spot_img

Kadınlarda en yaygın görülen jinekolojik sorunlar

Jinekolog, Cinsel Terapist, Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer, kadınlarda en sık rastlanan jinekolojik sorunlar hakkında veri verdi.

Vajinal sızıntı

Vajina akıntı kadınların en sık kadın hastalıkları doktoruna başvurduğu şikayettir. Kadında yumurtlama dönemlerinde şeffaf, kokusuz, sünen kıvamda 4-5 gün süren vajinal sızıntı olması normaldir. Hem adet öncesinde rahim ağzının adete hazırlık sürecinde benzer akıntılar olur.

Vajinal akıntının sarı, yeşil, köpüklü, pis kokulu, kaşıntılı olması vajinal enfeksiyonu düşündürür. Vajinal akıntının kirli kokulu, kahverengi, koyu kıvamlı olması rahim ağzı kanserlerinde de görülebildiği için vajinal akıntılar mutlaka önemsenmelidir.

Adet düzensizliği

Kadınlar normalde 28 gün ara ile adet görürler.Adetin 7 gün erken veya geç olması sıradan kabul edilir.Genç kızlar öncelikle adet gördüklerinde 2-3 yıl hormon dengesi olgunlaşana dek adet düzensizlikleri yaşayabilirler. Fakat ilk adetten sonradan 2-3 sene geçmesine rağmen hala düzene girmemiş ise , beraberinde erkek tipi tüylenme varsa , kilo alımı pozitif ise araştırılması gerekmektedir.

Üreme çağındaki kadınlardaki adet kanamalarının çok olması, ara kanamaların olduğu takdirde yumurtalık kistleri, rahmin iyi huyları olan myomlar, rahim içi polipler açısından araştırılması gerekir.

40 yaş üstündeki kadınlarda adet düzensizlikleri menopoz habercisi olabileceği gibi rahim ve diğer kadın genital kanserlerinin bulgusu olabilir. Bilhassa menopoz sonrası kanamalarda genital kanserler açısından kurnaz elde etmek gerekir.

Cinsel fonksiyon bozukluğu

Türkiye’de her 10 kadından 1’i vajinismus (cinsel ilişkiye girememe), 4’ü (anorgazmi) orgazm olamama sorunu yaşamaktadır. Cinsel gönülsüzlük de bu sorunların peşi sıra başlamaktadır. Cinsel fonksiyon bozuklukları profesyonel bir takviye alınarak çözülebilen sorunlar olmasına karşın hastalar genelde tedaviye gelmeyi ertelerler. Halbuki dürüst çare metodları ile günlerle sınırlı kalan sürelerde çare imkanı olabilmektedir. Tedavide hipnoterapinin kullanılması tedavinin süresini kısaltan en kayda değer yoldur.

Pelvik ağrılar

Pelvik ağrıların altında hızlıca çare olabilen hastalıklar olabildiği gibi, tedavisi olmayan yalnızca şikayetleri azaltabildiğimiz kronik hastalıklar ya da kadın genital organlarının kanserleri gibi fena huylu hastalıklar olabilir. Bu yüzden pelvik ağrılarda kadının öyküsü , ayrıntılı muayenesi ve tetkiki ağırlık arz eder.

Kayda Değer olan; tüm hastalıklarda kadınların gecikmeden bir jinekoloğa başvurması ve tanının çabucak koyulması gerekmektedir. Bu sayede altta yatan fena huylu hastalıkların erken tedavisi sağlanmış olacaktır.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here