spot_img

Kadınların yüzde 62’si derme çatma regl oluyor

Kadınların dijital asistanı Pepapp’ın yaptığı araştırma sonucunda, araştırmaya katılan bayan kullanıcıların yüzde 62’sinin düzenli regl olmadığı ortaya çıktı. Takriben 539 bin kullanıcının katıldığı anketin sonuçlarına göre regl düzensizlikleriyle ilgili konuşan Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Evrim Aksoy, tavsiyelerde bulundu.

Her adet düzensizliğin sebebi hamilelik yok

Erginlik çağının ilk 1-2 yılında adet düzensizliği görülmesinin genel olarak olağan olarak kabul edildiğini, düzeni oturmuş kadınlarda beklentinin 28 günde 1, 3 ile 7 gün arasında süren kanamalar olduğunu söyleyen Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Evrim Aksoy derme çatma görülen adet kanamalarına nelerin sebep olabileceğini açıkladı: “Unutmayın bazı kadınlarda da iki adet dönemi ortasında genel olarak, 14 ve 15’inci güne tekabül eden yumurtlama zamanlarında lekelenme şeklinde kanamalar görülebilir. Buna ovülasyon kanaması deriz. Yamalı adet kanamalarının en sık görülen sebebi gebelik olarak görülse de, eğer hamilelik yahut öteki sebeplere bakılmalı. Örneğin, gebe olmayan durumlarda görülen adet düzensizliğinde birincil sırada en çok stresle karşılaşırız. Günlük yaşam içinde stres oluşturabilecek sebepler, örneğin; sınavlara hazırlanmak, meslek değişiklikleri, diyetlere ast ani kilo vermeler ya da tam tersi artı kilo almaları derme çatma adet kanamalarına sebep olur. Fazla şiddetli çalışma gerçekleştirmek, yeni bir yere taşınmak, yolculuktan kaynaklı hava değişikliği gibi konular da adetlerin düzeninin değişmesine sebep olabilir.”

Enfeksiyonlar düzensizliğe sebep oluyor

Hormon dengesizliklerinin, bilhassa de tiroid hormonundaki problemlerin, kadınlık hormonları ile ilgili değişikliklerin, beyinden salgılanan prolaktin ismi verilen süt hormonu ile ilgili problemlerde de adet düzensizliklerinin görülebileceğine uyarı çeken Evrim Aksoy, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Doğum teftiş hapı kullanan hastaların haplarını hatalı kullanmaları, unutmaları gibi durumlarda da adet düzeni karışabilir. Rahim içinde yer alan polip dediğimiz ufak et parçaları veya büyük miyomlar dediğimiz iyi kalpli kitleler de ara kanamalara veya düzensiz adetlere niçin olabilir. En fazla karşılaştığımız sebeplerden bir diğeri enfeksiyonlardır, cinsel yolla bulaşan hastalıklar adet düzenini etkileyebilir. Rahim içi vasıta (spiral) kullanan hastalarda özellikle bu enfeksiyonlara yakalanma ihtimali daha yüksek olabilir. Kürtaj veya doğum sonrası gibi durumlarda da enfeksiyona yakalanma sebebiyle adet düzensizlikleri olabilir. Kullanılan bir takım ilaçlar antidepresanlar kortizon ve sözde tedaviler adet düzensizliği oluşturabilir.”

Adet düzensizliğinde ne yapılmalı

Aksoy, “Düzensiz adet görebilen kadınlar muhakkak jinekolojik bir değerlendirmeye gitmeli. Öncelikle gebelik testi arkasında hormon testleri ve ultrasonografi eşliğinde tetkik ile rahim ve yumurtalıkların değerlendirilmesi, kullanılan ilaçların gözden geçirilmesi, yanlış bir hap kullanımı var ise düzeltilmesi, enfeksiyon belirtileri var ise eşlerle birlikte çare edilmesi gerekir” ifadeleri ile adet düzensizliklerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini, aşağı yatan sebeplerin mutlaka araştırılması gerektiğine göze çarpan etti.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here