spot_img

Korona günlerinin cinsel hayata etkisi

Covid-19 pandemisinin bütün dünyada sosyal ilişkileri nasıl olumsuz etkilediğine hepimiz şahit oluyoruz. Koronavirüsten korunmak için tüm insanlık günlük ve sosyal yaşantısını başkalaştırmak zorunda kaldı. Aynı şartların değişmesi cinsel hayatta da gerçekleşti. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Deniz Ulaş, pandemi döneminde cinsel hayatla ilgili soruları yanıtladı.

Koronavirüs pandemisi insan psikolojisi üzerindeki etkisi

Bugüne kadar pandemi ile tanışmamış olan dünya popülasyonu, problemi ruhen, beyinen anlayamadan ani kısıtlamalara maruz kaldı. İnsanların özgürlükleri kısıtlandı, fiziksel ve manevi zarara uğradı. Ve bu süreç çok kısa bir vakit diliminde gerçekleşti. Ani değişim ırk üzerinde nefret, panik, anksiyete ve depresyona yol açtı. Gelecek kaygısı ve ne olacağını kestirememek insanlarda umutsuzluk ve duygusal dalgalanmalara yol açtı. Biliyoruz ama, negatif duygular cinsel hayatı gönder negatif etkiler. Sağlıklı bir cinsel yaşam için fiziki, şehvetli, mental ve sosyal hayatın da iyi olması gerekir. Mevcut durumda da koronavirüs pandemisinin cinsel hayatı negatif etkilediği yadsınamaz bir gerçektir.

Prof. Dr. Deniz Ulaş, karantina günlerinin çiftler üstüne etkisi ile ilgili şunları ifade etti; ”Karantina günlerinde çiftler evde kaldı, 7/24 partnerleriyle beraber vakit vermek zorunda kaldılar. İlişkiyi besleyen sosyal yaşam, aktiviteler, kendine ait özgür alanın olması gibi faktörler karantinada ortadan kalktı. Çocukların okula gidememesi, eğitimlerinin yarım kalması gibi faktörler ebeveynlerin vesvese düzeylerini daha da artırdı. Bu kaygılardan uzaklaşabilecek, kafayı boşaltmayı sağlayacak sosyal ortam, sosyal aktiviteler, hobiler de olmayınca çiftler bunaldı ve aralarındaki stres, tartışmalar arttı. Bunlar da cinsel hayatı olumsuz etkiledi. Korona günlerinde bayan doğum ile ilgili çare sürecinde olan çiftlerin de tedavisi yarım kaldı.” dedi.

Koronavirüs cinsel yolla bulaşır mı?

Dr. Ulaş, “Hayır. Koronavirüsün HPV (Human Papilloma Virüs) ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi cinsel yolla bulaşmadığı yapılan bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Koronavirüs 2 yolla bulaşır. Sırık bulaşma ve İndirek bulaşmadır. Yelken Direği bulaşma damlacık aracılığıyla olur. Virüs içeren bir kişinin öksürmesi, hapşırması ya da konuşması ile yakındaki kişiye bulaşır. böylece sırık bulaşmayı durdurmak için 1.5 metrelik sosyal uzaklık büyük tartma taşır.” diye belirtti.

Cinsellik ve sosyal uzaklık kavramları birbiri ile zıt ifadeler olduğunu belirten Dr. Deniz Ulaş, ”Sosyal uzaklık kuralına uyarak reel cinsellik yaşanamayacağını, sadece sanal olarak bir takım paylaşımlar yapılabileceğini açıkladı. bu nedenle pandemi döneminde keza kendi sağlığınız keza de çevrenizdekilerin sağlığı için, virüs taşıyıp taşımadığına belirlenmiş olmadığınız insanlarla hiçbir şekilde yakınlaşmamak gerektiğini belirtti. İndirek bulaşma, enfekte kişinin salgılarını içeren materyallere (telefon, bireysel eşyalar vs.) başkasının dokunmasıyla gerçekleşir. Keza koronavirüs taşıyan kişinin idrarında ve gaytasında da virüs olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. böylece ortak tuvaletlerden de koronavirüs bulaşabilir. Keza seks esnasında anal bölgeye elle veya dille dokunulması da virüs bulaşma riskini artırır.” dedi.

Prof. Dr. Ulaş, sözlerine son olarak şunları ekledi; ”Koronavirüsten Korunmak İçin Cinsel Hayatta Uyarı Edilmesi Gerekenler ise şöyle; Düzenli partneriniz covid negatif ise veya belirsiz temas yaşamadıysa önceki gibi cinsel hayatınız olabilir. Cinsel hayatınızda değiştirme yapmanıza lüzum yoktur. HPV (Genital Siğil) sırık temasla bulaşırken, koronavirüs anal ya da vajinal ilişki ile uç temasla bulaşmaz fakat analingual (anüs-dil) yol ile bulaşabilir. Bu konuda dikkat etmek gerekir. Öpüşme ile koronavirüs bulaşabilir. Cinselliğin bir parçası olan öpüşmeden pandemi döneminde muhtemel olduğu kadar uzakta durun. sık sık ellerinizi yıkayın. El yıkama en az 40-60 sn sürsün. Içki bazlı dezenfektan da kullanabilirsiniz. Seks oyuncakları kullanabilirsiniz ama öncesinde oyuncakları sabunla yıkayıp dezenfekte edin. Eller ve oyuncaklar yıkandıysa mastürbasyon virüs yayılmasına niçin olmaz. Pandemi döneminde rutin partneriniz dıştan kimseyle beraber olmayın. Erkeklerin sperminde virüs saptanmıştır fakat kadınların vajinasında saptanmamıştır. Cinsel yolla bulaştığına dair bilimsel delil olmasa da kondom kullanmak koruma sağlayabilir.” dedi.

Çocuk istemeyen bir çiftin doğum yoklama yöntemlerine pandemi döneminde daha fazla dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Deniz Ulaş Süratli, olası bir beğenilmeyen gebelik ve kürtaj ihtiyacının doğması durumunda sağlık kuruluşuna başvurulması gerekeceğini, bunun da virüs bulaşma riskini artıracağını belirtti.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here