spot_img

Mutlu evliliğin anahtarı dinç cinsel yaşam

Sağlıklı bir izdivaç için hem eşler arasındaki iletişimin keza de cinselliğin sorunsuz gitmesi gerektiğini belirten uzmanlar, her iki alandaki sorunlar da birbirini etkileyeceğini belirterek,mutlu bir izdivaç ve dinç cinsel hayat için eşlerin sorunlarını konuşmalarının önemini vurguladı.

cinsel sağlık

Dünyada her sene 4 Eylül Dünya Cinsel Afiyet Günü olarak kutlanıyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy, Dünya Cinsel Afiyet Günü’nde cinselliğin çiftler arasındaki önemine dair manâlı bilgiler verdi.

cinsel sağlık

Cinsel problemler ilişkileri de bozuyor

“Cinsel sorunların çoğu yerinde yöntemlerle ele alındığında çözümlenebilir problemlerdir” diyen Çiğdem Demirsoy, “Böylece cinsellik utanılıp gizlenmesi gereken bir konu olarak görülmemeli yardım aramaktan çekinilmemelidir. Cinsel işlev bozukluğu yasayan kişilerde, kendilerinde ve yanı sıra partnerlerinde çeşitli psiko-sosyal sorunlar görülebiliyor. Bu psiko-sosyal sorunlar cinsel sorunlarda kimi vakit sebep, kimi zaman da sonuçtur. Cinsel terapi ile bunlar etraflıca değerlendirilip anlaşılır. Vaktinde ele alıp çözüme kavuşmadığında cinsel yaşamdaki problemler çiftler arasında çatışmalara ve ilişkilerin bozulmasına yol açabilmektedir. Cinsel sorunlar, vaktinde yerinde usul ve tekniklerle ele alındığında evlilik ve ilişki çatışmaları gibi başka sorunların ortaya çıkması engellenmiş olacaktır” biçiminde konuştu.

cinsel sağlık

Cinsel sorunlar bilgisizlikten kaynaklanıyor

Cinsel sorunların birçoğunun temelinde bilgi eksiklikleri ve yanlış öğrenmeler olduğunu gösteren Demirsoy, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yanlış veri ve inanışlar; cinsellikle ilgili beklentilerin gösterişli olmasına veya cinsel ilişkiye dair kaygıların oluşmasına yol açarak farklı alanlara yönlendirilmiş cinsel işlev bozukluklarına zemin oluşturur. Erkeklerde en sık karşılaşılan cinsel işlev bozukluğu empotans (sertleşme olmaması) ve erken boşalmadır. Kadınlarda ise cinsel gönülsüzlük, orgazm olamama ve vajinismus denilen; acı duyma korkusu ile vajinanın girişindeki kasların cinsel ilişkiyi imkânsız ülkü getirecek derecede istem dışı kasılması en sık karşılaşılan cinsel işlev sorunlarıdır. Cinsel işlev bozukluklarının yanı sıra farklı alanlara yönlendirilmiş cinsel kimlik sorunları, mastürbasyona ilişkin kaygılar ve cinselliğe ilişkin çeşitli takıntılarla da başvurular olmaktadır.”

Çocuklarınıza dürüst data verin

Buluğ Çağı dönemi, üreme yeteneğinin kazanıldığı, cinselliğe ilginin arttığı bir dönemdir. Hem bu dönemde cinsel seçim belirginleşir ve birey olma ihtiyacı ön plandadır. Dinç bir cinsel gelişim için daha ergenliğe gelmeden çocukluktan başlayarak dürüst bilgilerin edinilmesi gerekiyor. Bu noktada ailelerin çocuklarına nasıl bir cinsel eğitim verdiği ve daha da önemlisi nasıl bir kişilik kazandırdığı önemli. Cinsel ilişki de iki insan arasındaki bir ilişki biçimi olduğu için çoğunlukla insanlarla ilişki kurma ve iletişim becerileri, mesuliyet alabilme gibi özelliklerin buluğ çağı dönemine kadar kazandırılmış olması sağlıklı bir cinsel hayat sürmesine katkı maddesi sağlayacaktır.

Çocuğunuzun sorularından kaçmayın

Cinsel eğitimde çocuğa neyin anlatılacağından ziyade nasıl anlatılacağı önemlidir. Çocuğun sorduğu sorulara kaçamak olmayan, açık net olarak, yaşına ve kavrayışına uygun cevaplar verilmelidir. Ebeveynlerin çocuklarda hangi yaşta nelerin görüldüğünü bilmesi yol gösterecektir.

genelde uyarı edilmesi gerekenler: Çocuğun kendi bedenini kabullenmesini ve cinsel kimlik oluşumunu karşılamak, cinsel organların fena, pis, tehlikeli olmadığını bilgi vermek ve cinsellikle ilgili dehşet ve kaygıları engellemektir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here