spot_img

Polikistik Over Sendromu’nun 12 belirtisi

Üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen hastalıklardan olan polikistik over sendromu, (PKOS) yumurtlayamama sorunu ve kısırlığın yanı sıra, tedavi edilmediğinde kalpten hipertansiyona değin birçok hastalığın oluşumuna yol açıyor.

En önemli belirti adet düzensizliği

Dinç bir erginlik döneminde adet düzensizliği bayağı karşılanmaktadır. Bunun, bir hastalığın nedeni olarak ortaya çıkabileceği birçok süre akla getirilmemektedir. Ultrason görüntüleriyle de defalarca ayırıcı teşhis konulamayabilir. bu nedenle, adet düzensizliği görülen erginlik dönemindeki kızlara kan testleri de yapılarak polikistik over olup olmadığı araştırılmalıdır.

Polikistik over sendromu doğurganlık döneminde görülen iç salgı bezleri bir hastalıktır. 13 ila 19 yaşlarında kıllanma artışı ve akne problemi ile kendini muhakkak eder. Bu durumu, adet gecikmeleri yani adet düzensizliği takip eder.

Tedavi edilmezse sağlığı tehdit edebilir

Ultrason muayenesinde yumurtalık boyutlarının arttığı ve 2-9 mm arasında bol miktarda foliküllerin olduğu görülür. Yumurtalıkların bir tanesinde gözlense bile tanı için yeterlidir. Polikistik over sendromu adet düzensizliğine niçin oluyorsa, ilk kez bu sorunun ortadan kaldırılması için gerekli tedavi başlanmalıdır. Yumurtlama uyarıcı çare ise ancak hasta çocuk sahibi almak istediği takdirde uygulanmaktadır.

Hastalığın kontrol altına alınmaması ya da tedavisinin tamamlanmaması, uzun dönemde hasta açısından önemli sağlık durumu sorunlarına yol açabilir. Polikistik over sendromu tedavi edilmediğinde; hastaların % 50’sinde insülin direnci, % 8’inde Herif 2 şeker hastalığı, kıllanma artışı, akne, obezite ve yürek damar hastalıkları görülme riski vardır.

Polikistik Over Sendromu’nun 12 belirtisi

1. Ergenlik döneminde bir ya da iki adet dönemi sonrası adet görememe

2. Adet düzensizlikleri

3. Olağan dışı kanama

4. Vücutta artı kıllanma

5. Yüzde ve sırtta fazla sivilcelenme

6. Cilt dokusunda değişim

7. Gebe kalmada güçlük veya kısırlık

8. Kilo alma

9. Aşırı saç dökülmesi

10. Ses kalınlaşması

11. Göğüs ölçüsünde değişim

12. El üzerinde lekelenmeler

Tedavide hormon dengesi düzenlenmeli

Tedavi, hastanın yaşı ve isteğine tarafından değişmektedir. Ilk Önce kilo kontrolü sağlanmalı, kilo kaybı ile ahenkli adet görme oranı yükseltilmelidir. Çocuk sahibi edinmek istemeyen hastalarda kasıt hastanın hormonal dengesini planlamak ve düzenli adet görmeyi sağlamaktır. Bunun için doğum yoklama hapları ya da progesteron içeren hormonal tedaviler uygulanabilir.

Polikistik over sendromu olan hastalar da hamile kalabilir. Oysa gerektiğinde; kilo kontrolü, insülin direncini kıran ilaçlar, yumurta geliştirici ve yumurtlamayı uyaran hap tedavileri ile gebelikte başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here