spot_img

Sağlıklı bir ilişki için doğal yaşamı seçim edin

Büyük şehirlerde yaşayan çiftler mutsuz. Yoğun iş temposu, trafik, gerginlik derken birbirlerine süre ayıramıyorlar. Büyük kentin sorunlarından yorulan ve köylerindeki o doğal yaşama geri dönmeye karar veren insanlar, senelerdir çocuklarının eğitimi, daha çok meslek imkanı derken kent hayatında sıkışıp kalıyorlar. Bu şart birçok cinsel sorunu beraberinde getirerek çiftleri boşanmalara değin götürüyor. İyi bir cinsel hayat için önerilerde yer alan İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Bevliye Uzmanı Prof. Dr. Talat Yurdakul, çiftlerin fırsat buldukça büyük şehirden daha organik bir yaşama kaçmalarının yardımcı olabileceğini söyledi.

Cinsellik uyku dahil 24 saat devamlı bir olgudur. Mutlu geçirilen zamanlar, size aleyhinde ilgili bir partner bu işin olmazsa olmazıdır. Günümüzde büyük şehirlerdeki yaşam biçimi cinsel hayatımızı da kısıtlıyor. Trafikte harcanan uzun saatler, dermansızlık, işimizle ilgili kaygılar ve olur ya de aynı koşullarda yaşayan partnerlerimiz de bu durumdan etkileniyor.

Günümüz büyük kentlerinde yaşamış çiftler gittikçe birlikteliklerine daha eksik vakit ayırıyorlar. Mobil irtibat araçları ve internet doğru, bazen gereklilik ara sıra de çoğunluğa armoni sağlama adına cep telefonlarıyla veya tabletlerle sosyalleşmek artık hayatımızın kayda değer bir parçası haline geldi. Bu da çiftlerin birlikte daha çok başbaşa geçirdikleri zamanı manâlı ölçüde azalttı. Bu yaşam biçimi bayan ve erkekte orta yaşlarda daha pozitif almak üzere cinsel istekte azalmaya yol açıyor.

Organik tatillere gidin

Nasıl ki bu yaşam tarzı içerisinde somut sağlığımıza itina gösteriyor dinç besleniyor, egzersiz yapıyorsak cinsel yaşamımızın devamı için de uğraş göstermeliyiz. Genel sağlığımız için ofis egzersizlerinin üretildiği günümüz yaşam şeklinde, defalarca uyaranların olmasını beklemeksizin partnerimizle iletişime geçmeliyiz. Onunla fiziken aynı ortamda olmasak bile özel zamanlar ve birlikte planlayabileceğimiz aktivitiler yaratmaya mücadele göstermeliyiz.

İyi bir cinsel yaşam için kayda değer formüller

– Partneriniz ile zaman geçirin

– Birazcık teknolojiden uzakta durun, organik-doğal yaşamın olduğu yerlere, köyünüz varsa köyünüze tatillere gidin.

– Alkol ve sigara, cinsel organlara dışarı giden kan akımını azaltır. Kaliteli bir cinsellik yaşamak için sigarayı mutlaka bırakın. Kadınsanız günde bir, erkekseniz günde iki kadehten artı içki almamaya itina gösterin.

– Cinsellikte iyi performans zaman ile belirlenmez. böylece kendinize somut ve psikolojik yıpratıcı hedefler koymayın.

– Yılların vücudunuzda yarattığı değişimler ve ideal imaj takıntısı özgüveninizi zedeleyip, sizi cinsellikten uzaklaştırabilir. Fakat zihinsel ve ruhsal çekimin en az maddi çekim kadar manâlı olduğunu unutmayın.

– Cinsel sorununuz olduğunda bunu partnerinizle paylaşmaktan kaçınmayın.

– Stres; cinsel isteksizlik gibi öyle fazla cinsel soruna zemin hazırlıyor. Kendinizi gergin hissediyorsanız stres yönetimi uzmanından yardım alın.

– Yüksek kolesterol, şeker hastalığı, yüksek kan basıncı, yürek-damar hastalıkları, kanser, hormonal dengesizlikler ve depresyon gibi birtakım afiyet sorunları erkeklerde sertleşme problemine, kadınlarda ise ilk olarak orgazm ve uyarılma sorunları almak üzere çoğu cinsel hastalığa yol açabiliyor.

– Şehvetli koşul, partneriniz ile irtibat, gerginlik, uykusuzluk gibi birçok şart cinsel performansınızı etkiler. Tek seferlik başarısızlığı dikkate almayın. Sorununuz devam ederse bir uzmana başvurun.

– Cinsellikte mekan ve yerinde koşul aramayın. Büyüyen ortak isteklere açık olun.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here