spot_img

Depreme karşı iç mekanlarda alınabilecek önlemler

İç mekanlar; evler, ofisler, mağazalar, restoranlar yani insanları içeride bırakan hayat alanlarında, gelebilecek tüm sarsıntı için çözüm önerileri iç mimarlığın konularından biridir. Yapı her tedbirin alındığını düşünerek yaşamlarımızı devam ettirdiğimiz bu alanlarda ihtiyaçlarımız ve çoğu süre gereksinim dışı fakat kendi var oluşumuzu ifade eden parçalar da hayatımızda yer alır. Asıl ihtiyaç dendiğinde; yatak, dolap, komodin, konsol, sehpa, kitaplık, beyaz eşyalar akla gelse de bunların yanı sıra tablo, ayna, dekoratif objeler, canlı bitkiler, vazolar, biblolar, avizeler gibi bir çok eleman da hayat alanlarında yerini alır.

Bir evin ihtiyacına yönelik ve tasarımsal öğeler bir araya getirilirken, o evde yaşamış şahısların cinsiyetleri, yaş gurupları, hobileri, zevkleri göz önüne alınır. Yapısal bileşenler ile birlikte sabit ve hareketli mobilyalara gereklilik duyularak seçimler yapılır. İç Mimar Açlık Algül, bu topraklarda yaşayan herkesin, bulunduğu konumun zelzele ile ilişkisi hakkında bilinçli olmasını ve olası sarsıntılardan önce yaşam alanlarında zorunlu önlemleri almasını önererek iç mekanlarda alınabilecek önlemleri sıraladı.

Depreme karşı iç mekanlarda alınabilecek önlemler

Dingin mobilyalar sabitlenmeli

Vitrin, konsol, dolap, kitaplık, vestiyer, mutfak ve banyo dolapları gibi elemanlar yerleri çok sık değiştirilmeyen, ihtiyaca karşın esas parçalar olup duvarla ilişkili yerleşirler .Tıpkı bir mutfak dolabının duvardan bölünme olasılığına önlem ve ihtiyaçtan duyulan bağlantı elemanları gibi diğer tüm mobilyalarımız için bağlayıcı eleman ve aparatlar kullanarak sabitlenmesi gerektiği bilincinde almak, mümkün kazaya sebebiyet verecek unsurlara karşı hayati tedbirlerin alınmasını sağlar.

Hareketli mobilyaları seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Bir hareketli mobilyanın estetiğini belirleyen asıl öğe malzemedir. Hareketli mobilya kategorisinde ihtiyaç görebilen sehpa, komodin, sandalye, masa, koltuk gibi elemanların seçiminde kullanılan malzemenin sağlamlığı, iskelet sistemi gibi unsurlar önemli. Kaçış planlarında ya da umma durumlarında koltuğun sağlamlığı ev sakinleri için güvenlikli bölge oluşturabilir. Hareketli mobilyaların sağlamlığı gözden geçirilmeli ve kaçış durumlarında yol üstünde engel oluşturmayacak şekilde yerleştirilmeli.

Aksesuarların malzemesi ve ağırlığı manâlı

Vazgeçilmez olan, birçok vakit da mekanların tarzını açıklayan o küçük fakat hayat alanlarında büyük yer kaplayan kırılgan vazolar, tablolar, biblolar, aynaların seçimleri yapılırken boyutu, hafifliği ve az kırılgan malzemeden yandan seçimlerinin yapılmasına dikkat sürüklemek istiyorum. Bu elemanlar ne dek hafifse öyle zararsızdır diyebiliriz. Konumlandırıldıkları yerler seçilirken de yaşanabilecek muhtemel sarsıntı durumlarına tarafından konumlarını belirlemekte avantaj var. Kaçış alanı olan antrelerde bu elemanların başvuru formu yerleri ve şekilleri muhtemel aksiliğe karşı dikkatli edebilmek için dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında.

Aydınlatma elemanlarının elektrikle ilişkisi denetim edilmeli

Avizeler, aplikler asılırken ya da konumlandırılırken elektrikle ilişkisi düşünüldüğünde alt yapısı ile de iyi bir kontrolden geçirilmeli. Tavana ve duvara sabitleme elemanları ağırlıklarına tarafından seçilmeli ve sabitlenmeli. Malzemeler ise estetik algıdan uzaktan kalınmamakla birlikte az parçalı, hafif elemanlardan oluşacak şekilde tercih edilmeli.

Kaplama elemanları, bölücüler önlemlere dahil edilmeli

Islak hacimlerde yer bahşedilen doğal ya da yapay kaplamaların daha alçak yapısı, duvar yüzeyleri ile temas şeklinin yoklama edilmesi önemlidir. Duvar kaplamalarında imkanlar dahilinde; nano teknoloji ile geliştirilmiş duvar kağıtları kullanımı tercih edilebilir. Bu ürünler sarsıntı esnasında bölücü veya taşıyıcı duvarlarda mukavemeti arttıracaktır. Doğramalarda kullanılan camların sarsıntı ve darbeye aleyhinde kırılması halinde insanlara hasar vermemesi için tamperli, kırıldığında kısa ve keskin olmayan parçalar yaratan malzemeler seçilmesi de güvenliğimiz için önemlidir.

Yaşam alanlarında, ev sakinlerinin fazlalık olarak gördükleri eşyalarını azaltmaları mümkün sarsıntılara aleyhinde alınabilecek önlemlere bir açılış olabilir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here