spot_img

Maske ve dezenfektan kullanırken cildi korumanın püf noktaları

Küresel koronavirüs salgınından korunmak için kullandığımız maske ve dezenfektanlara karşısında uyarılarda yer alan Dermatoloji Uzmanı Dr. Nuran Aktekin, “El egzaması, maske ve sık dezenfektan kullanımına ast yüzde kızarıklık, soyulma hatta yaralanma ya da yüzdeki aknelerde alevlenme yakınmaları ile dermatoloji polikliniğine başvuruların bu süreçte fazlalaştı” dedi.

Bir Takım ipuçları ile maske ve dezenfektanlara yan deri problemlerinin önlenebileceğini açıklayan Uzm. Dr. Aktekin, uyarılarda bulundu.

Dezenfektanları yüze uygulamayın

Öncelikle maskeler yüze tam ve gizli oturmalı, ne sıkı ne de fazla gevşek olmalıdır. Her iki durumda da elimizle sık sık düzeltmek zorunda kalacağımız için elimizden maskeye ve yüzümüze mikrop bulaştırabiliriz.

Maske kumaşları naylon, polyester vb. yapay ürünler yok, doğal, renkiz ve pamuklu kumaştan olmalıdır. Gün içinde ter nedeniyle nemlenen maskeleri değiştirmeliyiz. Yıkanabilen maske ise tercihen sıcak suyla, parfümsüz ve hipoallerjenik çamaşır deterjanı ile yıkanmalıdır. Maske takılan zamanlarda retinol ve salisilik asit gibi cildi soyan bakım ürünleri kullanılmamalı ve makyaj yapılmamalıdır. İlla ancak yapılacaksa yağsız ürünlerle hafif bir makyaj olabilir. Yeniden maskenin aşağı kalan ve kuruyan dudaklarımızı saf vazelinle nemlendirebiliriz. Dezenfektanlar yüze uygulanmaz, dıştan eve geldiğimizde yüzümüzü parfümsüz, hafif bir yüz temizleyicisiyle yıkadıktan daha sonra seramid ve hiyaluronik asit gibi cildin ihtiyacı olan maddeleri içeren bir kremle nemlendirmeliyiz.

El yıkarken hafif non-alkali sabunlar kullanılması, el yıkanan suyun soğuk olması, ellerin takriben 20 saniye yıkanması ve sabun artığı kalmayacak şekilde durulanmalı. Eldiven giymeden önce ellerin kuru olması ve hijyen aralarında uygun bir nemlendiriciyle nemlendirilmeli.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here