spot_img

Sperm kalitenizi 2 aylık stres düşürebiliyor

Gergin ve stresli geçen iki ay, sperm kalitenizi yüzde 47 oranında azaltıyor ve çocuk sahibi olmanızı güçleştiriyor. Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, İsrailli araştırmacılar göre, yaş ortalaması 32 olan erkeklerden elde edilen 11 bin sperm örneğinin incelendiği araştırmanın sonuçları hakkında şu bilgileri verdi:

Yumurtanın döllenmesinde sperm hareketi çok manâlı ve sperm hareketinde yavaşlama doğal yollardan hamilelik şansını düşüren en manâlı etkenlerden biri. İsrailli bilim adamları yoğun baskı ve stress altındaki erkeklerde sperm hareketinde ciddi bozulmalar geliştiğini gösterdiler.

Yaşam tarzında değiştirme şart

Yaşam türünden şu anda bir değişim olmazsa gelecekle ilgili endişelenmemiz lüzum. Daha önce yapılan çalışmalarda sabun, güneş yağı ve plastikte spermi etkileyen kimyasalların varlığı bulunmuştu. Bu somut faktörler yanında stress / kısırlık ilişkisi de çok kuvvetlidir. Az Kalsın bir kısır döngüdür. Spermle ilgili problemler yaşamış erkek, kendini güçsüz hisseder hatta partneriyle ilişkisi bile bozulabilir. Bu da stress seviyesini yükseltir.

Daha sağlıklı spermler için yapılması gerekenler

– Sigarayı ayrılmak

– Aşrı alkol tüketmemek

– Yeterli uyku

– Kuytu iç çamaşırlarından uzakta durmak

– Stresten firar etmek

– Dinç egzersiz yapıp, fit kalmak.

– Sağlıklı gövde ağırlığında elde etmek.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here