spot_img

Baba olmak isteyen erkekler mutlaka ceviz yemeli

Ferti-Jin Bayan Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Bayan Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “Yüksek gerginlik aşağıda ve eksik hareket edilen bir hayat türünden, erkeklerin üreme sağlığı olumsuz etkileniyor. Bunu en basit şekilde düzeltmenin yolu ise dinç beslenmekten geçiyor” diyor.

Araştırmalar, yapılan dinç diyetler ile erkek kısırlığının etkilerinin azaldığını kanıtlıyor. Yüksek stres altında ve eksik hareket edilen bir hayat türünden erkeklerin üreme sağlığı olumsuz etkileniyor. Oysa araştırma sonuçları, sperm kalitesi ve döllenme şansının Akdeniz diyetinden olumlu yönde etkilendiğini gösteriyor.

Eksik yağlı süt ve süt ürünleri tüketilmeli

Yapılan son çalışmada, 18 ülkeden 35 sağlıklı ve kısırlık sorunu yaşamış erkek üzerinde; sperm sayısı, hareketliliği, şekil yapısı ve kalıtımsal durumu değerlendirildiğinde son derece olumlu sonuçlar alındı. Yapılan gözlem çalışmasında; antioksidanlar, E ve C vitaminleri, beta-karoten, selenyum, çinko, omega-3, D vitamini, folik asit, balık, kümes hayvanları, tahıl, meyve ve sebze, eksik yağlı süt ve yağsız sütün kısırlık sorunu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu gözlemlendi. İşlenmiş et, patates, yağlı süt ürünleri, bütün yağlı süt, peynir, kahve, gazlı içecekler ve tatlılar açısından varlıklı bir diyetin ise olumsuz sonuçlara yol açtığı gösterildi.

Ceviz sperm kalitesini artırıyor

Op. Dr.Taşdemir, “Güncel rakamlara tarafından, tüm kısırlık türleri aralarında yüzde 25’i oluşturan erkek kısırlığı git gide daha kayda değer bir konu haline geliyor ve çözümü konusunda farklı yöntemler geliştirilmeye çalışılıyor” dedi ve şunları ekledi: Op. Dr. Taşdemir, “Erkek kısırlığında beslenmenin önemi büyük. Akdeniz diyetiyle beslenmenin yanı sıra ahenkli ceviz tüketimi de sperm kalitesini artırarak erkek kısırlığını olumlu etkileyebilir”

Cevizin faydası saymakla bitmiyor

Amerika’daki Delaware Üniversitesi’nde yapılan araştırma, jurnal 75 gram ceviz tüketmenin; sperm hücrelerinin kalitesini, sperm hareketliliğini ve morfolojisini iyileştirebildiğini ortaya koydu. Op. Dr. Taşdemir, “Yapılan çalışmalarda, ceviz tüketen kısır farelerin sperm morfolojisinde önemli gelişmeler olduğu saptama edilmiştir. Ceviz, çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşur. Çoklu doymamış yağ asitleri, vücut hücrelerinin gelişimine ve onarılmasına tezgâhtar olan temel beslenme maddeleri olarak kabul edilir. Cevizin, sperm sağlığı için yararlı olduğunu biliyoruz. Abartmamak koşuluyla her gün tüketildiğinde zararı yoktur, faydası çoktur” biçiminde konuştu.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here