spot_img

Ceviz erkeklerde sperm kalitesini artırıyor

Yapılan araştırmalar cevizin lipit peroksidasyonunu azalttığını kanıtladı. Lipit peroksidasyonu sperm hücrelerine hasar veren bir süreç. Ceviz ise, çoğunlukla yağlı asitlerden oluşan tek kabuklu bir yemiş.. Sperm hücrelerinde de yağlı asitler bulunduğu için, cevizler sperm sağlığı için epeyce önemli bir gıda.

ceviz

Araştırma süreci

11 hafta boyunca bilim adamları, laboratuvar fareleri üzerinde deneyler yaptı ve ceviz ile beslenmiş farelerin sperm kalitesinde gelişme kaydetti. Daily Mail’e konuşan Dr. Patricia Martin-DeLeon, “Araştırmamızın sonuçları cevizlerin sperm sağlığı için yararlı olduğunu kanıtlamaya yeterlidir” dedi.

Önceki yıllarda yapılan diğer bir araştırmada ise 100 tane sağlıklı erkek deneğe her gün 70 gram ceviz yedirildiğinde sperm kalitesinde ve sayısında artış gözlenmişti. sonuç olarak sperm sağlığında cevizin rolü kanıtlanmış oldu. Bu da çağırmak oluyor ama, ceviz ağırlıklı doğal bir beslenme ile sperm kalitesi artırılabilir.

Erkekte kısırlık sebepleri

Erkekte kısırlık sebepleri

Çiftlerin %40’ında kadının çocuk sahibi olamamasının tek nedeni erkeğin sperm sağlığının yetkisiz olması. Buna rağmen, doğurganlığı arttıran çare yöntemlerinin çoğu kadınlara karşın. Erkekler için olan tedaviler ise, doğurganlığı arttıran ilaçlar ve damar onarımı ya da sperm kanalının kısaltılması gibi ameliyatlar biçiminde.

Düşük sperm sayısı, yavaş hareket eden spermler, oluşmasında sorun olan spermler erkekte kısırlık sebebidir. Erkeğin sperm sayısı ya da kalitesi düşükse hamileliğin oluşması zordur, birçok süre imkansız bile olabilir.

Çocuk sahibi olmakta zorlanan 5 çiftten 1 tanesinde erkek kısırlığın ana nedeni. 20 erkekten 1 tanesinde düşük sperm sayısına yan olarak kısırlık sorunu olduğu varsayım ediliyor. ve kısır erkeklerin 8’inden yalnızca 1 tanesinin kısırlık sorunu çare edilebiliyor.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here