spot_img

Çiftlerin problemi vajinismus

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında kadınların istemsiz olarak kasılması, bu kasılmaların genital bölgede yoğunlaşması ve kadının erkeği kendinden iterek uzaklaştırmasıdır.Ülkemizde takriben her 10 kadından 1’inde hafif ya da ağır formda vajinismus görülebilir. Hafif vakalarda çiftler kendiliğinden bu sorunu aşabilirken orta ve ağır vakalarda çare gereksinimi olmaktadır. Okan Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gökçenur Gönenç, vajinismus hakkında bilgi verdi.

Ülkemizde sık görülüyor

Vajinismusun görülme sıklığı kültürel farklılıklar gösterebilir. Dünya genelinde takriben görülme sıklığı %1-2 civarındayken ülkemizde görülme sıklığı %10 civarındadır. Cinsel eğitimin tabu olduğu kültürlerde bireyler cinselliği arkadaşlarından, akrabalarından, gizlice sahip oldukları dergi ve kitaplardan edinirler. Edindikleri bilgiler yaşanmışlıklardan ibaret olan kadınlarda doğru bilgini yerini başkasının tecrübesi alır. Bu deneyim negatif ise kadının cinsellikle ilgili ilk duvarları örülmüş olur.

Problem bilinçaltında

Yrd. Doç. Dr. Gökçenur Gönenç, ”Bilinçaltımız çocukluğumuzdan itibaren duyduklarımızla, gördüklerimizle ve yaşadıklarımızla şekillenir. Biz farkında olmadan, korkularımız, alışkanlıklarımız, şahsiyet özelliklerimiz belirlenir. Çocuklukta yaşanan bir takım travmalar bize hatıra olarak korkularımızı bırakır. Bu korkulardan biri birincil gece deneyimidir. Anlatılan hikayelerin çoğunda birincil gecenin çok ağrılı olduğu, fazla kanama olduğu, kızlık zarının yırtıldığı, hatta bayan fazla kasılırsa erkeğin içerde kalacağı ve o pozisyonda hastanelere gidip rezil olunacağı gibi sahiden olmayan kent efsaneleri bulunmaktadır. Bilinç altı bu hikayeleri alıp özümsemekte ve kadını ilk gece bütün bu “tehlikelerden” korumayı amaçlamaktadır. Vakit gelip çattığında korkular hortlayıp kadının bütün vücuduna yayılan, eşini itip kendinden uzaklaştıracak dek adaleli kasılmalar biçiminde ortaya çıkmaktadır. Bayan o aşamada kendini böylece çok kasar ama, genital organın girişi, geçişe izin vermeyecek şekilde kapanır. Zorlandığında sözde hiç geçilemeyecekmiş şehvetli uyandırabilir. Daha sonraki denemelerde de hüsran ile sonuçlanan girişimler çiftlerin zamanla birbirlerinden uzaklaşmalarına, ilişkilerinin negatif yönde etkilenmesine niçin olabilir. Vajinismuslu bayan kendini eksik hissedebilir, eşine karşısında suçluluk duygusu içine girebilir. Erkekte ise reddedilmişlik duygusu, hiddet ve hatta bekaret ile ilgili soru işaretleri oluşabilir” diye konuştu.

Çiftler tedaviye birlikte katılmalı

Doğrusu üreme organlarının sorunu yok de bilinçaltının yani beynin sorunu olan vajinismusun tedavisi de çoğunlukla ilaçlarla veya ameliyatlarla değil, bilinçaltındaki yanlış inanış ve bilgilerin değiştirilmesi esasıyla sağlanır. Vajinismus sadece kadının yok çiftin problemidir. böylece tedavide çiftin birlikte katılımı, uyumu, birbirlerine olan sevgi, saygısı ve sabrı esas taşları oluşturur. Tedavide amaç sadece somut bütünlüğün yok, bununla beraber ruhsal bütünlük ve doyumun sağlanmasıdır. Tedavisi aslında çok da zorlama olmayan bu problemin en sıkıntılı kısmı bunun aile meclislerinde dile gelmesi, aile büyükleri tarafından us beyanları, çözüm önerileri, sorgu – sualler ve doktora gitmekten çekinme, böylece de mutluluğun ertelenmesidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here