spot_img

Cinsel gönülsüzlük çare edilebiliyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mine Tüzel, bireylerin ruhsal sağlığını önemli ölçüde etkileyen cinsel işlev bozukluklarının çare edilebilir hastalıklar olduğunu belirterek, nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Sebebi sağlık sorunları olabilir

Kadınlarda cinsel işlev bozukluklarının biyolojik, psikolojik ve kişisel çoğu faktörden etkilenen kompleks bir şart olduğunu bildiren Tüzel, cinsel sağlığı bozan nedenlerin iki başlıkta toplanabileceğini söyleyerek şu bilgileri verdi: “Organik nedenler aralarında damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker, kronik hastalıklar vs., hap kullanımı (emrindeki etkileri), alkol veya uyuşturucu madde kullanımı bulunuyor. Partnerle (benzeyen) ilişki sorunları, buhran, anksiyete bozuklukları, karakter özelliklerinin etkisi vs. psikolojik nedenleri oluşturuyor. Ama genelde ortaya çıkan sorunda defalarca saf bir sınıflama da yapılamayabiliyor. Sorunun oluşumunda her iki etken de (organik ve psikolojik) birlikte olabiliyor.”

İlaç tedavisi de olası psikolojik tedavi de

Özellikle evlilikte eşlerin iletişimlerini, yakınlaşma ve paylaşımlarını olumsuz yönde etkileyen bozuklukların menopoz döneminde ise hormonal yetersizliğe emrindeki vajinal kuruluk olarak kendini gösterebileceğini gösteren Op. Dr. Mine Tüzel, “Menopoz döneminde oluşan kuruluk sonucunda cinsel isteksizlik, orgazm olamama gelişebiliyor. Bu durumlar için farklı alanlara yönlendirilmiş çare yöntemleri mevcut” dedi. İlk değerlendirmede sorunun psikolojik veya somut olup olmadığına bakılıyor. İlgili hekimlerce gerekli konsültasyonlar yapılarak, tanı yöntemleri uygulanıyor ve tedaviye başlanıyor. Çare yöntemleri aralarında hap tedavileri, psikolojik tedaviler, cinsel tedaviler ve ameliyatlar sayılabiliyor.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here