spot_img

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sinsice ilerliyor

Konuşulmaya hatta bu nedenle hekime gitmeye bile çekinilen hastalıkların başında cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar geliyor. Konu her ne kadar dillendirilmese de yaratabildiği risk de apaçık. Dolayısıyla zorunlu önlemleri alabilmek için doğru bilgiye sahip elde etmek ağırlık taşıyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Kutlu, bu enfeksiyonların çare edilmediği taktirde fazla ağır sonuçlar doğurabilen komplikasyonlar yarattığına uyarı çekiyor.

Önlem edinmek çok manâlı

Cinsel ilişki sırasında bir kişiden diğerine geçebilen enfeksiyonlar sadece tehlikeli kişileri değil, eşlerini ve çevresindekileri de etkiliyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde cinsel ilişki başlama yaşının düşmesi nedeniyle cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBH) toplumsal bir sorun oluşturuyor. Konuyla ilgili yapılacak en kayda değer alıştırma ise gerekli önlemleri olmak. Böylelikle kişinin sadece kendisini yok, çevresindekileri de koruyabilmesi muhtemel olabiliyor. Bu hastalıklar yaygın olmakla birlikte çoğu kişide bulgu vermeden ilerleyebilmesi sorunun ciddiyetini artıyor.

cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Hastalıkların nedeni mikroorganizmalar

geçiş yolunun korunmasız cinsel ilişki olduğu bu gruba giren enfeksiyonlara niçin olabilen 30’dan artı mikroorganizma bulunuyor. Fakat en sık gonore, klamidya, sifiliz (frengi), HPV, kara sarılık B, HIV görülüyor. Hem bir takım cinsel yolla bulaşan mikroorganizmanın HIV yayılımını kolaylaştırması bu enfeksiyonların kontrolünün ve önlenmesinin önemini de artıyor.

Çoğunlukla sinsi ilerliyor

Dr. Hakan Kutlu, en sık rastlanan mikroorganizmaların niçin olduğu enfeksiyonların genel olarak semptom vermediğini söylüyor. Dolayısıyla toplumda belirlenmeleri ve hastalık sıklığının ölçümü kolay olmuyor. Belirtisi olmayan grubun çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu gösteren Dr. Hakan Kutlu şu bilgileri veriyor: “Klamidya enfeksiyonlu erkeklerin yüzde 30’u, kadınların ise yüzde 80-90’u, gonore enfeksiyonlu erkeklerin yüzde10’u, kadınların yüzde 50-70’i belirtisiz seyrediyor. HPV enfeksiyonu ise kadın ve erkeklerde klinik olarak tanınmayabiliyor. Bu enfeksiyonlarda teşhis ancak laboratuvar testleriyle konabiliyor.”

cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Bu belirtiler varsa uyarı

Belirtisiz enfeksiyonlar kolaylıkla diğerlerine bulaşabildiği gibi bilhassa kadınlarda ciddi komplikasyonlara neden oluyor. Örneğin, kadınlarda çare edilmeyen bir takım enfeksiyonlar pelvik enfeksiyonu ve infertiliteye kadar ulaşabilen sonuçlar doğurabiliyor. bu nedenle erken teşhis son derece tartma taşıyor. Son bir ay içerisinde korunmasız ve riskli bir cinsel ilişki ardından; genital bölgede ağrı, cilt altında ağrılı ya da sızısız şişlikler, sızıntı, kaşıntı, idrar yaparken zorlanma, yanma, erkeklerde testislerde ağrı, şişlik, kızarıklık, cinsel organlarda yeni ortaya çıkan yara varlığında mutlaka bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına müracaat etmek gerekiyor. Çünkü, enfeksiyon belirti ve bulgusu olmasa da hızlı ve dürüst teşhis koymak, keza hastayı hem de cinsel eşini tedavi etmek çok siklet taşıyor.

cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Geçiş riskini artıran davranışlar

Gelişmekte olan ülkelerde kadınların sağlıklı hayat süresini azaltan nedenlerin başında erken doğum, düşükler, anne karnında ölüm gibi gebelik ve doğum sürecinde karşılaşılan sorunlar geliyor. İkinci sırada ise cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve komplikasyonları geliyor. CYBE’nin geçişinde birinci sorumlu yol cinsel ilişki olmasını rağmen, son bir sene içinde geçirilmiş CYBE öyküsü veya vajinayı kurutucu ajanlar göstermek gibi tehlikeli tavır olarak tanımlanan bazı tavır biçimleri hastalığın geçiş riskini artıyor. Kişi tehlikeli davranışlar göstermese bile eğer cinsel benzer/eşlerinin riskli davranışları varsa CYBE’ye maruz kalabiliyor. Ülkemizde bu konuda kültürel ve toplumsal eksiklerin ve alışkanlıkların giderilmesinin önemine uyarı çeken Dr. Hakan Kutlu, “CYBE’ler konusunda toplumumuzun bilgileri eksik veya hatalı olup bilhassa tehlikesiz cinsel ilişkinin önemini vurgulanmalıdır. Kondom kullanımının arttırılması ve muhakkak aralıklarla cinsel yolla bulaşan enfeksiyon ajanları için taramalar yapılması önemlidir” diyor.

Tedavi edilmezse oluşabilecek komplikasyonlar

– Kadınlarda kronik pelvik sancı ve infertilite

– Yeni doğanlarda körlüğe dek gidebilen göz enfeksiyonları ve pnömoni

– Prematürite, düşük doğum ağırlığı, ölü doğumlar

– Kadınlarda sepsis, ektopik hamilelik ve servikal kansere bağlı ölümler

– Erkeklerde üretral darlık ve infertilite

– Psiko-sosyal sonuçlar

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here