spot_img

Doğum denetim hapından daha sonra hamilelik

Doğum yoklama hapı, her gün ve benzer saatte alınırsa gebeliği yüzde 100’e yakın önler. Doğum yoklama hapı kullanmanız, katiyen hamilelik istemediğiniz anlamına gelmez. Lakin yine de o kadar fazla genç bayan hap kullanmaya son verdikten ne değin daha sonra hamile kalabileceğini merak ediyor. Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, bu konuda şu bilgileri verdi: “Bayan, gebelik özlem ettiğinde ilaç almayı bırakması yeterlidir. Hatta yapılan çalışmalarda doğum yoklama hapını daha uzun süre kullananların, daha kısa zaman kullananlardan daha erken hamile kaldığı gözlendi. Bazen doğum yoklama hapları adetteki düzensizlikleri maskeler. Hapı bıraksalar bile adetleri düzene oturmadıkça gebe kalamayacaklardır.”

doğum kontrol

Adet döngüsünün kalkınma süresi

Yapılan çalışmalara kadar, hapı bıraktıktan sonraki üç ay derme çatma adet döngüsüyle karşılaşılabilir. Hapın bırakılmasını peşine düşüp takip eden birincil periyoda “çekilme kanaması” adı verilir. Bu kanama ilaç kullanırken olandan daha öbür olabilir. Bu takip eden periyod ise daha doğala yakındır.

DOĞUM KONTROL

Hapın başvuru formu süresi gebeliği negatif etkilemez

Human Reproduction Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, hapla korunan kadınların, hapı bıraktıktan sonradan gebe kalma sürecinde, öteki yöntemlerle korunanlara kadar 2-6 aylık bir geç kalma olabileceğini ortaya koymuştur. Çalışma, 18-40 yaş aralığındaki 3 bin 727 kadını kapsamaktadır. Katılımcılar hapı bıraktıktan sonraki 12 ay boyunca aylık olarak sorgulanmışlardır. Çalışmada doğum denetleme hapını daha uzun zaman kullananalar, daha kısa zaman kullananlardan daha erken hamile kalmışlardır. Yani hapın başvuru formu süresi gebeliğin oluşumunu negatif etkilemez.

doğum kontrol

21 yaşından önce hap kullanmaya başlayanlar

21 yaşından önce hap kullanmaya başlayanlar, daha ileri yaşlarda ilaç kullanmaya başlayanlardan daha zor gebe kalmaktadır. 21 yaşından önce ilaç kullananlarda, zeminde daha ciddi problemler olduğu için, hap bırakıldıktan sonradan bu sorunlar her tarafta ortaya çıkmakta ve hamile kalmaları zorlaşmaktadır.

doğum kontrol

Hapı bırakırken neleri göz önünde bulundurmalı

Genel kadın sağlığı: Troid fonksiyonları, PCOS ve hipofiz bezi hastalıkları hamile kalma sürecini etkiler. Aşırı kilo veya aşırı kuvvetsiz edinmek da hamile kalmayı güçleştirir.

Üreme sağlığı: Pelvik enfeksiyonlar, tıkalı tüpler, endometriosis hamile kalmayı engelleyebilir.

Erkeğin üreme sağlığı: Düşük sperm sayısı kayda değer bir faktördür.

Seks yapma sıklığı: Gebelik olasılığını maksimumda tutmak için çiftlerin 2-3 günde bir seks yapması gerekir.

Kadın yaşı: Hamilelik olasılığı 35 yaş sonrasında azalır. Bir yıl korunmadan seks yapan 19-26 yaş aralığındaki kadınlarda gebelik olasılığı yüzde 92 iken, 35-39 yaş aralığında bu oran yüzde 82’dir.

neticede, gebe kalabilmek bir çok faktörle alakalı bir durumdur. Ilaç kullanmayı teslim etmek en manâlı adımdır. Ama bu kararı verirken ceset sağlığınızın yerinde durumda olması çok önemlidir. Dinç bir gebelik için; vitamin ve folik asit desteği, sigaranın bırakılması, alkol kullanımından sakınmak, stresi minimumda tutmak önemlidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here