spot_img

Erkekleri cinsellikten korkutan 6 neden

Etrafımızda kadınlarla ilişkiden kaçınan, evlenmekten niçin her zaman uzaktan durduğunu anlamadığımız erkekler vardır. Bir türlü kasıt veremediğiniz ciddi bir ilişkiden kaçınma tavrının altında erkeğin cinselliğe aleyhinde deneyimsizliği, eğitimsizliği, korkuları bulunabilir.

Cinsellik korkusunun öyle çok erkek için büyük bir problem olduğunu bildiren Bilirkişi Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, erkeklerde görülen cinsellik korkusunun temelinde fazla farklı alanlara yönlendirilmiş nedenler bulunduğuna uyarı çekti.

“Duygularını açığa çıkaramayan veya onlara göre hareket edemeyen bir erkeğin kendisiyle birlikte beraber olduğu kişiye de hissi olarak zarar verme riski taşır” diyen Psk. Başkak, cinsellikten korkan erkeklerle ilgili en öncelikle gelen altı neden hakkında önemli bilgiler verdi.

Bu nedenlerden bazıları sizin için bilindik nedenler olabilir fakat bazıları da bir zaman durup, kendinizi bir gözden geçirmenize neden olabilir.

Çocuklukta yaşanan cinsel istismar

Çocukken yaşanmış cinsel istismar vakaları sebebiyle artan cinsellik korkusuna erkeklerde sıkça rastlanır. Çocukken cinsel istismara maruz kalmış bir erkek için çoğunlukla öteki insanlara açılmak ve onlarla ilişki kurabilmek neredeyse imkansız ayla gelmiş olabilir. Bu koşul her türlü istismar vakası için geçerlidir.

Fiziksel, psikolojik veya cinsel istismara maruz kalmış şahısların gelecek yaşamlarında cinsel hayatları ile ilgili problemlerle karşılaşmaları muhtemeldir. Çocukken maruz kalınan istismar natürel oysa bir erkeğin hayatının başka yönlerini de etkiler. Böyle bir tacize maruz kalmak travmatize edici bir durumdur ve bir erkeği yapmak istediği şey için harekete geçmekten alıkoyabilir. Çünkü hayata aleyhinde cesareti kırılmıştır. Bu olay bir erkeğin hayatını fazla çeşitli yönlerden etkiler ve bunu gözden geçirmek onun için muhtemel olmayabilir.

Bilinçaltı arşiv

Çocukluk döneminde cinsellikle ilgili uygun olmayan bir olaya maruz kalmış ya da tanık olmuşsa, görmemesi, duymaması gereken cinsellikle ilgili bir durumu görüp anlamlandıramamışsa ve bu bilinçaltı düzeyde bir endişeye, korkuya yol açmışsa bu çocuk zihninde travma etkisi yaratmış demektir, yetişkin halini mutlaka etkileyecektir. İktidar sorunları, erken boşalma veya bir kadının sorumluluğunu üstlenmekten uzak durma gibi sonuçlar erkeği cinsellikten ve dolayısıyla bir ilişkiden ve evlilikten uzaklaştıracaktır.

Eski bir ilişkide yaşanan travma

Problemli bir ilişki ya da izdivaç yaşayıp çok baskı bir bölünme serüveni yaşayanlar yeni bir ilişkiye karşısında güven kırılması yaşarlar ve çoğu zaman cinsellik en fazla etkilenen alandır. Bu cins fena tecrübeleri atlatmak bir çok insan için basit değildir. Yaşanan travma ne değin ağırsa, kişinin kendi kabuğundan çıkabilmesi ve yaşadığı olayın şokunu atlatabilmesi de pek zorlama olur. Bir kadın için çok büyük bir aşk duyuyor olsa ve onunla sıcak bir ilişki kurmak ve cinsel yönden yaklaşmak istese de, eskiden yaşadığı olayları ve korkularını bir tarafa bırakıp içinden geldiği gibi hareket edebilmesi kolay değildir.

Tiryakilik

Herhangi bir şeye aleyhinde olan tiryakilik da erkeklerde cinsellik korkusunun gelişmesine sebep olabilir. Bir şeye karşısında duyulan tiryakilik kişinin beynini hiç ayrım etmediği şekillerde etkiler. Birey ne dek çok uğraşsa da zihninde oluşan bu etkinin akla yatkın bir açıklaması yoktur ve kişi ondan basit basit kurtulamaz.

Bağımlılıklar, özellikle erkeklerin gizli tutmak için uğraştığı bağımlılıklar, yok edici etki yapar. Öylesine saplantılı bir bağımlılık haline kazanç ama ara sıra gözü başka hiçbir şey görmez. Bu koşul tüm tiryakilik türleri için geçerlidir. Bu alkol, uyuşturucu ya da aklınıza gelen herhangi bir şeye karşısında olan tiryakilik olabilir. Kumar bağımlılığı olan bir danışanımız, günlerce eve gitmeyebiliyor ve yılı aşkın bir süre eşine katiyen yaklaşmıyordu. Tüm cinsellik enerjisi kumar bağımlılığına kanalize olmuştu. Bir şeye aleyhinde duyulan bağımlılık kişiyi tutsak alabilir ve kişinin karşısında cinsle yakınlık geliştirmesinin önünde bir engel teşkil edebilir.

Özgüven sorunları

Bir erkeğin özgüveninin kuvvetsiz olması ve dış görünüşüyle ilgili algısının fena olması cinsellik için hazırlanmış ayla gelebilmesini de etkiler. Görünüşü ile barışık olmaması, kendini çirkin görmesi ya da örneğin penisini minik görmesi gibi bedensel durumu ile ilgili güven zayıflığı oluşturan bir algıya sahipse; karşı cinsle bir ilişki yaşamayı yargı etmediğini düşünüyorsa, bu yönde bir adım atmaktan kaçınabilir. Özgüven düşüklüğü, başkaları için öyle anlam açıklama etmese de, bir erkeğin düşünme şekli üzerinde olumsuz bir etki bırakabilir.

Özgüven düşüklüğü genelde çoğu sebebin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir durumdur ve bir erkeğin birçok alanda kendisini bakımlı ya da kendinden belirli hissetmesine engel teşkil eder. Buna cinsel hayatı da dahildir.

Performans kaygısı

Performans endişesi erkeklerde cinsellik korkusu oluşmasında ciddi bir rol oynar. Bir erkek cinsel ilişki anında muhtemel olan en iyi performansını sergileyemeyeceğini düşünürse ya da karşı tarafın olumlu şekilde tepki göstermeyeceğini düşünürse, o zaman daha birincil öncelikle cinsel ilişkiye girme korkusu oluşur. Bu cins durumlar için erkekler hipnoterapi, psikoterapi gibi danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

Performans kaygısı bazen özgüven sorunlarıyla birlikte seyreder. Ciddi bir rezil olma kaygısı taşırlar. Bir Takım erkekler doğrudan doğruya sahiden yatakta sergileyebilecekleri en iyi performansı sergileyemeyeceklerini düşünürler. Bu karşı cinsle alakalı bir şey de değildir. Daha fazla kendilerinde mevcut vesvese ve şüpheden kaynaklı bir şeydir. bu nedenle bir takım erkekler cinsel olarak yakınlaşmaktan kaçınırlar. Bazı erkekler bu sorunu devretmek ve yatakta daha iyi bir performans sergilemek için uzmanlardan danışmanlık hizmeti almalı.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here