spot_img

Gebelikte cinsel yaşam ile ilgili merak ettikleriniz

Bir kadının şüphesiz ki ama maddesel ve ruhsal olarak en önemli değişiklikleri yaşadığı dönem olan gebelikte en merak edilen konuların başında da cinsel hayat kazanç. Anne adaylarının gebelik boyunca yaşadığı cinsel açlık ya da gönülsüzlük ve de hormonal değişikliklere uyarı çeken Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Genç, “Hamilelik esnasında kadınlık hormonları fazlasıyla artar. Olağan seyrinde devam eden risksiz, tek gebeliklerde ise cinsel ilişkinin son zamanlara dek yaşanılmasında bir sakınca yoktur” dedi.

Risksiz gebeliklerde cinsellik yaşanabilir

Böylece fazla kadın gebelik sırasında cinsel isteğinin arttığını veya cinsel ilişkide öbür duygular hissettiklerini söyler. Anne adaylarındaki bu değişimi değerlendiren Op. Dr. Cüneyt Genç gebelik sırasında estorojen ve progesteron denilen kadınlık hormonları fazlasıyla arttığını söyledi ve şunları aktardı: “Bayağı seyrinde aralıksız tek gebeliklerde yani risksiz ya da eksik riskli diye tanımlanan gebeliklerde amnion suyu gelene kadar hatta doğum ağrıları başlayana değin cinsellik yaşanabilir. Cinsel ilişki esnasında bebeğinize hasar vermezsiniz. Vajinanın sonunda yer alan serviks (rahim ağzı) sıradan 3-4 cm uzunluğunda kaslı bir yapıdır ve penisin bebeğe değmesi mümkün olmaz. Rahim ağzı doğuma yakın aylarda kısalır oysa çoğunlukla son avuç içi kadar yeterince uzundur. İkinci ya da üçüncü doğumu olan hastalarda rahim ağzının birincil doğumlara göre erken açılabildiğini unutmamak gerekir. gerçi rahim ağzı çözülmüş olsa bile amnion ve koryon denilen 2 kat zar bebeğinizi korur. Bir Takım hekimler gebeliğin son ayında ilişkiyi yasaklar. Bunun sebebi anne adayının farkında olan olmadan amnion suyunun az da olsa gelme bebeğin enfeksiyon kapma riskidir. Bu koşul düşünülerek gebeliğin son 3 haftası, özellikle belirsiz sıvı akıntısı olan hamilelerde vajinal ilişkinin yasaklanması yerindedir.”

Babalığa hazır olmayan erkeklerde cinsel arzu azalır

Gebelik sürecinin baba adaylarını da etkilediğini gösteren Dr.Genç: “Gebelik hormonları saçları daha aydınlık ve teni daha pürüzsüz yani yumuşak ve sıcak ülkü getirir. Ama cinsel istek durumu tıpkı kadınlarda olduğu gibi her erkek için benzer değildir. Gebeliğin bir takım bölümlerinde baba adaylarında özlem azalması olacaktır. Bunun ön önemli sebebi, erkeğin babalık rolü için kendini hazır hissetmemesi ve strese girmesidir. Gebe kadının telaşı, depresif hali, evhamlı durumu, bulantısının olması ve nefes problemi çekmesi gibi durumlar da baba adaylarında cinselliği ikinci plana itebilir. Bazı erkeklerdeki gönülsüzlük ise bebeğe hasar verme endişesinden kaynaklanır. Baba adayında bu yönde bir üzüntü var ise hamileliği peşine düşüp takip eden doktor ile görüşmesi korkularının ve endişelerinin giderilmesine asistan olacaktır” dedi.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here