spot_img

Osmanlı’da en fazla tüketilen 5 afrodizyak etkili beslenme

Osmanlı’da her şeye özel ihtimam gösterildiği gibi mutfaktada titizlik vardı. Padişahlara, şehzadelere her bir yemek yemek özenle hazırlanırdı. Bunlar aralarında birçok afrodizyak etkili yiyecek de vardı. İşte bu yiyeceklerden 5 tanesi…

Bal kaymak

Bal – kaymak

Bal – kaymak, enerji veren besinlerdir ve özellike Pazar kahvaltılarının da göz bebeğidir. Osmanlı’da da öyleydi; bal – kaymak daima sofranın baş tacı idi.

patlıcan

Akşam yemeklerinde patlıcan

Patlıcan da akşam yemeklerinin vazgeçilmeziydi. Sofrada mutlaka yer ederdi.

osmanlıda beslenme

Şekerin önemi – şerbetler

Osmanlı’da şekerin yeri her zaman ayrıydı. Besin şekerli besinler üzerine kuruluydu. Bu da çağırmak oluyor oysa, tekrar tekrar bol enerji depolanırdı. Hazırlanan şerbetlere de mutlaka harnup, demirhindi, gül, böğürtlen, portakal, tarçın, zencefil, amber eklenirdi.

Osmanlı macunu

Osmanlı macunu

Şüphesiz afrodizyak etkiden bahsedildiğinde en önemlisi Osmanlı macunu. Mesir macunu olarak da bilinen bu şeker, bütün bir enerji deposudur.

şekerleme

Macun hazırlama malzemeleri

Sarayda padişahlara hazırlanan macun değerliydi, evet. Fakat yapımında kullanılan her bir gıda de ayrı olarak değerliydi. Macuna, karanfil, karabiber, tarçın, anason tohumu, ısırgan tohumu, pire otu tohumu, kebabe, kereviz tohumu, havuç tohumu, şalgam tohumu, turp tohumu, sinameki, mastaki, üzerlik tohumu, akgünlük, acı badem yağı, çörek otu, bal ve misk konurdu.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here