spot_img

Rahim ve yumurtalık problemleri ile ilgili önemli uyarılar

Günümüzde anne olma yaşı, yaygın olarak 30 yaş ve üstüne çıkmaya başladı. Kadınlar eğitim ve kariyer gibi nedenlerle bundan böyle daha geç yaşlarda anne oluyor. Bilimsel araştırmalar yoğun meslek temposu ve gerginlik aşağıda çalışan kadınların iş hayatlarında minimum erkekler dek başarılı olsalar da, doğurganlıklarının azalma tehlikesi altında olduğunu gösteriyor. Ertelenen izdivaç ve çocuk yapma kararlarının biyolojik olarak doğamıza yerinde olmadığını vurgulayan Medical Park Bahçelievler Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali Utku Öz, kadınların son dönemde uyarı çeken rahim ve yumurtalık problemleri konusunda kayda değer uyarılarda bulundu.

Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali Utku Öz, doğurganlık potansiyelinin bir kadının yumurtalıklarında yer alan foliküllerin (yumurtaların) sayısal olarak miktarını ve kalitesini açıklama ettiğini dile getirdi. Özellikle çocuk sahibi almak isteyen çiftlerde yumurtalık rezervlerinin değerlendirilmesinin fazla önemli olduğunu anlatan Doç. Dr. Öz, şu bilgileri verdi:

Yaş ile rezerv içten orantılı

Yumurtalık rezervinin yüksek olması kadının yumurtalıklarında yumurtalarının artı, kaliteli ve hamile kalma şansının yüksek olduğunun göstergesidir. Kişinin yumurtalığındaki yumurta miktarını yansıtan en kayda değer etmen kişinin yaşıdır. Yaş ilerledikçe bilhassa de 35 yaşından sonra yumurta sayısı ve kalitesi azalırken, 40 yaşından daha sonra daha da hızlanır. Yumurtalık rezervi azalan kadının da kendiliğinden ya da tedaviyle gebe kalma şansı düşer, hatta gebelik olsa bile düşük riski artar.

Yumurtalık yaşlanmasına uyarı

Yumurtalık yaşlanması ile açıklama edilmek istenen ise yumurta sayısının azalması ile beraber geride kalan yumurtalardaki kalite azalmasıdır. Genç yaşlardaki kadınlarda yumurtalık yaşlanması olduğu vakit gebe kalma potansiyeli düşmektedir.

Saç dökülmeleri uyarıcı

Yumurtalık rezervi, ileri yaş ile azalmakta ve adet düzensizliklerine niçin olabilmektedir. Hem zamanla yumurtalıkta oluşabilecek “endometriosis” dediğimiz “çikolata kistler”i, sıradan yumurtlamayı negatif etkilemektedir. Her adet gören bayan, eğitim ve kariyerine devam ederken bir yanlamasına da yumurtalık rezervini kaybetmemek için yumurtalık sağlığına dikkat etmelidir. Yumurtalık rezervi azaldıkça bununla beraber adet miktarı ve günleri kısalır. Hem artan saç dökülmeleri rezervin düştüğü yönünde uyarıcıdır.

Rahim iki bölümden oluşur; bebeğin yerleştiği başlıca birim ve bunu yumurtalıklara bağlayan ve yumurtanın gebelik öncesi döllenmesinin olduğu bölüm, yani ‘tüpler’dir. Rahim, yani bebeğin yerleştiği yerin sağlığı da ileride oluşacak bir gebelik için bize muavin olur.

Uyumlu olarak teftiş ettirilmeli

Yumurtalık rezervinin azalmasının yanı sıra servikal akış, her kadının güncel sorunu haline gelmeye başladı. Bilhassa akıntının fazla olması ve renginin değişmesine uyarı edilmesi gerekir. Akıntının iltihaplanması ve bunun da rahim içine ve tüplere yayılması, sadece kasık ve bel ağrılarına neden olmakla kalmaz, bununla birlikte gebelik şansını azaltacak etki gösterebilir. Ayrıca, her adet döneminde geri kaçan bir arz kan, enfeksiyonun daha da ilerlemesine niçin olabilir. Bu yüzden akıntıdaki değişime ve adet miktarındaki artışa uyarı edilmelidir.

Eğitim ve kariyer ile kadının kendi doğası arasında yerinde bir denge sağlayabilmek her kadının en büyük zenginliğidir. Bu açıdan izdivaç ve çocuk yapma yaşını eğitim ve kariyer ya da bambaşka sebeplerle geciktiren kadınların düzenli hekim kontrollerini yaptırmaları ileride ortaya çıkabilecek problemlerin erken teşhis ve tedavisinde asistan olacaktır.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here