spot_img

Sperm kalitesini olumlu etkileyen 8 gıda

Erkeklerin takriben yüzde 50’sinde sperm sayısı olması gerekenin altında. Yani mililitrede 15 milyondan az. Her 6 çiftten 1’i gebe kalmakta güçlük yaşıyor ve bu olguların yüzde 20’sinde sorun düşük sperm sayısı ve kalitesi.

Yapılan son incelemeler, sperm kalitesinin sperm sayısından daha kayda değer olduğunu gösteriyor. Spermler “oksidatif stress” adı verilen bağımsızlık radikallerin etkilerine çok duyarlı ve savunmasız. Bağımsızlık radikal denilen moleküller ise spermin fonksiyonuna ve canlılığına hasar verebilen, hücreli afet ile ilişkili oluşumlardır.

Fena ve dengesiz besin, sigara dumanı, hava kirliliği ve çevresel kirlilik gibi negatif yaşam faktörleri, spermde hasara yol açar. Normalde semenin içerdiği doğal antioksidanlar bu hasara aleyhinde savunma mekanizması rolünü üstlenirken, negatif etkiler bu savunma sistemini de etkilediyse, sperm çok artı zarar görebilir.

Bu konuda amacımız ayrıca hür radikallerin oluşumuna niçin olan potansiyel sebepleri ortadan kaldırmak keza de antioksidan gıdalarla hasarı geri döndürmek olmalı. Peki nasıl?

Sperm kalitesini artıran besinler

Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, nardan, siyah çikolataya uzanan ve sperm kalitesini olumlu etkileyen 8 gıda maddesi hakkında şu bilgileri verdi:

Domates: Domates “likopen” adı bahşedilen antioksidan için en iyi kaynaklardan biridir. Yapılan çalışmalarda bu maddenin sperm hareketini ve aktivitesini artırdığını kanıtlamıştır. Likopen pişmiş ya da operasyon görmüş domateste daha pozitif bulunur. Hele zeytinyağıyla beraber tüketilmesi daha da etkili olmaktadır.

ceviz

Ceviz: Ceviz, omega 3 açısından zengin bir kaynak olup, her gün tüketilen 1 avuç ceviz sperm sayısı, hareketi ve şeklini olumlu etkiliyor. Besinlerle karıştırılabilir ya da kan şekerinin düştüğü saatlerde de tüketilebilir.

Kabak çekirdeği: Sperm gelişiminde ve testosteron üretiminde kayda değer rol oynayan çinko açısından fazla zengin bir besindir. Başka vitamin ve mineralleri de içerir. Ham olarak salatalarla tüketilebilir.

Mercimek: Ayrıca bayan keza de erkek üremesinde öneme sahip olan “doğal folik asit” kaynağıdır. Özellikle erkekte düşük folik asit düzeyleri, spermin kromozomal anomalilerine sebep olabilir. Vejeteryanlar için de bir protein ve lif kaynağıdır.

Yabanmersini

Yabanmersini: Çok Iyi bir anti enflamatuar ve antioksidandır. Sperm parametrelerinin hepsinde olumlu etkileri vardır. Günde bir avuç tüketilmesi yeterlidir.

Su: Sperm sayı ve kalitesini olumlu etkilemenin en basit yolu tatmin edici su içmektir.

Nar: Neredeyse süper gıda diyebiliriz “nar” için. İltihap önleyici, kan dolaşımını düzenleyici ve testosteron üretimini artırıcı etkiye sahiptir. 7 hafta her tarafında, her gün nar suyu içen sıçanlarda, sperm hasarını önleyen antioksidanların üretiminde büyüme saptanmıştır. Üstelik bu ülkemiz kaynaklı bir çalışmadır.

Siyah çikolata: Sperm sayısını ve hareketini düzelten ve de ejekülat volümünü artıran bir amino asit olan L-arginin, siyah çikolatada bolca bulunur. Çikolata daha siyah oldukça, faydası da daha artı olmaktadır. Özellikle yüzde 85 kakao oranı içerenler seçim edilmelidir.

Kafein

Bunlardan vazgeçilmeli

Kafein: Yapılan çalışmalarda kafeinin sperm sayısı üzerine negatif etkisi olmamakla beraber, şekil ve hareketini negatif etkilemektedir.

Diyet içecekler: Suni bir tatlandırıcı olan “aspartam” sperm sayısını azaltır ve DNA hasarına yol açar. böylece yapay tatlandırıcılı içeceklerden de uzak durmak gerekir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here