spot_img

By-Pass’tan 8 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Turfan, koroner By-Pass ameliyatı sonrası hastanın göğüs duvarındaki bere yeri tamamen iyileştiyse, hekim onayıyla altı ile sekiz hafta içinde cinsel ilişkiye dönülebileceğini belirtti.

İki kat merdiven çıkmayla eşdeğer

Kalp hastalığı olan bireylerdeki cinsel ilişki ile ilgili ana mesele, hastanın güvenliğidir. Birçok hasta cinsel ilişki sırasında kalp krizi geçireceğinden endişe eder. Halbuki gerçekte tedavisi doktoru göre düzenlenmiş ve şiddetli yakınmaları olmayan bir hastada cinsel ilişki sırasında yürek krizi riskindeki artma son derece mütevazidir. Hastanın toplam riski içinde oldukça düşük bir yer tutar.

Cinsel ilişki bedenen; iki kat merdiven çıkma, yürüyüş, hafif ev işleri yapmayla eşdeğerdir. İlave olarak riski arttıran endişe, dehşet ve tanıdık olmayan partner gibi faktörler, kişiden kişiye göre değişir.

Stentten birkaç gün sonrası ilişkiye girilebilir

Kalp hastalarının kayda değer bir kısmını koroner arter hastaları oluşturur. Kalp krizi geçirdikten bir hafta sonra hafif ve orta dereceli egzersizle şikayeti olmayan hastalar cinsel ilişkiye tekrar başlayabilir. Stent sonrası hastada komplikasyon gelişmediyse ve kalpte tıkalı damar bulunmuyorsa birkaç gün içinde, koroner By-Pass ameliyatı sonrası göğüs duvarındaki yara yeri bütün olarak iyileştiyse altı ile sekiz hafta içinde cinsel ilişkiye dönülebilir. Ancak bütün bunların öncesinde bireyi peşine düşüp takip eden doktorun değerlendirilmesi ve onayı gereklidir.

İlaçların negatif etkilerine uyarı

Yürek hastalıklarında kullanılan ilaçlar, yakınmaları azalttığı, ömrü uzattığı halde cinsel ilişki için olumsuz etkilere yol açabilir. Son zamanlarda yapılan incelemeler bu etkilerin abartıldığını göstermektedir. bununla birlikte hastanın ilaçlarla ilgili bu emrindeki etkilerden haberdar olması da ilgisi olmadığı halde ilaçları bu tip sonuçlardan sorumluymuş gibi gösterebilir.

yine de bir takım idrar söktürücü ve beta blokör grubu ilaçların bu alıcı etkileri olabilir. Doktorun hastaya tarafından yerinde olan çare değişikliği yapması durumunda bu negatif etkiler kaybolabilir. Oysa hasta yalnızca optimal cinsel ilişki amacıyla doktoruna danışmadan hiçbir ilacını kesmemelidir.

Nebati ilaçlardan uzakta durun

“Erektil disfonksiyon” denen sertleşme sorunu için son senelerde kullanımı çoğalan ilaçlar stabil kalp hastalarının çoğunda kullanılabilir. Oysa hastanın yürek hastalığıyla yakınmaları şiddetliyse, aldığı ilaçların içinde uzun etkin bir damar gevşetici olan nitratlar bulunuyorsa bu ilaçlar kullanılmamalıdır. Aort kapağında darlığı olanlarla kalbin çıkış yolunda darlık olan “hipertrofik kardiyomyopati” denen adale hastalığında bu herif ilaçların güvenilirliği şüphelidir.

Menapoz sonrası kadınlarda sistemik olarak estrojen-progesteren kombinasyonlarının, yürek damar sağlığı için olumsuz etkileri olabilir. Fakat lokal kullanımda bu etkiler minimaldir. Herhangi bir nedenle içeriği ve aktif madde miktarı bilinmeyen bitkisel yardım tabletleri alınmamalıdır. Lüzum bunların, gerekse yukarıdaki ilaçların kullanımından önce hasta, mutlaka doktoruyla data alışverişi yapmalıdır.

Cinsel isteksizliğin sebebi bunalım olabilir

Bazen hiçbir organik sebep olmadan hastalarda cinsel isteksizlik olabilir. Yürek krizi geçiren hastaların az kalsın üçte birinde ortaya meydana çıkan bunalım buna sebep olabilir. Çoğu hastada zaman buna en iyi ilaçtır. Birkaç ay içinde hastanın genel ruh halinde düzelmeye emrindeki olarak bu gönülsüzlük ortadan kalkabilir. Somurtkan bir durumda psikolojik yardım ya da ilaç tedavisi gündeme gelebilir. Buhran ortadan kalktığı halde bu koşul devam ediyorsa ilaç tedavisinin ayarlanması için doktorla görüşülebilir.

Tedaviye uyum ve doktorla yakın data alışverişi durumunda yürek hastalarının koskocoman oranı, ahenkli ve sağlıklı bir cinsel hayata sahip olabilir. Sadece ilaçlar değil egzersiz ve dinç beslenme gibi yaşam tarzı değişikliklerinin de olumlu katkısı olduğu unutulmamalıdır. Hastanın güvenliği için kendi klinik durumuna uygun yaklaşım oluşturulmalı ve her aşamada doktorundan yardım almalıdır.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here