spot_img

Cinsel sorunlarınızı alt etmek için içinizdeki kadınla barışın

Uzm. Psk. Ela Reyhanlıoğlu, cinsel sorunlara yol açan kadınlardaki ruhsal şansın dönmesi ve kadınlıkla barışık olmama hali hakkında önemli bilgiler verdi.

Bir şeyler ters gidiyor…

– Açıklanamayan infertilite (maddi bir sorun olmadığı halde gebe kalamama)

– Büyüyen analık sendromları (doğum sonrası bunalım, anne olma kaygısı, doğum korkusu gibi)

– Kadınlarda görülen cinsellik sorunlarının çoğalması (isteksizlik, vajinismus,cinsel sızı bozuklukları gibi)

– Sağlıksız/negatif ilişki deneyimleri

– Izdivaç sorunları

Bu uzayıp giden liste, bize kadınların dünyasında bir sorun olduğunu söylüyor, hatta çığlık atıyor.

Biz kadınlar bundan böyle daha güçlüyüz

İş hayatında inkar edilemez düzeyde güçlendik, yeterince var olmadığımız alanlar olsa da artan bir ivmeyle oralarda da ilerliyoruz. Daha zenginiz, daha eğitimliyiz, daha başarılıyız. Hatta daha güzeliz, kadın güzelliği üzerine dönen milyarlarca dolarlık bir sektör var ve her geçen gün ‘altın oran’a daha da yaklaşıyoruz. Lakin, tüm bunlar, kadının erkekle yakınlaşmasını, dinç bir ilişki kurup devam ettirmesini sağlayamıyor.

Hayatımızda yakın duygusal ilişki gibi büyük bir parça beceriksiz. Bu eksiği iş hayatıyla kapatma eğilimindeyiz. Kuşkusuz kadınların daha eğitimli, daha üretken, daha başarılı olması kendini gerçekleştirme açısından fazla sağlıklı. Burada amacım kadınların bu alanlardan çekilmesini anlatmak yok, zira bu yönlerin gelişmesiyle bayan daha da dinç bir varoluşsal konumda, fakat ruhsal olarak kadınlıktan kopuşun yarattığı durumu paylaşmaya çalışıyorum. Yaşanan ilişki sorunlarında erkeklerin de kadınlarla eşit düzeyde sorumluluk sahibi olduğunu göz ardı etmeden, bu yazıda, sorunun sadece bayan boyutuna değiniyorum.

Kadınlardaki ruhsal değişim

Hesaplı-sosyal tüm koşulların kadının lehine ilerlediği günümüzde, kadınlardaki ruhsal değişime, bu değişimin ilişkilere nasıl yansıdığına bir psikolog olarak her gün tanık oluyorum. Bir De bu ruhsal metamorfoz fizyolojimizi de etkilemiş durumda. Utah ve Indiana üniversitelerinde yapılan çalışmalar; rekabetçi, erkek egemen sektörlerde çalışan kadınların testosteron düzeylerinin arttığını ortaya çıkarmış. Yani ruhumuz kadınlıkla kopuk bir ilişki içindeyken, hormonal durumumuz da erkekliğe yakınlaşmış durumda.

Çözüm için birincil soru şu; bana göre, kadın edinmek ne aramak, zihnimde bayan elde etmek nasıl bir temsile sahip?

İkinci soru ise; zihnimdeki bu temsili seviyor muyum, bu kimlikle barışık mıyım?

“Kadınlığın fiziki-sosyal gücü artarken ruhu zayıflıyor”

Kadın olmanın madde ve mana boyutunu kapsadığını unutmamalıyız. Yani ruh ve gövde gibi iki parçalı bir bütünden bahsediyoruz kadın derken. Bedenimize bunca yatırım yaparken, ruhumuzdaki kadını tanımayı, onu sevmeyi, onun parçalarını kabullenmeyi ihmal etmemeliyiz. Fakat günümüzde kadınlığın fiziki-sosyal gücü artarken, ruhu zayıflıyor. Evlilikten korkmamız, annelikten kaçmamız, erkeklerle yakın hissi temasta zorlanmamız bu ruhsal kopuşun yansıması aslında. Kadınlıktan kopuş başlangıçta ilişki boyutumuzu etkiliyor. Yakın hissi ilişkinin bize neler kattığını unutmamıza neden oluyor. madem ki, ötekine dokunmak (ilişki belirlemek), aslında insanın yaşayabileceği en sihirsel tecrübe. İnsan ötekine temas ederek (bayan erkekle, erkek kadınla ilişki kurarak) kendi varoluşunun sırrına erer.

“İnsan kendini yalnızca insanda tanır”

Goethe’nin dediği gibi, insan kendini yalnızca insanda tanır. Bu yüzden kurduğumuz bütün ilişkiler bizim ruhsal durumumuzu yansıtır. Kadının kendi varoluşundan kopuşu, bu varoluşa uygun ilişki kurmasını da imkansızlaştırıyor. Kadınlığı ile kopuk, analık rolüyle barışık olmayan bir model ortaya çıkıyor.

Temelde kadınlık ile barışık olmama hali, cinsel sorunlar, negatif ilişki deneyimleri, annelik sendromu, infertilite, evlilik sorunları gibi öyle fazla yansıma ile karşımıza çıkıyor. İşte bütün bunların tedavisi için yeni bir ilişkiye girmeden önce, içimizdeki kadınla, anne olmadan önce, zihnimizdeki anne figürüyle ilişki kurmalıyız. O zihinsel temsiller ile barışmalıyız- ki bu temsilcilik çoğunlukla kendi annemiz ile ilgilidir.- Kadınlık ve annelik temsilleriyle tanışıp barışmadan, aleyhinde cinsle dinç ilişkiler ayarlamak, sevgi batmış bir annelik serüveni yaşamak zorlama görünüyor.

özel içeriğidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here