spot_img

Cinsel sorunlarınızın tedavisini ertelemeyin

Cinsellik iki kişinin maddesel ve ruhsal olarak birbirlerine kendini açmasıdır. Eşlerden biri ruhsal olarak kendini açmazsa işte burada cinsel sorunlar ortaya çıkar. Cinsel sorunların tedavisi ise cinsel terapiyle mümkündür.

Cinsel terapi, cinsel konular üstüne eğitim almış psikiyatrist ya da psikologlar göre cinsel sorunları olan kişilere uygulanan bir psikoterapi yöntemidir. Buradaki amacın, bireylerin cinsel ve ruh sağlıklarının korunması ile birlikte cinsel sorunların çözüme kavuşturulması olduğuna dikkat çeken Medicana Konya Hastanesinden Psikolog Ebru Soydaş konu hakkında bilgi verdi.

Tedavisi cinsel terapi ile yapılan cinsel işlev bozukluklarının başlıcaları; vajinismus, prematür ejakülasyon (erken boşalma), erektil disfonksiyon (sertleşme bozukluğu) ve cinsel isteksizlik. Bunlar en çok görülen cinsel işlev bozukluklarındadır.

Vajinismus, periner kasların kişiden egemen şekilde ilişki sırasında kasılması sebebiyle ilişkinin imkansız ışık halkası gelmesi ya da ağrılı cinsel birleşme olmasıdır. Aslında burada en esas şey kadınların korkusudur. Epeyce sık görülen bir problem olan vajinismus her 10 kadından birinde görülür.

Cinsel terapi ile çare edilebilen 3 cinsel afiyet sorunu

Vajinismus:

Vajinismusun esas nedeni kadının korkusu olduğu için ilk ilk olarak sebep bulunur daha sonra tedaviye yön verilir. Bazen sebepleri fizyolojikte olabiliyor. Bunun için tedaviye başlamadan önce somut tetkik önerilir. Eğer nedeni organik yok de psikolojikse cinsel terapiye başlanır. Sıradan 10-12 seans ile çare edilir. Bu tedavi süresi kişiden kişiye değişmekte olup bazı seanslar daha çok uzayabilirken bir takım seanslar da 10 seansı bulmadan çözüme ulaşır.

Erektil disfonksiyon:

Erkeklerde en sık görülen sorunlardan biri ise erektil disfonksiyondur (sertleşme bozukluğu). Erektil disfonksiyon, cinsel birlikteliği sağlamakta tatmin edici derecede sertliğe ulaşamama ve sürdürememe durumudur. Bu sorunun nedenleri çok önemlidir. Eğer bedensel bir nedenden kaynaklanıyorsa cerrahi müdahale ve ilaçlarla desteklenebilir. Fakat sorun adamakıllı psikolojikse cinsel terapiyle tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Çare süresi kişiden kişiye değişmekte olup seanslarda kişinin durumuna tarafından ayarlanıp konut ödevleri ve egzersizleri ile pekiştirilerek yapılır.

Cinsel isteksizlik:

Hem kadınlarda ayrıca erkeklerde görülen bir cinsel problem olan cinsel gönülsüzlük, ülkemizde özellikle kadınlarda % 60 görülmektedir. Bunların sebeplerine baktığımızda eşler arası harmoni problemleri, güven problemleri, iletişimsel problemleri, kandırma-aldatılma, tek düze bir cinsel hayat, suçluluk duygusu, partnerin bedensel cazibesini kaybetmesi, cinsel aktivitenin kalitesizliği, gebe kalma korkusu, menopoz gibi böylece fazla şey gösterilebilir. Maddi bir sebebe emrindeki olmayan cinsel isteksizlik cinsel terapiyle çözülebilen bir sorundur.

Evlilikte çözülmeyen cinsel sorunlar eşlerin boşanmasına ve diğer psikolojik sorunlara yol açmasına sebep olur. Cinsel problemler çözümsüz değildir. Sorunlarınızı çözmeyi ertelemeyin.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here