spot_img

Dünya diken üzerinde, 4. dalga kapıda, yüzyüze eğitim tehlikede

Dünya diken üstünde, 4. dalga kapıda, yüzyüze eğitim tehlikede

Koronavirüs salgınında dünya ikinci yılına yaklaşırken, Delta varyantı, Hindistan ve İngiltere’den sonra Amerika’da da etken ülkü geldi. Amerika’da 3 Temmuz’dan bu yanlamasına saptama edilen vakaların yüzde 51’inin Delta varyantı olduğu açıklandı. İngiltere’de Kovid olgu sayıları 50 binleri bulurken, serbestleşmelerle beraber bu sayının birkaç hafta içinde 200 bine çıkabileceği endişesi yaşanıyor. Fransa, Almanya ve komşumuz Yunanistan da dahil, dünyada artık “4. dalga Delta varyantıyla gelecek” endişesi başat. 140 ülkedeki kurumlarıyla 2 milyardan fazla çocuğa hizmet veren ve 1 milyon 200 bin çocuk hekimini temsilci Milletlerarası Pediatri Kurumu’nun (IPA) Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, çocukların eğitim hayatının sekteye uğramasının sadece fiziken yok pekçok açıdan onlara hasar verdiğini söyleyerek manâlı açıklamalarda bulundu.

Dünya diken üstünde, 4. dalga kapıda, yüzyüze eğitim tehlikede

Pandemiden dolayı Türkiye de dahil pekçok ülkede eğitime ara verildiğini ve okulların kapatılmak zorunda kalındığına dikkat çeken Prof. Dr. Hasanoğlu, şunları söyledi: “Halbuki yüz yüze eğitim her çocuğun hakkıdır ve bunun için bizim de uğraşmanız gerekiyor. Ne yapıp edip okulları açabilmemiz lüzumlu. Bunun için de erişkinlerin aşılanması çok büyük siklet taşıyor. Erişkin aşılama oranlarımızı bir lahza önce yüzde 85’e çıkarmamız lüzumlu. Yetişkin dediğimiz vakit da sadece öğretmenler yok, mademki okullardan bahsediyoruz, servis şoförleri, okulda çalışanlar ve aileleri ile çocuklarımızın ailelerini aşılamamız gerekli. Bu da yetmez, okullarda hijyen şartları ve uzaklık kurallarına uygun ortamların oluşturulması gerekiyor. Aksi takdirde yeniden geçen seneki gibi okulları kapatmak zorunda kalırsak, hakikaten ülke de çocuklarımız da bundan kötü etkilenir. Çocuklarımız zaten 1,5 yıldır okuldan mahrum. Buna 1 yıl daha eklemeye kimsenin hakkı değil. Kovid hala çabuk bir şekilde yayılıyor. Oysa örneğin Hindistan’da toplumun yalnızca yüzde 10’u aşılandı. Geçen haftalarda İspanya, Portekiz ve Fransa’da, İngiltere ve komşumuz Yunanistan dahil, olgu sayıları arttı. artışlar aşılanmamış kişilerde daha artı. O yüzden kesin erişkin aşılamasını özendirme etmemiz gerekiyor.”

“AŞIYA ULAŞAMAYAN ÜLKELER EPEYCE YENİ VARYANTLAR ÇIKACAK”
Dünya diken üstünde, 4. dalga kapıda, yüzyüze eğitim tehlikede

IPA Dış İlişkiler Koordinatörü Kerem Hasanoğlu ise salgında varyantların en kayda değer nedeninin aşı tedariki sıkıntısı olduğuna değinerek “Dünyada şu belli başlı değin 3 milyar 600 milyon doz aşı yapıldı. Lakin bu dozların yalnızca yüzde 1’i yoksul ülkelere gönderilebildi. Yeni varyantları ortaya çıkıyor, yeni mutasyonları konuşuyoruz. Böyle bir koşul varken, bu ülkeler geçen sene bizim yaşadığımız durumu yaşıyorlar, aşıya ulaşamadılar az önce. Bu da virüsün yayılmasını kesme açısından son derece negatif tesir yaratıyor. Çünkü bu, tüm dünyada birlikte hareket edilmesi ve önüne geçilmesi gereken bir sorun. Hatta bilmediğimiz diğer varyantlar da ortaya çıkabilir. Bu yüzden yetişkinlerde aşılama kayda değer. Siz fakir ülkeleri aşılamadığınızda orada yeri varyantlar ortaya çıkıyor” dedi. 

“FRANSA’DA 1 HAFTADA VAKA SAYISINDAKİ ARTIŞ YÜZDE 207”
Dünya diken üstünde, 4. dalga kapıda, yüzyüze eğitim tehlikede

Dünyada artık Delta varyantı sebebiyle 4. dalga paniği başladığını gösteren Kerem Hasanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “4. dalga konusu Avrupa’da önemli bir paniğe yol açtı. Vakalar ciddi anlamda arttı. Mesela Fransa’da son 2 haftada yüzde 207’lik bir çoğaltma var. Bu artış da en fazla 20-29 yaş grubunda. Bu yaş aralığındaki nüfusta son 1 hafta içinde vaka sayıları iki kat arttı. İngiltere’ye bakarsak, hemen sahiden fazla sınırlara dayandılar. (Haziran’a göre) 4 katına ulaştı sayılar. 50 binin üzerine çıktığını görüyoruz. Hatta sabah İngiltere’deki kurumumuzla görüştüm, oradaki serbestleşmelerden endişeliler. Vaka sayısının rahatlıkla 200 binlere çıkabileceğini düşünüyorlar. ABD’de ise son 2 hafta içinde vakalar yüzde 37 oranında arttı. Rahatsızlık Önleme ve Denetleme Merkezi CDC’nin açıklaması var, ABD’de 3 Temmuz’dan bu yanlamasına son iki haftalık sürede saptama edilen vakaların yüzde 51’inin Delta varyantı olduğu belirtildi ve bundan böyle Delta varyantı hakim denildi.”

“ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİMİ İÇİN AŞILANIN”
Dünya diken üstünde, 4. dalga kapıda, yüzyüze eğitim tehlikede

Türkiye’de Delta varyantı açısından az önce manzaranın bu durumda olmadığını ancak serbestleşme ve hemen ardından gelen bayram tatiliyle beraber bu endişelerin arttığını söyleyen Hasanoğlu, şu uyarılarda bulunarak sözlerini noktaladı: “Biz hemen şimdi bu aşamada olmasak da bayramla beraber, açılmalar ile beraber, insanların iç içe girmesi ile beraber, yeni bir risk doğuyor. Tekrar insanların bir arada olmasıyla vakaların fazla seri bir şekilde tırmanışa geçebileceğini görüyoruz. Bu koşul eğitimi de çok kötü etkileyecek. IPA Türkiye’deki arkadaşlarımız konuyu yakından takip ediyorlar. Çünkü eğitim bakımından en uzun vakit kapalı kalan ülkelerden birisi 1,5 sene ile Türkiye oldu. Almanya bu konuda bir karar aldı örneğin, dedi ancak ‘Eğitimi her şeyin üstünde tutarım’, başka yerlerdeki kapanmalardan ayrıcalık vermedi fakat eğitim hayatını devam ettirdi. Türkiye’de bu konuda ben Milli Eğitim Bakanlığı’nın da Sağlık Durumu Bakanlığı’nın da çok önemli çalışmalar içinde olduğunu biliyorum. Ama yetişkinlerde de aşılama oranlarımızı artırmamız gerekiyor. Siz yetişkinlerde belirlenmiş bir aşılama oranını yakaladığınızda, çocuklardaki riski de azaltıyorsunuz. O yüzden şu anda aşılanmak ve kurallara uyarlamak, her zamankinden çok daha manâlı. En azından çocuklarımızın eğitimi açısından fazla daha kayda değer.”

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here