spot_img

Erkeklerde kısırlık nedenleri ve tedavisi

Çiftlerin yüzde 15’i çocuk sahibi olmakta zorlanıyor. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin yüzde 40’ında sorun erkekten kaynaklanıyor.

Erkek kısırlığının esas sebepleri arasında; hormonal ve genetik nedenler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar, doğumsal anomalilerle çevresel ve kimyasal etkenler bulunuyor.

Erkek kısırlığının nedenlerini ve çözümlerini anlatan Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Tüp Bebek Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Kültürlü Arıcı, “Eğer bir erkek ilişki kurabiliyor ve meni geliyorsa ‘onda kısırlık olmaz’ düşüncesi fazla yaygın. Bir erkeğin cinsel fonksiyonu mükemmel olabilir lakin menisinde hiç sperm hücresi olmayabilir” açıklamasında bulundu.

Her ay tek bir tane üretilen yumurta hücresinin aksine, erkeğe ait üreme hücresi olan sperm sayısı milyonlarcadır. Erkek üreme organlarında bir spermin yapılış sürecinin yaklaşık 75 gün olduğunu dile getiren Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Açık Fikirli Arıcı, “Bu vakit sonunda olgun hale gelen spermler semen içinde dış ortama atılır. Olağan şartlarda sperm hücreleri, tek bir yumurta için yarışa girerler ve içlerinden en süratli, en kaliteli olanı yumurta hücresinin dışındaki zarı delerek döllenmeyi gerçekleştirir. Dinç bir erkek, her boşalmada vajinaya 300 – 500 milyon sperm bırakmaktadır” diye konuştu.

Böcek ilacı ve tiner erkeklerde kısırlığa neden olabiliyor

Erkeğin sahip olduğu meslek, sigara ve uyuşturucu kullanımının yanı sıra bazı hastalıkların çare sürecinde kullanılan ilaçların da kısırlığa neden olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Okumuş Arıcı şöyle konuştu: “Araştırmalara tarafından zehirli kimyasal maddeler sperm düzeyinin düşmesine neden olabiliyor. Böcek ilacı ya da tiner gibi maddelerle çalışılıyorsa mutlaka filtreli maske takılması gerekiyor. Çalışılan ortam sıkça havalandırılmalıdır. Bunun yanında çevresel atıklar, hidrokarbonlar, aşırı miktarda bilgisayar, cep telefonu gibi radyasyon yayan cihazlar henüz tam kanıtlanmasa da kısırlığa sebep olabileceği düşünülüyor. Bitkiler tedavisi süresince kullanılan ilaçlar, radyoterapi, yaralanmalar ve kazalar da sperm üretimini olumsuz yönde etkiler.”

Erkek kısırlığı vakalarında spermler 6 bin kat büyütülüyor

Tüp bebekte karşılaşılan bütün erkek kısırlığı vakalarında mikroenjeksiyon yöntemini kullandıklarını aktaran Prof. Dr. Arıcı “Mikroenjeksiyon yöntemi uygulanırken spermler takriben 300 kat büyütülerek seçilmektedir. Son zamanlarda erkek infertilitesinde başarıyı arttırıp daha iyi cenin gelişimini karşılayan IMSI yöntemiyle spermler yaklaşık 6000 kat büyütülerek seçilmektedir ve bu da şiddetli sperm sorunu olan olgularda hamilelik şansını alışılmış yönteme göre takriben iki kat arttırmaktadır” diye konuştu.

Son zamanlarda kullanılmaya başlanan bir öteki yöntemin de mikro sıvı çip veya sperm çip olarak aşina yöntem olduğunu dile getiren Prof. Dr. Arıcı “Gerek mikroenjeksiyon yönteminde olsun gerekse IMSI yönteminde olsun spermler morfolojileri ve hareketlerine kadar seçilmekteyken mikro-çip yöntemiyle bunlara ilave olarak DNA yapısı en ideal olan spermlerin seçile bilindiği öngörülmektedir. Mikro-çipler çok minik kanalcıklardan meydana kazanç ve bu sayede en iyi kalitedeki spermlerin seçimine destek eder. Bu yöntem ile sağlıklı olmayan, DNA’sı hasarlı spermler ile nitelikli ve hasarsız olan sağlıklı spermler ayrıştırılarak tedavide kullanıma olanak sağlanır. Böylece nitelikli ve DNA hasarı olmayan spermler kullanılarak elde edilen embriyolarda hamilelik şansını arttırdığını bildiren incelemeler mevcuttur” açıklamasında bulundu.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here