spot_img

Gebelikte cinsel ilişkinin 9 önemli faydası

Gebelik döneminde cinsel hayatınızı 9 ay baştan başa askıya almayın. Çoğu erkek yanlış bir inanış nedeniyle bebeğe ve anneye hasar veririm düşüncesi ile hamilelik döneminde eşiyle cinsel ilişkiye girmiyor. Hatta birçoğu, hamilelikte eşiyle ilişkiye girememesini aldanma gerekçesi yapıyor.

Gerçekten doktorunuz huysuz yönde bir tavsiyede bulunmadığı sürece, gebelikte cinsel ilişkiye girmek ayrıntılarıyla güvenli.

Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, eğer hamilelik esnasında; açıklanamayan vajinal kanama, amnios sıvısının gelmesi, rahim ağzı yetmezliği, bebeğin eşinin aşağı olması, daha önce erken doğum, çoğul hamilelik gibi hamileliği tehlikeye düşürecek bir durum yoksa hamileliğin her döneminde cinsel ilişkiye girilebileceğini söylüyor.

“Kayda Değer olan ağır ağır hareket etmektir” diyen Op. Dr. Betül Görgen, kuruluk, ekstra alıngan serviks ve cinsel ilişki sonrası lekelenme gibi nedenler yüzünden gebelikte cinsel ilişki sırasında özenli hareket etmek gerektiğini belirtti.

Op. Dr. Betül Görgen, 9 aylık hamilelik baştan başa cinselliğe zaman ayırmanızı gerektirecek 9 nedeni anlattı.

Daha iyi bir uyku

Gebeler, hamileliğin her döneminde uyku sorunları yaşayabilirler. Bilhassa, sık tuvalete gitme ihtiyacı gebeliğin birincil üç aylık döneminde oldukça rahatsız edicidir. Son üç aylık dönemde de anne adayı, tamamen büyümüş göbeğinden nedeniyle dar uyuyamayabilir. Bir Takım kadınlar da gebelikteki hormonal değişikliklerden kaynaklı uykusuzluk problemi yaşarlar. Seks bütün bu uyku sorunlarını ortadan kaldırabilir, çünkü orgazmın anında arkasında prolaktin hormonu salgılanır, bu da kişinin gevşemiş ve uyku sersemi bir ülkü girmesine tezgâhtar olur. Gece uykusunu güzel almış bir anne sabahtan daha enerjik bir anne demektir.

Ağrılarınızı engeller

Çoğu gebe bütün gün her tarafında gece kendilerini yatağa atmanın hayalini kurar fakat günün sonunda yataklarına kavuştuklarında, orada da bakımlı edemediklerini fark ederler. Tez büyüyen rahim genellikle vücuda büyük tartı yükler, bu da ara sıra ağrılara sebep olur. Fakat seks bu ağrıları engelleyebilir. Orgazm esnasında “sevgi hormonu” olarak da aşina oksitosin hormonu salgılanır ve bu hormonun ağrıyı müdahale etme ve ağrı toleransını arttırma gibi özellikleri vardır.

Daha az hastalık

Cümbür Cemaat bağışıklık sisteminizi nasıl güçlendirebileceğiniz konusunda bir şeyler söyler. Bilimsel araştırmalara göre çoğu kez seks yapan millet daha eksik hasta oluyor. Gebe kadınlarda normale tarafından zaten baskılanmış bir bağışıklık sistemi vardır. Cinsel ilişki, vücutta hastalıklara karşı savaşan antikorların sayısını artırır ve bu sayede ufak bebeğinizi beklerken en son başınıza gelmesini isteyeceğiniz hastalıklardan korunmuş olursunuz.

Daha eksik alta kaçırma ihtimali

Çoğu kadının gebelikleri sürecince hiç beklemedikleri bir anda, öksürdüklerinde, güldüklerinde ya da bir şeye şaşırdıklarında, altlarına kaçırdığı olmuştur. Pelvik tabanınız, leğen kemiğinizdeki tüm organları tutan bir tramboline aynı ve mesanenin kontrolüne tezgâhtar olur. Seks gerçekleştirmek pelvik tabanınızı güçlendirmeye tezgâhtar olur. Orgazm pelvik kaslarda kasılmalara sebep olur. Keyif veren bir çalışma yapmış gibi olursunuz. İdrar yaparken, idrar akışını önlemek için kullandığınız kaslar pelvik taban kaslarıdır.

Düşük tansiyon

Hamilelik baştan başa sağlıklı beslenme kan basıncının istenen düzeyde kalmasına asistan olur fakat bilimsel incelemeler cinsel ilişkinin de sistolik kan basıncını (büyük tansiyon) düşürmede etkili olduğunu göstermiştir. Tansiyonunuzun istenen düzeyde olması bebeğinizin ve sizin sağlığınız ve gebeliğinizdeki riskleri azalttığı için önemlidir. Dinç kan basıncı sizi doğum için yapay sancı (indüksiyon) almaktan ve hatta sezaryen ameliyatı olmaktan koruyabilir.

Ruh halinizi iyileştirir

Anne adayları bazen gebeliğin zorluklarından bunalabilirler. Takâtsizlik şehvetli ve bir türlü gizli edememek genel ruh halinizi kötü yönde etkileyebilir. Cinsel ilişki sırasında orgazmla keza anne keza bebek için yardımsever olan endorfin hormonu salgılanır, bu da ruh halinizin iyileşmesine tezgâhtar olur. Keza oksitosin hormonu da anne ve baba aralarında sevgi ve yakınlığı arttırarak daha mutlu bir ilişkiye kapı aralar. Orgazmın bu dek faydası olduğunu olasılıkla bilmiyordunuz.

Daha eksik stres

Bir çiftin hayatında bebeklerini bekledikleri dönem hep güzel hatırlanacak bir zaman dilimi olmalıdır ama bu dönemin strese sebep olduğu zamanlar da vardır. Yine strese aleyhinde orgazm bir rahatlama kaynağıdır. Oksitosin ve endorfinler beyindeki hoşgörü merkezlerini harekete geçirir, bu da stres, gerginlik ve hatta depresyonun azalmasını sağlar.

Doğum kasılmalarını başlatır veya ilerletir

Meninin içinde prostaglandinler denen rahimin açılmasına ve yumuşamasına asistan olan bileşenler vardır. Orgazm sırasında da fazla pozitif oksitosin hormonu salgılanır. Bu hormon aynı zamanda kasılmalara sebep olan ve bebeğinizin rahim kanalından geçerek dünyaya gelmesine asistan olan hormondur. Vücudunuz doğuma hazırsa, cinsel ilişkide bulunmak doğum kasılmalarının başlamasını tetikleyebilir. Kasılmalar başladığında, eşinizle beraber bu kasılmaları karşılıyorsanız onunla yakın hareket ediyor olmaktan ve salgılanan yüksek oksitosin nedeniyle cinsel olarak uyarılmış olabilirsiniz. Hamilelik kesesi açılmadığı ve anne adayının suyu gelmediği sürece, doğum kasılmaları sırasında cinsel ilişkiye girmek ayrıntılarıyla güvenlidir ve hatta doğum için de faydalıdır. Kulağa birazcık alışılmadık geldiği için çoğu çift böyle bir şeyi denemeyi akıllarından bile geçirmez. Lakin kasılmalar esnasında cinsel ilişki doğumu ilerleterek, bebeğin dünyaya daha tez gelmesini sağlayabilir.

Daha tez iyileşme sağlar

Gebelik sürecince güçlendirilen pelvik taban kasları, bebeğin doğumundan sonra da annenin daha süratli iyileşmesine asistan olur. Zinde bir pelvik taban bebeğin doğumunu kolaylaştırır, iyileşme süreci de daha az ağrılı olur.

yine de doktorunuza mutlaka gebeliğiniz baştan başa cinsel ilişkinin sizin için güvenli olup olmadığını konusunu danışın. Unutmayın, eğer güvenliyse, bu dönemde cinsellikten uzaktan kalmamanız için dokuz sebebiniz var.

Hamilelikte bir takım kadınların cinselliğe olan ilgisi artarken, bazılarının da azaldığını anlatan Op. Dr. Görgen, anne adaylarına “Size doğru gelen ve sizi rahat ettiren neyse onu yapın” tavsiyesinde bulundu. Erkeklere de seslenen Görgen, “Eşler, lütfen anne adaylarını sıcacık ettirmeye uyarı edin. Hamilelikte ilişkiye girilebiliyormuş diyerek istemediği halde eşinizi ilişkiye zorlamayın” dedi.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here