spot_img

Kısırlığı etkileyen faktörler

Her 5 çiftten birinde görülen kısırlık problemi konusunda bilgiler veren Prof. Dr. Yücel Karaman, kısırlık tedavisinde başarı oranının, başarısız olma oranından daha yüksek olduğunu söyledi. Günümüzde kısırlık probleminin yüzde 80’inin tüp bebek tedavisi ya da tezgâhtar üreme yöntemleriyle çözüldüğünü belirten Karaman, ”Kısırlığa sebep olabilecek ansızın fazla etken laf konusudur. Kadının yumurtlama ile ilgili yaşadığı sorunlar, kadının tüplerinin tıkalı olması, erkeğin sperm miktarının beceriksiz olması, kadının yaşının ileri olması, rahimle ilgili sorunlar, yumurtalık kistleri ve açıklanamayan kısırlık gibi birdenbire çok sebep bulunmaktadır” dedi.

Kısırlığın 4 çeşidi

Kısırlığın, geçici, primer, sekonder ve daimi almak üzere 4 çeşidi olduğunu dile getiren Karaman, ”Geçici kısırlık problemi daha çok erkek bireylerde görülmektedir. Geçici kısırlık, erkeğin spermlerinin tatmin edici olmaması ya da üretilen spermin yumurtayı döllemeye yetmemesidir. Sigara kullanımı, aşırı içki tüketimi, sağlıksız besin ve yaşam kalitesinin düşük olması gibi nedenler geçici kısırlığa neden olabilir. Erkeğin hayatında yapacağı minik değişiklikler ve göreceği tedavi dahilinde kısırlık problemi de büyük oranda çözülecektir” diye konuştu. Primer kısırlığın genellikle yeni evli çiftlerde görüldüğünü bildiren Karaman, ”Bu, genellikle geçici bir sorundur. Evlendikten sonra genelde çiftlerin yüzde 33’ünün, bir yıl içinde yüzde 70’inin, iki sene içinde yüzde 80’inin, iki yıldan sonra ise yüzde 90’ının çocuk sahibi oldukları görülmüştür. Bu sebeple yeni evli çiftlerin, bir yıl her tarafında kendiliğinden hamile kalmak için beklemesi gerekmektedir” ifadelerinde bulundu.

”Kalıcı kısırlığın başlıca sebebi henüz belirlenmiş değil”

Çiftlerin birinci ya da ikinci çocukları dünyaya geldikten daha sonra ortaya çıkan durumun sekonder kısırlık olarak tanımlandığı söyleyen Karaman, ”Sekonder kısırlığın en büyük nedeni kötü ve yamalı beslenme alışkanlığıdır. Beceriksiz ve dengesiz bir besin, döl yatağında problemlere ve kadının yumurtalığında iltihaplanmalara neden olabilir. Yaşanan bu iltihaplanmalar da geçici kısırlığa yol açabilir. Çiftlerin veya bireyin beslenme alışkanlıklarını değiştirerek sağlığına siklet göstermesi kapsamında sekonder kısırlık ortadan kalkacaktır” ifadelerinde bulundu. Kalıcı kısırlıklar hakkında da data veren Karaman bu cins kısırlığın esas sebebinin demin saptanamadığını dile getirdi. Daimi kısırlık yaşamış çiftlerin yüzde 10’luk bir kesimi kapsadığını gösteren Karaman, ”Daimi kısırlık problemi yaşamış ve çocuk sahibi almak isteyen çiftler tüp bebek tedavisine yönlendirilmektedirler” dedi.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here