spot_img

Kısırlık keza kadında hem erkekte benzer oranda

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Kalıtımsal Esas Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yakut kısırlığın toplumda bir kadın hastalığı olarak algılandığını fakat bilimsel tespitlerin bunu desteklemediğini belirtti. Dr.Yakut yaptığı açıklamada kalıtımsal hastalıkların yarısına yakınının birtakım bulgularla ortaya çıkarıldığını, bunlardan bazılarının gen tahlilleriyle belirlenebileceğini söyledi. Genetik geçişli çoğu rahatsızlık bulunduğunu aktaran Yakut, kısırlığın da genetikle ilişkisinin yüksek olduğunu kaydetti.

100 çiftten yüzde 15’i bebek sahibi olamıyor

“Araştırmalara kadar, yeni evlenen 100 çiftten yüzde 15’inde kısırlık bulunuyor. Kadın kaynaklı ve erkek kaynaklı nedenler var. Genleri teftiş ederek ve öteki bölümlerin yaptığı testlerle kısırlığın nedenini bulabiliyoruz. Tüm testlere rağmen kısırlığın yüzde 40’ının nedeni tam bilinmiyor. Genleri yoklama ettiğimizde yüzde 60’a yakınının nedenini, sorunun kimde ve nerede olduğunu tespit edebiliyoruz. Genlerine baktığımızda, kişide yer alan bir hastalığın başka bir hastalıkla veya ailesiyle ilişkili olduğunu görebiliyoruz. Mesela kısırlık sebebiyle gelen çiftimizde bütün araştırmalara karşın bir sorun bulamıyoruz fakat genlerini denetim ettiğimizde, ailelerine baktığımızda, kadının ailesinde bulunan bir rahatsızlık grubunun çiftin çocuk sahibi olmasını engellediğini görüyoruz. Onlar, bu genleri taşıdıklarının farkında olan yok.”

“Kısırlık toplumda bir bayan hastalığı olarak algılanıyor”

Kendilerine başvuran hastalardan edindikleri izlenimlere göre, kısırlığın toplumda bir bayan hastalığı olarak algılandığını ifade eden Yakut, bilimsel tespitlerinin bu düşünceyi desteklemediğini kaydetti. “Kısırlık, kadında da erkekte de görülür. Kısırlık, kadında da erkekte de benzer oranda.” diyen Yakut, sperm sayısındaki yeteneksizlik ve kalitesindeki sorunlar belirlendiğinde bunun doğal olarak erkekten kaynaklandığını aktardı. Erkekten kaynaklanan kısırlıkta kalıtımsal nedenler olabileceği bilgisini veren Yakut, bu cins tespitlerde doğum uzmanlarıyla görüşerek erkek hastaya ona tarafından yol haritası çizdiklerini söyledi.

AA

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here