spot_img

Kronik hastalıklarla etkili uğraş dönemi! Zorunlu ışık halkası getirildi

Türkiye genelindeki tüm aile hekimliği birimlerinin, gaye nüfusundaki vatandaşları, hipertansiyon, şeker hastalığı, obezite, yürek-damar hastalıkları ile kanser ve ihtiyar izlem taramalarına alarak, sonuçlarını Rahatsızlık Yönetim Platformu’na (HYP) işlemesi zorunlu ışık halkası getirildi.

Sağlık Durumu Bakanlığınca 30 Haziran’da yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarının ücretlerinin hesaplanmasına, kronik rahatsızlık yönetimine ait parametreler eklenerek, aile hekimliği çalışanlarına ücret artışı sağlandı.

Bu çerçevede, Bakanlık Halk Müziği Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Afiyet Data Sistemleri Genel Müdürlüğünün ortak çalışmasıyla ocak ayında kullanıma açılan Hastalık Idare Platformu (HYP) 1 Temmuz itibarıyla tüm aile sağlığı merkezlerinde yaygınlaştırıldı. Bu Vesile Ile, kronik hastaların daha yakından takip edileceği, bir takım hastalıkların erken safhalarda saptama edilip gereken önlemlerin alınabileceği dönem başlamış oldu.

Yeni uygulamayla aile hekimlerinin, daha önce de yapılan lakin yeterince yaygın olmayan hipertansiyon, diyabet, obezite, yürek-damar hastalıklarına ilişkin değerlendirmeleri ile kanser ve yaşlılara karşın taramaları, gaye nüfuslarındaki her kişi için gerçekleştirmesi ve HYP’ye işlemesi zorunlu ülkü getirildi.

KANSER TARAMASI İÇİN KİŞİLER TEK TEK ARANIP AĞIRLAMA EDİLECEK

AA muhabirinin 1 Temmuz itibarıyla devreye alınan yeni uygulamalardan derlediği bilgilere tarafından, her aile hekimi, niyet nüfusundaki kişileri, telefon arayarak veya SMS ile eğlence ederek danışmanlık verecek, 30-65 yaş arası kadınların rahim ağzı kanseri, 50-70 yaş arası bayan ve erkeklerin de kalın bağırsak kanseri taramasını yapacak.

Keza 40-69 yaş arası kadınlar da meme kanseri taraması için en yakın tarama birimine yönlendirilerek peşine düşüp takip edilecek. Fazla ya da güvenilmez olan sonuçlar, teşhis merkezlerine sevk edilecek.

Aile hekimleri, aylık niyet nüfuslarının taramalarını, rahim ağzı kanseri taraması için asgari yüzde 50, meme kanseri taraması için asgari yüzde 40, kalın bağırsak kanseri taraması için asgari yüzde 50 olacak şekilde yapacak.

18 YAŞINDAN BÜYÜK HERKESİN YILDA EN AZ BİR KERE KAN BASINCI ÖLÇÜMÜ YAPILACAK

Kişilerin hipertansiyon değerlendirmeleri çerçevesinde her aile hekimi, kendi nüfusuna belirtilmiş 18 yaşından büyük bireyleri yılda asgari bir defa kan basıncı ölçümü yapmak için davet edecek.

kan basıncı yüksek hastalar ile 50 yaş üstü, kilolu, obez, sigara içen, şeker hastalığı yer alan, ailesinde kronik böbrek yetmezliği hikayesi olan şahısların kan basıncı, yükseklik, kilo ve bel çevresi ölçümü düzenli yapılacak.

Bu durumdaki hastalar gerektiğinde diyetisyen, fizyoterapist, psikolog gibi uzmanlardan takviye almaları için Dinç Yaşam Merkezlerine yönlendirilecek.

Hipertansiyonu bulunan kişiler ayrıca e-Nabız sistemi üzerinden kendi çare planlarını görebilecek ve evde ölçtükleri tansiyon değerlerini sisteme yükleyebilecek.

60fa91d52af10718286a0555

40 YAŞ ÜSTÜ KİŞİLERİN KALP-DAMAR HASTALIĞI, DİYABET VE OBEZİTE RİSKİ HESAPLANACAK

Aile hekimleri hem 40 yaş ve üstü bireylerde başvuru sebebinden egemen olarak bir defa kardiyovasküler risk değerlendirmesi yapacak. Bu Vesile Ile kişilerin 10 yıllık zaman dilimi içinde ölümcül koroner yürek hastalığı, inme ve geçici iskemik saldırı geçirme riski hesaplanabilecek.

Öncelikle bireylerin, yaş, cinsiyet, sigara kullanımı bilgilerinin alınacağı değerlendirmede, kan basıncı ölçülecek, sistolik tansiyon değeri alınacak ve total kolesterol değerine bakılacak.

Düşük riskli bireylere, sağlıklı beslenme, fiziki aktivite, tütün ve tütün mamullerinden uzak durma, alkolü bırakma gibi yaşam tarzı değişiklikleri konusunda danışmanlık verilecek, orta, yüksek ve fazla yüksek risk grubundaki bireylerin ise Sağlıklı Yaşam Merkezlerinden yardım alması, daha ileri tetkik ve çare planı için uzman hekime yönlendirilmesi sağlanacak. Bu kişiler hem diyabet ve obezite riski açısından da taranacak.

65 YAŞINDAN BÜYÜK CÜMBÜR CEMAAT “YAŞLI İZLEM TARAMALARINA” ALINACAK

Aile hekimleri veya aile sağlığı çalışanları, 65 yaşını aşmış her bireyi yılda en az bir genel koşul değerlendirmesi yerine getirmek için telefon ya da SMS’le aile sağlığı merkezlerine davet edecek. Şahısların rahatsızlık öyküleri alınacak, maddesel tetkik ve laboratuvar incelemeleri gerçekleştirilecek.

Ihtiyar bireyin değerlendirmesinde, geçirdiği hastalıklar, Alzheimer/demans varlığı, sigara kullanımı, fiziksel aktivite durumu, beslenme alışkanlıkları, işitme, görme, idrar kaçırma gibi sorunları, ağız ve diş sağlığı problemleri ile hap kullanımı bilgileri totaliter bakışla ele alınacak.

Yaşlı hastaların, yemek yeme, giyinme, telefon faydalanma, yemek yemek yapma gibi günlük hayat aktivitelerini gerçekleştirmede yardıma gereksinim duyup duymadıkları saptanacak ve buna göre tedavilerine başlanacak. Yaşlılar, gerektiğinde daha ileri muayene ve tedavi planı için uzman hekime yönlendirilecek.

Aile hekimleri, şahısların hipertansiyon, diyabet, obezite, kalp-damar hastalıkları ile kanser ve ihtiyar izlem taramalarına ilişkin değerlendirmelerini HYP’de bulunan ilgili modüllere kaydederek, uyumlu izlenmesini sağlayacak.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here