spot_img

Prof. Dr. Akhan: Olgu artışı devam ederse 4. dalganın yaşanması olası

TRT Haber’in haberine kadar, Salgın, Delta varyantıyla dünyada yayılmaya devam ediyor. Türkiye’de de olgu sayıları her tarafta artışa geçti.

Bayram ziyaretleri ve tatil bölgelerindeki hareketlilik uzmanları endişelendiriyor.

Kocaeli Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, daha kuvvetli bir virüsle karşı karşıya olunduğunu bunun için 4. dalganın gelmesinin olası olduğunu söyledi.

“Aşılamada ikinci doz önemli”

Olgu sayısı 10 bine yaklaşmış durumda. Yeni bir dalganın yaşanmaması için aşı son derece manâlı…

Prof. Dr. Akhan, “İkinci dozların manâlı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Onları çabucak olmamız gerekiyor. Bunları yapmazsak dalga yükselebilir. Sayılar zaten kesin bir çoğaltma trendine girdi. Devamı da gelebilir bunun. Üstelik bununla baş edemezsek sonra daha çok zorlanırız. Çünkü yayılmasına müsade vermiş oluruz” dedi.

“Aşı olmayanlar tehlike aşağıda”

Akhan aşı olmayanların daha büyük risk aşağıda olduğunu da şu sözlerle aktardı:

“Aşılılar virüsü taşıyor olabilir, bulaştırabilir. Onlarda fazla fazla bulgu olmayabilir. Onlardaki durumu tahmin etmek şiddet olabilir. Çünkü onlar geçirseler de hafif geçireceklerini düşünüyoruz, aşısızlarda gelirse Delta gelecek. Daha seri enfeksiyonu başlatacak.”

“Vaka artışının hastanelere etkisini 1-2 ay içinde göreceğiz”

Vaka sayısı her yerde artışa geçse de hastanelerde henüz aşırılık olmadığını bildiren Akhan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hastaneler Marmara Bölgesi için daha ağırbaşlı. İnsanların tatilde olması Doğu ve Güneydoğu’da artışa neden olmuş gibi durabiliyor. Ama onlar sonuçta buraya da gelecek, burada da yükselecektir. Sayının artması hastanelere yansımadı. Bunu 1-2 ay içinde göreceğiz.”

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here