spot_img

Türk kadını jinekolojik muayeneden korkuyor

Şimdi hayal edin; yıllarca jinekolojik kontrole gitmediniz. Karın şişliğinizi ya da kabızlığınızı, yani vücudunuzun size verdiği çok basit bir sinyali aylarca önemsemediniz. Bir gün geldi; jinekoloğun kapısından girdiniz. Ve fena haberle çıktınız: Yumurtalık kanserisiniz!

5 dakika önce hayatla ilgili ayrı hayalleriniz vardı. Şu Anda yaptırmanız gereken çoğu çözümleme, ultrason ve MR’lar var. Diğer Taraftan geçirmeniz gereken takriben 3 saatlik bir işlem sizi bekliyor. ‘Patoloji sonucum nasıl’ diye endişeleneceğiniz, dinmek kavramak bilmeyen günler gelecek. Ve işlem her şeyin bitişi çağırmak olmayacak; ne tahliller bitecek ne de kemoterapi süreci! Ya yaşayacağınız endişe? Hiddet? Acı? Nefret Edilen Şey? Sevdiklerinizin o zamanki halini düş ettiniz mi hiç? Bu senaryoyu gerçekten yaşamamak için yılda bir kez 5 dakikalık jinekolojik yoklama yaptırmaya değmez mi…

Bu sözlerin sahibi Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Erhan Karaalp, kadınlara jinekolojik muayenenin erken teşhisteki önemi konusunda uyarılarda bulundu:

5 dakikalık tetkik yaşam kurtarıyor

Sağlık Durumu durumunun iyilik halini gösteren check-up’ ların kadınlarda bir parçası olan jinekolojik muayenelerin hiçbir şikayet olmasa bile her sene yaptırılması, kadın sağlığı açısından büyük tartma taşır. Zamanınızdan yılda ayıracağınız sadece 5 dakikalık bir muayeneyle jinekolojik kanserler demin başlamadan fark edilebilir ya da fazla erken dönemde tanı konularak adamakıllı vücuttan temizlenebilirler.

Kadınların yüzde 30’u hiç jinekoloğa gitmemiş

Türk toplumu, Japonlar ve Almanlardan sonra dünyada en sık doktora giden 3. toplum olmasına rağmen benzer duyarlılığı jinekolog kontrolü sırasında göstermiyor.

2012 yılında 12 bambaşka ilde yapılan bir araştırmada kadınların yüzde 30’unun hiç jinekoloğa gitmediği üzücü bir şekilde ortaya konmuştur. Maalesef ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerin hemen hepsinde kadınların hasta olmadan sadece denetleme amaçlı jinekoloğa gitme alışkanlıkları fazla düşüktür.

Tetkik 15 yaşında başlamalı

Kadınlarda jinekolojik kontrollere şikayet olsun olmasın, ilk önce 15-16’lı yaşlarda başlanmalıdır. Bakirelerde yalnızca karından yapılan ultrason yeterliyken, cinsel yönden etkin kadınlarda genital muayene-smear ve jinekolojik ultrason her sene atlanmadan eksiksiz tekrarlanmalıdır.

Rahim kanseri kendini belli ediyor

Yılda bir defa jinekolojik muayene, yaşamsal derecede önemlidir. Çünkü jinekolojik kanserler içerisinde sadece rahim kanserleri kendini vajinal kanama ile erken muhakkak ederler. Bu yüzden erken evrede yakalanma ihtimalleri ve kür sağlama şansı yüksektir. Bu hastaların tanısı her ne kadar ”kanser” olsa da, bu hastalar basit bir myom (bitki örtüsü) alınıyormuşcasına genişletilmemiş bir operasyonla adamakıllı sağlığına kavuşturulabilirler.

Öteki jinekolojik kanserler; rahim ağzı, yumurtalık ve tüp kanserleri ise ne eyvah ki kendini belirlenmiş etmeyen, sinsi kanserlerdir. Tüp kanserleri oldukça nadir görülürler; rahim ağzı kanserleri ise daha kanser olmadan takvim smear takibiyle fazla erken yakalanabilir. Bu üçünün içinde tanısı ve tedavisi her şeyiyle en şiddet olan nesil yumurtalık kanserleridir. Yumurtalık kanserleri, dünyada tüm kanserler aralarında 4. sıklıktadır ve jinekolojik kanserler içinde ise ölüm oranı en yüksek olanıdır.

Her sene 2 bin bayan yumurtalık kanseri oluyor

Dünyada her yıl sıradan 250 bin kişiye, Türkiye’ de ise yılda yaklaşık 2 bin kişiye yumurtalık kanseri teşhisi konulmaktadır. Patogenezinde (hastalığın esas ve gelişimi) keza genetik keza çevresel çoğu faktörün rol oynadığı yumurtalık kanserlerinin önemi, geç ayrım edilmesinden kaynaklanmaktadır. Hastalar en sık 3. evrede yakalanırlar; yani kanser birçok organa artık yayılmıştır bile!

Yumurtalık kanseri, takipsiz kadınlarda ‘karın içerisinde ölü boşluk’ diye cümle parçası ettiğimiz bağırsaklar arası abes alanlarda rahatça büyüyebilir; semptom vermeden diğer organlara yayılıp aşama atlayabilir. Bu konuda çelimsiz hastalar izafi olarak birazcık daha şanslıdır. Çünkü cılız hastalarda kitleler takriben 10-15 cm iken karın şişliği şeklinde kendini emin ederken; obez hastalar 20-30 cm’lere ulaşana kadar bu kitlelerin farkına varmayabilirler. 20-30 cm kitleleri olan hastalar, bu halleriyle işlem olsalar bile, 5 yıllık yaşam şansları yüzde 35-40’lara dek düşmektedir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here