spot_img

Çocukta tehlikesiz bağlanma oluşması için neler yapılmalı?

Bilirkişi Klinik Psikolog Ayşe Şahin, çocuk ve anne arasındaki güvenli bağlanma hakkında değerlendirmelerde bulundu. Şahin, çocuğun bakımını üstlenen ebeveynlere dinç bağlanma gerçekleştirebilmeleri için tavsiyelerde manâlı tavsiyeler paylaştı.

Bağlanmanın ademoğlu için esas bir gereksinim olduğunu vurgulayan Ayşe Şahin, “İnsan yavrusu doğumdan anında sonradan diğer türlere göre daha pozitif ve daha uzun süren bir bakıma gereklilik duyuyor. Bu da insanın bağlanma, ilişki kurma ve sosyalleşme ihtiyacının esas bir gereksinim olduğunun göstergesidir. Güvenli bağlanma, yaşamın erken yıllarında çocuk ile ona bakım veren kişi arasında kurulan sağlıklı ilişkidir. Bakım veren kişi çoğu vakit anne olmakla birlikte bu kişi baba, akrabalar ya da bakıcı olabiliyor.” dedi.

Çocuğun kişiliğini anne ile arasındaki ilişki modeli oluşturuyor

Her ne değin yaşamın erken yıllarında gerçekleşse de bağlanmanın ilerleyen yıllarda kişinin öteki insanlarla kurduğu ilişkilerdeki tavır örüntülerini de belirlediğini açıklayan Şahin, “Erken yıllarda anne ve çocuk arasında kurulan tehlikesiz veya güvensiz ilişki modeli, ilerleyen yıllarda kişinin sosyal ilişkilerini olumlu veya olumsuz yönde etkileyecektir. Kurulan bu ilişki modeli, çocuğun kişiliğinin büyük bir kısmını oluşturuyor ve bu yapının ilerleyen yıllarda değiştirme imkanı olsa da değişime karşısında dirençli olduğu biliniyor. Bu sebeple erken dönem yaşantılarının bireyin kişiliği, sosyal ilişkileri ve psikopatolojileri üstünde oldukça manâlı bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz.” diye konuştu.

Esas bakım veren kişi ile çocuk aralarında tehlikesiz bağlanmanın gelişebilmesi için bir takım dinamiklere gereksinim duyulduğunu gösteren Şahin, “Bunlardan ilki çocuğun maddi ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Çocuk acıktığında, susadığında, altı kirlendiğinde, uykusu geldiğinde bu durumu fark eden ve bu ihtiyacını giderebilen bir yetişkine ihtiyaç duyuyor. Eğer çocuğun acıkma ağlamasına karşısında bakım veren birey çocuğun altını temizlerse, çocuk ihtiyaçlarının görülmediği ve karşılanmadığına dair olumsuz inanç geliştirebilir.” dedi.

Tehlikesiz bağlanmayı sağlayacak tavsiyeler

Bilirkişi Klinik Psikolog Ayşe Şahin, “Çocuğun şehvetli ihtiyaçları da güvenli bağlanma için olmazsa olmazlardandır.” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakım veren birey çocukla göz teması kurmalı, yüz yüze iletişim içinde olmalı, çocukla sohbet etmeli, ona gülümsemeli ve olumlu duyguları yansıtmalı. Çocuk nefret, endişe gibi duygular yaşadığında yetişkinler bu duygulara karşı duyarlı olmalı ve bu duyguları yatıştırabilmeli. Çocuğun tensel ihtiyaçları da dikkatsizlik edilmemeli çünkü çocuğun yetişkine sarılma ve dokunma ihtiyacı vardır. Bu sebeple temel bakım veren kişi uygun zamanlarda çocuğu kucaklayarak, dokunsal oyunlar oynayarak bu ihtiyacı karşılamalı. Tüm ihtiyaçlar daima olmasa bile çoğu süre ve yeteri değin karşılandığında anne ve çocuk aralarında güvenli bağlanma gerçekleşiyor.”

Çocuğun tehlikesiz bağlandığında esas bakım veren kişiye karşı olumlu duygular geliştirdiğini vurgulayan Şahin, “Çocuk zamanının çoğunu onunla aşmak ister, anneden terketmek istemez, anne uzaklaştığında ağlayabilir fakat bu yas ve tedirginlik hali anneye kavuşma derhal kendini rahatlama duygusuna bırakır. Tehlikesiz bağlanan çocuk için annesi korku ve vesvese anlarında dönebileceği güvenli bir sığınaktır. Çocuk dünyanın ve diğer insanların güvenilir olduğuna dair olumlu bir inanç geliştirir.” dedi.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here