spot_img

Kanser ağrılarında dürüst yön belirleme manâlı

Kanser Ağrısı, kanser tanısı konulduğunda en yaygın belirti olarak karşımıza çıkar ve kanser tedavisinden egemen olarak sıklığı gitgide artmaktadır. Kanser hastalarında, özellikle ileri evrelerde ağrı aşağı yukarı %80′ nin üzerindedir. Hastalar çare ile tam kür bile yani tamamen iyileşmiş olsa da ağrıya %30 oranında rastlanabilmektedir.

Halihazırda yeni bilgilere göre kanser tedavisine devam edilenler içerisinde pankreas kanserlerinde %59 oranında, baş boyun kanserlerinde ise takriben %64 sızı görülebilmektedir. Farklı sızı tipleri ve ağrı sendromları kanserin her evresinde görülebilir. 2014’de yapılan çalışmada hastaların üçte birinin ağrıları için uygun sancı tedavisi almadığı görülmüştür. Ülkemizde bu koşul gelişmiş ülkelere kadar sancı tedavisi alamayan kanser hastalarımız çok daha fazladır.

daima yapacak bir şeylerin olduğunu bilin

Kanser hem şimdiki zamanın ayrıca de geleceğin en kayda değer afiyet problemlerinden biridir. Globocan verilerine kadar 2020’de 15 milyondan artı insanda kanser görüldüğü bildirilmiştir. Çare takibinde sızı defalarca değerlendirilmelidir. Sancı karakteri, ağrının şiddeti ve derecesi, sancı tedavisine cevap, günlük işlerini yapabilme kapasitesi, günlük yaşam aktiviteleri yaşam kalitesi sorulmalı ve hastanın ailesi ile beraber vakit ayırılması önerilmektedir. Hasta ağrısının şiddetini kendisi tasvir etmelidir, şiddeti özel ölçeklerle değerlendirilmeli ve tescil altına alınarak peşine düşüp takip edilmelidir.

Öncelikli sızı tedavisi ağızdan ilaçlar olarak tercih edilmelidir. WHO (Dünya sağlık durumu örgütü) önerilerine tabi kalınarak ilaç tedavisi düzenlenir. Gereğinde opioid denilen kırmızı reçeteli ilaçlara ilave ilaçlar verilebilir. Bu ilaç grupları mutlaka ağrı ile ilgilenen Duyumsuzlaşma ve Reanimasyon hekimi veya algoloji hekimi kontrolünde düzenlenmelidir. Eğer ağrılar verilen hap tedavileri ile yeterince yoklama altına alınamıyorsa ya da hap bağlı etkileri yeterince tolere edilemiyorsa girişimsel ağrı yöntemler gündeme kazanç. Bu yöntemlere misal olarak omuriliğe ya da komşu aralığına bir kateter takılarak ilaçların verilmesi (spinal-epidural port-kateter, morfin pompası, radyofrekans yöntemleri, kordotomi v.s.) veya kırılan omurların çimentolanması (vertebroplasti/kifoplasti) verilebilir.

Girişimsel yöntemler ve ağızdan hap tedavileri sancı ile ilgilenen Duyu Yitimi ve Reanimasyon hekimleri veya algoloji hekimlerince uygulanmalı ve peşine düşüp takip edilmelidir. Hastalar ve yakınlarının bağımlı olmaktan korkma veya hap tesir etmeyecek gibi patavatsız nefret edilen şey ve endişeleri giderilmelidir. Hastalarımız Gereksizce kanser ağrılarına emrindeki sancı-acı çekmelerine lüzum yoktur. Ne zamanki hastalarımıza ‘ağrılarınız için yapacak bir şey yok’ denildiğinde defalarca yapacak bir şeylerin olduğunu bilsinler.

Son olarak kanser ağrısı çekmeye lüzum yoktur. Ağrılarınız için mutlaka bir çare olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Lütfen ilgili branş hekiminize başvurunuz.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here