spot_img

Kitap severlerin gidebileceği en iyi 9 yurt dışı tatili

Turizm olgusu son zamanlarda öbür bir boyut kazandı. Bugün hemencecik her şey turizmin ilgi odağı olabilmekte… Dolayısıyla edebiyat da turizmin ilgi alanına girdi. Bilim, sanat, edebiyat alanında etkili bir üne sahip olan şehirler turizm açısından fazla daha ön plana çıkmaya başladı. Siz de tatile gideceğiniz yerin tarihini, kitapçılarını, meşhur yazınsal kişilerini araştıranlardansanız bu liste bütün size tarafından.

Tokyo, Japonya

Ultra çağdaş Tokyo şehrinde şaşırtıcı sayıda ikinci el kitapçıya rastlayabilirsiniz. Jimbocho Booktown’da (Jimbocho metro istasyonunun anında yanındaki semt) bir gezinti sizi 160’tan artı ikinci el kitapçıya götürecek. Japonya’nın birçok kentinde şubeleriyle popüler bir zincir olan Tsutaya Books, çoğu kitap ve geniş bir mimari tasarım yelpazesine sahip.

San Francisco, ABD

Körfez şehri San Francisco, çoğu meşhur kurgu eser için zemin oluşturmuştur. Şehrin göbeğinde dolaşmak, sizi romanlarda bahsedilen çoğu yere götürecek. City Lights Bookstore, San Francisco’daki yakındaki Beat Müzesi’nin yanı sıra, kaçırılmayacak diğer bir edebi sıcak nokta. Ülkenin en sevimli ve en küratör kitapçılarından bazılarını ziyaret etmek için Mission Bölgesi’nde yürüyebilirsiniz.

Buenos Aires, Arjantin

Gün boyu muhteşem eski kitapçılara incelemek istiyorsanız Buenos Aires yazınsal seyahat rotanızın en üstünde olmalıdır. Buenos Aires birey başına düşen kitabevi sayısı olarak dünyadaki diğer şehirlerden daha pozitif kitapçıya sahiptir. El Ateneo Grand Splendid adından eski bir sinemanın içinde bulunan bir kitap evi 2015’te The Guardian tarafından dünyanın en güzel ikinci kitapçısı seçildi.

Dublin, İrlanda

Bazı kitaplar resimlerle daha iyi ışık halkası kazanç, Kells Kitabı da onlardan biri. 9. Yüzyıla ait bu ressam işi, dünyanın en ünlü aydınlatılmış el yazmasıdır. Bu ulusal hazineyi Dublin’deki Trinity College’de ziyaret edebilirsiniz. Modern edebiyatla daha mı çok ilgilisiniz? Ulysses’e başlangıcını veren bu kentte bir yürüyüş için The James Joyce Centre’ı ziyaret edin.

Paris, Fransa

Paris’ten daha çok edebi bir tarihe sahip diğer bir büyük kasaba böylece azdır. Gertrude Stein’ın evinde düzenlediği davetler, F. Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway ve hatta Pablo Picasso izleri bulabileceğiniz tarihi yerler… Tarihi Shakespeare & Company Bookshop’u ziyaret edin. Paris Review kitapçığından bir tane alın ve Paul Verlaine ve Charles Baudelaire gibi Fransız yazarların ilk taslaklarını hazırladıkları La Closerie de Lilas’ta bir şeyler için.

Hay-on-Wye, Galler

Hay-on-Wye demin listenizde olmayabilir, oysa olması gerekiyor. İngiltere ve Galler sınırındaki bu ufak köy, 30’dan artı kitapçıya ve dünyanın dört bir yandaki yazarların, okurların, kitapçıların ve kitap meraklılarının toplandığı, her yıl yapılan Hay Festivali’ne konut sahipliği yapıyor.

Londra, İngiltere

Londra, sayısız kurgu eser için ilham kaynağı olmuştur. Açılış için London Walks’tan Shakespeare ve Dickens’ın yürüyüş turuna katılın. Bir tahta zorlama atölyesini ziyaret edebileceğiniz St. Bride Vakfı’nı ziyaret edin. Koleksiyonlarında şaşırtıcı yazınsal hazinelere ev sahipliği yapan British Library’ye mutlaka uğrayın.

Edinburgh, İskoçya

Edinburgh, her yıl Independent Radical Book Fair gibi daha ufak etkinliklerle birlikte, dünyanın en büyük kitap festivali olan Edinburgh Milletlerarası Kitap Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Bir okuma etkinliğine yeralma ve ülkenin zengin edebi tarihi hakkında data edinmek için Yazarlar Müzesi veya İskoç Şiir Kütüphanesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Berlin, Almanya

Berlin, Paris değin iyi tanıdık bir yazar cenneti değildir ancak şehir halkı tarihinin içinde geçen böylece çok yazınsal kişilik vardır. Franz Kafka, Vladimir Nabokov ve Christopher Isherwood, Berlin evi olarak adlandırılan en ünlü yazarlar arasında yer alıyor. Bu yazarların Berlin’deki sık sık gidilen yer yerlerine gidebileceğiniz bir yürüyüş turuna katılabilirsiniz. Kitapların tarihteki birebir tanık yapabilmek için Bebelplatz’ı ziyaret etmekte menfaat var.

Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here