spot_img

2021 YKS sonuçları ÖSYM: YKS baraj puanı kaç? TYT, AYT baraj puanı bilgileri..

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen sınavın arkasında YKS sonuçları için bekleyişe geçen yüz binlerce üniversite adayı, ÖSYM AİS ekranı aracılığıyla açılacak olan sorgulama ekranına odaklanmıştı. ÖSYM, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarını “sonuc.ösym.gov.tr” internet sitesinden açıkladı.

ÖSYM göre yapılan duyuru şu şekilde:

2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) Sonuçları Açıklandı

26 – 27 Haziran 2021 tarihlerinde uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2021-YKS) ait değerleme işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar, imtihan sonuçlarına 28 Temmuz 2021 tarihinde saat 07.00’den itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilirler.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YKS BARAJ PUANI KAÇ? TYT, AYT BARAJ PUANI

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan bölge adaylardan SAY, LAF, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci bölge lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların yalnızca ön lisans programlarını seçim etme hakları bulunmaktadır.

Bu adayların SAY, LAF, EA, DİL puanı ile öğrenci bölge lisans programlarını tercih etme hakları yoktur. Özel kabiliyet sınavıyla öğrenci bölge yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (Engelli öğrencilerde 100 ve üzeri puan için Bakınız 6. madde.) olması gerekmektedir.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Kılavuza 16 – 26 Temmuz tarihleri aralarında ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşılabilecek. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda YKS tercihlerinin 5-13 Ağustos aralarında yapılacağını duyurdu. YKS tercihleri, bu yıl üniversitelerde bulunan 1 milyon 38 binlik kontenjan için alınacak.

YKS 2021 SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

6100e1ad5cf3b017ec7f2e0c

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here