spot_img

Bodrum’da yanına varılmaz pahada fiyat tartışması: “40 liraya su alışılagelmiş” açıklaması

Her yaz olduğu gibi bu sene da Bodrum’daki yüksek fiyatlar gündemde. Beach’lerin adisyonları sosyal medyada paylaşılıyor.

Milliyet gazetesinden Aylin Rana Aydin’in haberinde, bölgede etkinlik belirten işletmeler ve yeme-içme sektörü temsilcilerinin konuyla ilgili görüşlerine yer verildi. 

Son dönemde artan giderler, personel maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle fiyatların yüksek olduğunu gösteren işletmeciler, Bodrum’da hizmetin fiyatı yüksek olduğunu söylüyor.

Yeme-içme sektörü temsilcileri ise fiyatların turistlere tarafından makul olduğu görüşünde. Turizm, Lokanta Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, her sene Bodrum fiyatlarının konuşulduğunu dile getirdi.

Salgın döneminde uzun zaman işletmelerin kapalı kaldığını, saat ve kapasite sınırlamasının olduğunu söyleyen Demirer, “Bununla Beraber enflasyon faktörü de var. İşletmeler arz ve talebi bir fiyatla buluşturmazlarsa müşterilerinin kendilerini cezalandıracağını ve fahiş fiyatlarla uzun dönemde müşterileri rakiplere kaptıracaklarını da biliyorlar” dedi.

Bodrum’un turizmde kendi insan kaynağını yaratamadığını gösteren Demirer, “Çalıştırmak istenilen personeller İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerden aktarma ediliyor. Bu transferin yapıldığı vakit da şayet sezon öncesi ve sonrası diye düşünüldüğünde beş aylık konaklama imkânı yaratılıyor. Bodrum’un en büyük sorunu çalıştırdığınız personeli yatıracağınız yer sorunu. Elemanların konaklama maliyetleri de yüksek oluyor. İşletmeci bunu da düşünüyor” diye konuştu.

“DENEYİM SATIYOR”

İşletmelerin bununla beraber gelen misafirlere bir deneyim de sattığını kaydeden Demirer, “İstanbul’a kadar bazı gider kalemleri işletmelerin daha yüksek oluyor. Mesela fiyatlara döviz açısından bakıldığında suyun 4 euro olması turistlere tarafından son derece mantıklı kalıyor. Lüks pazarda arzla talep daha lüks fiyattan buluşturuluyor. Eğer tip ‘Bir şişe suya 40 lira ödedim lakin aldığım hizmet fazla güzeldi, keyifli süre geçirdim’ diyorsa burada herhangi bir sorun görmüyorum. Ama herif hem bir şişe suya 40 lira ödeyip ayrıca de aldığı hizmetten hoşnut kalmazsa işte bu kabul edilemez bir durumdur” dedi. 

Kuver fiyatlarına da değinen Demirer, “Restoranda ekmek, su gibi ihtiyaçlar bedelsiz verildiğinde kuver yazılması bilindik bir uygulama. Fakat ayrıca kuver yazıp ayrıca de suyun parası alınıyorsa hileli uygulamaya girer. İşletmeler ikisinden birini seçmeli” değerlendirmesinde bulundu. 

“SU 40 LİRA, NORMAL”

Bodrum Kuum Beach yetkilisi, içeri girişlerde en düşük masraf bedelinin 550 lira olduğunu söyledi. Misafirlerin uygulamadan hoşnut olduğunu, bu bedeli içeride yiyecek ve içecekle tükettiklerini gösteren yetkili, “Maliyetlerimiz arttı, uzun süredir de kapalıydık. Fiyatlar şu anda adi. Personel giderlerimiz çok artı. Mesela, İstanbul’da bir personel çalıştırırken olur ya sadece akşam yemeğini verip çalıştırıyorsunuz. Ama burada kahvaltı, öğle, akşam yemeği oluyor. Ayrıca konaklama masrafları da var. Örnek verecek olursak suyun 40 lira olması fazla bayaği. Bu fiyattan işletmeye fazla eksik bir tedarik kalıyor. İşletmelerin işleri de baskı. Bodrum’da kiralar artmış durumda” diye konuştu.

“PERSONEL MALİYETLERİ YÜKSEK”

Bodrum Moon Beach yetkilisi Erkan Ünal, Bodrum’da personel maliyetlerinin yüksek olduğunu belirtti.

İşlettikleri beach’in giriş ücretinin 200 lira olduğunu söyleyen Ünal, şöyle konuştu: “Şehir Halkı dışından gelen elemanlar düşük fiyatlara amaçlamak, kalmak istemiyor. Konaklayacak yere de ihtiyacımız oluyor. Bu Nedenle Bodrum’da hizmet fiyatı yüksek bir ülkü geliyor. ‘Su neden 20 lira?’ denildiği zaman, gerçekten burada suyu böylesine pahalı kılan şey suyu size getiren çalışanlar. Sezon da kısa oluyor ola ki işletmelerin bir ciro hedefi vardır ve ona gelmek da istiyorlardır. Bu fiyatları karşılayacak müşteriler var”

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here