spot_img

Büyükelçilikte casusluk krizi: İşin içinden güvenlikçi çıktı

Süreç, Belçika’nın Ankara Büyükelçiliği’nde masanın altından elektronik bir cihazın düştüğünü fark eden diplomat P.L.’nin konuyu üstteki makamlara bildirmesiyle başladı. Devlet özelindeki veri ve konuşmaların el altından kayıt altına gücenme şüphesiyle gizli kamera Belçika’ya emniyet birimine gönderildi.

Casusluk faaliyeti dahilinde Belçika’da yapılan incelemelerin arkasında cihazın kuytu kamera olarak kullanıldığı, içerisinde kadınlara ait görüntüler bulunduğu saptandı. Cihaz yeniden Türkiye’ye gönderilerek soruşturma yapılması istendi.

Sabah’tan İlker Turak’ın haberine kadar, bakımlı kameranın bulunması sonrası, elçilikte yer alan tüm güvenlik kameraları incelendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı göre yürütülen soruşturma zarfında polis, sıcacık kamerayı güvenlik görevlisi Erhan C.’nin yerleştirdiğini tespit etti.

5 AY KAYIT YAPMIŞ

Güvenlik görevlisinin 5 aydır sürdürdüğü rahat kamera fantezisinin kameranın yere düşmesiyle son bulduğu ortaya çıktı. Büyükelçilikte emniyet görevlisi olan Erhan C.’nin şubat ayında dar kamerayı başlangıçta kadınlar tuvaletine koyarak büyükelçilik çalışanlarını cinsel amaçlı gizlice tescil altına aldığı, daha sonra büyükelçilikte görevli sekreter ve diplomatların masasının altına bantla yapıştırdığı dar kamera ile günlerce görüş aldığı belirlendi.

SUÇLAMALARI KABUL ETTİ, TUTUKLANDI

Masasının altına yapıştırılan gizli kameranın bantının açılarak düşmesiyle yakayı ele veren zanlı, gözaltına alındıktan sonra verdiği ifadesinde suçlamaları kabul etti. Büyükelçilikteki işine son verilen Erhan C. özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan tutuklandı.
 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here