spot_img

SON DAKİKA: ByLock’un lisans sahibi David Keynes Türkiye’ye gelerek teslim oldu

Alınan bilgiye takriben, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma dahilinde Keynes hakkında 17 Aralık 2020’de yakalama emri çıkartıldı.

FETÖ ile iltisakı sebebiyle kapatılan Bank Asya’da hesabı bulunan Keynes’in avukatınca 4 Mart 2021’de bahşedilen dilekçede, Keynes’in Türkiye’ye gelerek etkin vicdan azabı hükümleri zarfında beyanda bulunmak istediğini bildirdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığıyla avukatı aracılığıyla yapılan ikna görüşmeleri sonunda 9 Haziran saat 10.20 sıralarında İstanbul Havalimanı’na gelerek kendiliğinden teslim olan Keynes, burada gözaltına alındı.

15 YILA DEĞIN HAPİS İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

ABD vatandaşı olduktan sonradan Alpaslan Demir olan ismini değiştiren ve Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) rahat haberleşme programı ByLock’un lisans sahibi olduğunu kabul eden David Keynes hakkında, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 15 yıla değin hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, ABD’de vatandaşlık alarak Alpaslan Demir olan ismini değiştiren ve ByLock’un patentinin kendisine ait olduğunu demeç eden David Keynes hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Soruşturma zarfında 9 Haziran’da tutuklanan Keynes hakkında “FETÖ silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla değin hapis cezasına çarptırılması istenen iddianame, gönderildiği İstanbul 29. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, FETÖ’nün yapısı ve örgüt mensuplarının kuytu haberleşme için kullandığı ByLock programının özelliklerine değinildi.

İddianamede yurt dışında bulunmakta iken içinden gelerek varmak istediğini ve etkili pişmanlık hükümlerinden davranmak istediğini dilekçeyle gösteren sanığın kendiliğinden Türkiye’ye geldiği ve alınan ifadesinde etkili vicdan azabı hükümlerinden kullanmak istediğini açıklama ettiği belirtildi.

Bir kısım şahıslarla örgüt içerisinde faaliyetlerinin olduğunu, örgütle bağlantısının bulunduğunu demeç eden sanığın belirtmiş olduğu bir takım isimleri tanı ettiği, Bylock programı ile ilgili beyanlarda bulunduğu, bu programla ilgili kişileri teşhis ettiği kaydedildi.

ÖRGÜTÜN TSK MAHREM YAPILANMASINDA YER ALDI

İddianamede, mailine Apple uygulama mağazasından gelen bazı epostaları kendi rızasıyla sunan Keynes’in, bu haliyle TCK’nın 221. maddesi zarfında etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanması hususunun mahkemece değerlendirilmesinin gerektiği ifade edildi.

İddianamede şu ifadelere yer verildi:

“Şüphelinin örgütün evlerine gittiği, evlerde konakladığı, şakirtlik programına alınarak örgütün şakirdi haline geldiği, örgüt içerisinde görevler üstlendiğini, kütüphane sorumlusu ve belletmen görevlerinde bulunduğu, örgütün en kayda değer yapılanma alanı olan mahrem yapılanmada ‘TSK Mahrem Yapılanması’nda Öğretmen (Grup Abisi) konumuna kadar yükseldiği, yaşayan olduğu olumsuzluklardan örgütü sorumlu tutması üstüne örgütle ilgili mahrem bilgileri köşe yazarına vermesi üzerine bizzat örgüt elebaşının belirsiz ile görüştüğü, şüphelinin sahip olduğu mahrem bilgilerden nedeniyle yerinde olanaklar sağlanarak şüphelinin Amerika’ya gönderildiği, örgüt elebaşının talimatı ile örgüt içi bakımlı yazışmalarda kullanılacak kriptolu yazışma programının bölge adı kiralanması, Google Markete ve Apple Markete yüklenmesinde şüphelinin kimlik ve kredi kartı bilgilerini kullandırtarak yardımda bulunduğu anlaşılmıştır.”

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here