spot_img

Bayram öncesinde yapılan hazırlıklar

Bayram öncesinde yapılması gereken bir takım hazırlıkları planlı bir şekilde yaparak bu süreci daha pratik bir şekilde geçirebilirsiniz. Sıkıcı ve zamanla yarışacağınız yöntemlerden ziyade dürüst adımları takip ederek bayram öncesi hazırlıklarınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bayram öncesinde yapılan hazırlıklar

Tasarlama

Bütün alanları belirtilmiş bir temizleme sırasına koymanız, temizleme yapacağınız süre daha planlı olabilmenizi sağlar ve işiniz kolaylaşır. Temizledikten sonradan girmeyeceğiniz ve dağılmayacak olan alanları ön sıraya almalısınız.

Yatak odası ve alıştırma odaları temizliğe başlanacak ilk alanlar aralarında yer alıyor olabilir. Banyolar ise çoğunlukla en son yer olmalıdır. Bu sırada halılarınızı da yakın tarihlerde yıkatmadıysanız bayram öncesinde yıkatabilirsiniz.

Temizleme ürünlerini de denetim etmeli ve eksikleri satın almalısınız. Doğal temizleyiciler tamamen doğayı ve bütçenizi koruyabileceğinizi unutmamalısınız. İhtiyaç duyabileceğiniz değin malzeme alarak hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Odaları Toparlamak

Başta odalardaki tül ve perdeleri çıkararak yıkamayı deneyebilirsiniz. sonradan camları temizleyebilirsiniz. Mobilya ve beyaz eşyaları çekerek arka kısımlarını ve altlarını temizlemeyi de unutmamalısınız.

Toz alma işlemi bayram hazırlıklarında her zamankinden daha uzun sürebilir. Bayram hazırlığı yaparken sadece mobilyaların dış kısmını değil, iç kısmını da temizlemelisiniz. Toz alma işlemini tamamladıktan sonradan çoğunlukla bütün alanları bir kez daha süpürerek zeminleri silmeye başlayabilirsiniz.

Mutfak Temizliği

Odaları temizledikten sonradan mutfağa geçebilirsiniz. Bunun için birincil etapta cam temizliğiyle başlayabilirsiniz. Mutfak temizliğine tezgahları temizleyerek devam edebilirsiniz. Tezgahı da tamamladıktan sonra buzdolabı ve fırın gibi beyaz eşyaları temizlemeye başlayabilirsiniz.

Tezgah, duvar seramikleri ve ocağı tamamladıktan sonradan süpürme ve silme işlemini özenli bir şekilde yapmalısınız.

Banyo Temizliği

Bayram öncesi yapılan hazırlıklar aralarında banyo temizliği de yer alır. Banyo temizliğine dolaplardan başlayabilir sonra klozet, lavabo ve duş kabini ile zemini temizleyerek devam edebilirsiniz.

İhtiyaçlarınızdan fazla temizleme ürünü kullanmanız, özellikle çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi kimyasal içerikli ürünleri tercih etmeniz solunum yolu problemlerine yol açabilir. Bayram öncesinde yapılacak hazırlıklar için ayrıcalıklı duruma geçebilmek ve zamandan tasarruf almak istiyorsanız profesyonel yardım de alabilirsiniz. Mesela, Ankara konut temizliği firmalarını inceleyerek ihtiyaçlarınıza karşılık verebilecek hizmetleri alabilirsiniz.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here