spot_img

The Beatles eserleri kıyamet günü kasasında saklanacak

Spitsbergen Adasında yer alan Kuzey Kutbu Dünyası Arşivi olarak adlandırılan veri koruma tesisi, The Beatles şarkılarını saklamaya karar verdi. Nükleer ve doğal afetlere dirençli kasadan yararlanacak diğer sanatçılar arasında Avustralya Aborjini müzisyenler yer alacak. Kasanın arkasındaki işyeri Elire Management Group; kasanın, nükleer patlamadan kaynaklanabilecek, elektronik parçalara kalıcı zarar verebilecek ve dijital dosyaları bozabilecek türden aşırı elektromanyetik darbelere dayanacak şekilde yapı edilmesini planlıyor.

Müziğin geleceği düşünülüyor

Elire, hangi şarkıların saklanacağını devretmek için, Uluslararası Müzik Konseyi’yle işbirliği yaptı. İki kuruluş, dünyanın her yerinden en kıymetli ve sevilen müzikleri seçmeyi amaçlıyor. ICM başkanı, “Bu, geçmişin arşivlerine sahip olarak müziğin geleceğini teminat altına almakla ilgili” dedi.

Kamuoyuna, yapılacak seçimlerle hangi kayıtların kasada saklanacağını seçme fırsatı da verilecek. öte yandan şarkılar, telif hakkı sahibinin izni olmaksızın kasaya konulamıyor.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here