spot_img

3D baskı ile köprü projeleri büyük alkış toplayacak

Avusturya Viyana’da birincil defa 3D yazıcıdan desteksiz köprü yapıldı. Bu birincil, yalnızca Avusturya’da yaşanmadı. Benzer şekilde dünyada da ilk oldu diyebiliriz. böylece devrimsel bir çalışma niteliği kazandı. Yeni tür beton mürekkebi bu projede başarılı bir şekilde kullanıldı.

Zaha Hadid Architects ve ETH Zurich göre yapılan bu köprü dünyanın en özel köprüsü ünvanına sahip. 3D yazıcıdan elde edilen 53 adet beton blok bu yazıcıda tercih edildi. Böylece türünün birincil ve tek örneği konumuna ulaştı.

Yeni bir nesil beton mürekkebi ile üretilen bu 3D köprü 2020 yılının Kasım ayına kadar Venedik Mimarlık Bienali ile birlikte Giardini Della Marinaressa dahilinde ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Projede yer alan manâlı mimarlardan Shajay Bhooshan, Striatus köprüsü hakkında değerlendirmede bulundu. Ona kadar bu köprü çağdaş ve antik mimarinin birleşimi konumunda.

3D kullanılarak yapılan bu tür mimari yapıların sayısında kayda değer ölçüde yükselme yaşanacak gibi görünüyor. Mühendislik ve robot imal teknolojileri birleştirilerek antik dönem günümüze taşınabiliyor.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here