spot_img

D vitamini eksikliği alerjiye davetiye çıkarıyor! İşte en alerjik 8 besin

D vitamini eksikliği alerjiye davetiye çıkarıyor! İşte en alerjik 8 besin

4 yaşından ufak çocuklarda; besini inkar, yutma güçlüğü, sebepsiz ağlama, uyku bozukluğu, karın ağrısı, kusma, iştah azalması ve kabızlık gibi şikayetlerin gıda alerjisi belirtisi olabileceğini söyleyen Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Gülbin Bingöl, “Alerjinin böylece çok farklı belirtisi var. Özellikle bebekler ve ufak çocuklar şikayetlerini dile getiremediği için anne babaların titiz bir gözlemci olmaları gerekiyor.” dedi.

En alerjik 8 besin
D vitamini eksikliği alerjiye davetiye çıkarıyor! İşte en alerjik 8 besin

Gıda alerjisinin de doğal olarak alınan gıdalara karşı vücutta meydana gelen tepkimelerin genel adı olduğunu anlatan Prof. Dr. Gülbin Bingöl, beslenme alerjisinin artan bir şekilde çoğalan bir sağlık sorunu olduğunu vurguluyor. Bu alerji türünün son 10 yılda iki kat daha çok görüldüğünü anlatan Prof. Dr. Gülbin Bingöl, sözlerine şöyle devam ediyor:

“En sık görülen 8 beslenme alerjisini; inek sütü, yumurta, yer fıstığı, ağaçta yetişen kuru yemişler, buğday, soya, kabuklu deniz ürünleri ve balık olarak gruplamak mümkün. Bu alerjenler, ülkemizde sayısı 6,5 milyonu bulan 0-4 yaş grubundaki çocukların 350 binini etkiliyor. Bebeklerin yüzde 6’sında, çocukların yüzde 4’ünde görülen bu alerji türü, ergenlikte yüzde 2 oranına, yetişkinlikte ise yüzde 1’e düşüyor.”

En yaygın belirti; ciltte kızarıklık
D vitamini eksikliği alerjiye davetiye çıkarıyor! İşte en alerjik 8 besin

Besin alerjisi çoğunlukla cilt, mide-bağırsak ve solunum sisteminde meydana gelen bulgularla kendini gösteriyor. Kaşıntı, kızarıklık, ürtiker (kurdeşen), egzama, dudaklarda ve göz çevresinde şişkinlik gibi belirtilerin alerjik bünyeye sahip bebek ve çocukların yüzde 50-60’sında ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. Gülbin Bingöl, “Yine benzer oranda görülen mide ve bağırsak sisteminde de kanlı dışkılama, dışkıda mukus, bulantı, kusma, karın ağrısı, kolik, kabızlık ve ishal gibi bulgular görülüyor. Solunum sistemindeki belirtilere ise daha az rastlanıyor. Hastaların yüzde 20-30’unda burun akıntısı, kaşıntısı, aksırık, boğazda kaşıntı şehvetli, sesin kabalaşması, yutma güçlüğü, öksürük, hışıltı ve solunum yetmezliği izleniyor. Fakat bütün bunların ötesinde anaflaksi (şok tablosu) durumunda kan basıncı düşüklüğü, bayılma, çarpıntı, solukluk, baş ağrısı ve bilinç bulanıklığı yaşanıyor” diyerek belirtiler hakkında detaylı bilgi veriyor. Prof. Dr. Gülbin Bingöl, 4 yaşından küçük çocuklarda besini reddetme, yutma güçlüğü, nedensiz inleme, uyku bozukluğu, karın ağrısı, kusma, iştah azalması ve kabızlık gibi şikayetlerin de gözden kaçırılmaması gerektiğini vurguluyor.

D vitamini eksikliği alerjiye davetiye çıkarıyor! İşte en alerjik 8 besin

Beslenme alerjisi, fazla kayda değer sıhhat sorunlarına yol açabileceğinden ciddiye alınması gerekiyor. Erken tanı ile alerjiye niçin olan besinlere yönelik önlemlerle ciltte, mide-bağırsak ve solunum sistemindeki şikayetlerin giderilebileceğini ve bunun da ayrıca çocuğun hem de ailesinin yaşam kalitesinin düzelmesine yardımcı olacağını açıklayan Prof. Dr. Gülbin Bingöl, “Ciddi gıda alerjilerinde şok tablosu ve hayatı korkutma edecek reaksiyonlar önlenebilir” diye konuşuyor.

Hekime başvurmakta geç kalmayın
D vitamini eksikliği alerjiye davetiye çıkarıyor! İşte en alerjik 8 besin

Peki, anne babalar ne vakit hekime başvurmalı? Bebek ve çocuklardaki bulguların yakından peşine düşüp takip edilmesinin önemine değinen Prof. Dr. Gülbin Bingöl, şöyle devam ediyor:

“Anlattığımız belirtiler varsa yani bebeklerde kakada kan, mukuslu (sümüklü) kaka, düzelmeyen kusma, nedeni kesin olmayan yas ve tedirginlik, ciltte döküntü izleniyorsa mutlaka hekime başvurulmalıdır. Bu bulgular anne sütü alırken bile olabilir. Çünkü besin proteinleri anne sütünden bebeğe geçer. Bu cins bulguları olanlar bilhassa şok tablosu yaşayanların doktor kontrolünde olması gerekir.”

İlerleyen yaşla birlikte azalıyor
D vitamini eksikliği alerjiye davetiye çıkarıyor! İşte en alerjik 8 besin

çoğunlukla hayat kalitesini etkileyen bu sorunların ve besin alerjisinin yaşla birlikte azalması, hatta tamamen ortadan kaybolması mümkün. İnek sütü, yumurta, buğday ve soya alerjilerinin bir kısmının birincil bir yaşta düzeldiğini, 5-10 yaş civarında da iyileşme oranının yarıyı geçtiğini kaydeden Prof. Dr. Gülbin Bingöl, “Oysa ergenliğe değin tolerans gelişimi devam edebilir. Yer fıstığı, ağaçta yetişen kuru yemişlerin karoser kadar kabul edilmesinde gelişim daha yavaş olur. Bazen de alerji defalarca devam eder. Aynı şekilde, balık ve kabuklu deniz hayvanlarına aleyhinde alerji de genel olarak sürer” diyor.

Muhakkak tedavisi yok ama kaçınmak muhtemel!
D vitamini eksikliği alerjiye davetiye çıkarıyor! İşte en alerjik 8 besin

Gıda alerjisinin belli tedavisi bulunmuyor. Fakat önlenmesine karşın kimi tedbirlerin Avrupa Alerji ve Klinik İmmunoloji Akademisi’nin değişik çalışmaların gerisinde rapor oluşturduğunu kaydeden Prof. Dr. Gülbin Bingöl, “Varılan sonuçlara göre, birincil bir hafta bebeğe inek sütü içeren formül mama verilmemeli. İyi pişirilmiş yumurta, ek gıdaya geçiş döneminde verilebilir. Ayrıca yer fıstığı alerjisi sıklığı yüksek toplumlarda beslenmeye geçişte yer fıstığı da verilecek gıdalar arasına eklenebilir” diyor.

Anaflatik şoka karşısında tedbir alın
D vitamini eksikliği alerjiye davetiye çıkarıyor! İşte en alerjik 8 besin

Beslenme alerjisi tedavisi sürecinin temelini, alerjiye niçin olan yiyeceğin beslenmeden çıkarılması oluşturuyor. Bebek anne sütü ile besleniyorsa annenin de o yiyeceklerden uzakta durması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Gülbin Bingöl, uyarılarını “Egzama gibi besin alerjisinin niçin olduğu bulguların tedavisi de önemlidir. Yeniden şok riski olan hastalarda adrenalin otoenjektörlerinin (adrenalin kalemleri) taşınması gerekir. Çocuk okula ya da kreşe gidiyorsa, bu kalemlerden oralarda da bulundurulmalı ve hangi durumlarda kullanılması gerektiği konusunda çocuğa ve öğretmenlere data verilmelidir” diye sürdürüyor.

Yeni araştırma: “İkili alerjen hipotezi”
D vitamini eksikliği alerjiye davetiye çıkarıyor! İşte en alerjik 8 besin

Alerji konusunda yapılan incelemeler da hayat kalitesinin artırılmasına karşın bulguları ortaya koyuyor. Son yıllarda “ikili alerjen hipotezi” üstünde durulduğunu ifade eden Prof. Dr. Gülbin Bingöl, “Buna atopik dermatit (egzama) birlikteliği deniyor. Bu konuda yapılan incelemeler egzama görülen kişilerde, deri yoluyla alerjen temasının beslenme alerjisi gelişimini artırdığını gösteriyor” diye data veriyor.
Besin alerjisinin nedenlerine yönelik araştırmalara da uyarı çeken Prof. Dr. Gülbin Bingöl, Avustralya’dan yapılan geniş detaylı “Healthnuts” çalışmasında D vitamini eksikliğinin de manâlı bir tehlike faktörü olarak belirtildiğini söylüyor.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here