spot_img

SON DAKİKA: İstanbul’da 31 Ağustos’a dek ağaçlık alanlara girmek yasaklandı

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, Meteoroloji Alan Müdürlüğü hava tahmin raporlarıyla bölgede mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı, buna dayalı olarak önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri nedeniyle, İstanbul’da orman yangınlarının artabileceğinin değerlendirildiği açıklama edildi.

Açıklamaya kadar, orman yangınlarıyla çaba dahilinde İstanbul sınırları içerisinde bütün ormanlık alanlarda uygulanacak kararlar şöyle:

“İstanbul ili sınırları içerisindeki ağaçlık alanlara girişler, 30 Temmuz 2021-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca yasaklanmıştır. İstanbul İl sınırları içerisinde bütün ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi şüphesiz yasaktır. Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola belirlemek ve piknik yapmak, mangal, semaver ve alev tutuşmak yasaktır.

Orman Yasasının 31 ve 32. Maddesi dahilinde olan köyler/mahalleler ilk olarak edinmek üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler/mahalleler de dahil elde etmek üzere biçilen tarlada kalan kökler, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

Orman alanı civarındaki tesislerle sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü etkinlik nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşısında, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımıyla ilgili kuruluşlar (BEDAŞ, AYEDAŞ ve TEİAŞ) hatların bilhassa ağaçlık alanlardan geçen bölmelerinde zorunlu bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine aleyhinde her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

Bütün belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde yer alan çöp birleştirme alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşısında gerekli iş makinelerini hazırlanmış bulunduracaklardır.

İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman Alan Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan yoklama ekipleri etkili bir şekilde gözetim ve denetleme yapacaklardır.

Zorunlu hallerde ilçe kaymakamlarımızın emriyle bütün kamu ve özel sektör imkanları kullanılarak yangına karşısında etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır.

Yukarda belirtilmiş karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Cinayet Kanunu ve Kabahatler Kanunu gereğince yönetimsel ve adli operasyon yapılacaktır.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here