spot_img

Güneş lekeleri koyu tenlilerde daha kalıcı olabiliyor

Çoğunlukla yüz gibi güneşe yoğun maruz kalan bölgelerde görülen, yaz aylarında belirginleşen kahverengi lekelerin daha çok genç kadınlarda güneş maruziyeti, hamilelik ve doğum yoklama haplarının kullanımına alt oluştuğunu vurgulayan Cildiye Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, “Her gün, düzenli bir şekilde güneş koruyucu krem kullanımı, güneşten koruyan şapka ve kıyafetlerin tercih edilmesi, mümkünse doğum yoklama haplarının kesilmesi kir tedavisinde ve korunmada en önemli unsurların başında geliyor” dedi.

Koyu deri rengine sahip olanlar dikkat etmeli

Östrojen artışı gibi hormonal değişikliklerden etkilenen güneş lekelerinin başlıca kadınlarda görüldüğünü fakat erkeklerde de güneş lekelerinin oluşabildiğini söyleyen Cildiye Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, “Bilhassa korunmasız, yoğun güneşe maruz kalan erkeklerde de alın, yanak, burun üzeri ve çene bölgesinde simetrik, sınırları baştan savma, açıktan koyu kahverengiye dek değişen tonlarda lekeler görülebiliyor” biçiminde konuştu.

Ağırlıklı olarak gebelik döneminde oluşan, gebelik maskesi olarak da aşina lekelerin açık tenli kişilerde gebelik sonrası kendiliğinden kaybolurken, koyu tenli gebelerde oluşan lekelerin çoğunlukla gebelik sonrasında da devam ettiğini gösteren Dr. Kübra Esen Salman, “Tekrar beyaz tenlilerde çocukluk ve gençlik dönemlerinde ortaya çıkan çil ve lekeler güneşten korundukça kendiliğinden gerileyebilirken, kısa süreli de olsa yoğun güneşe maruz kalmış ya da yıllarca güneşten sakınmamış koyu tenli kişilerde güneş hasarına neden olabilir. Buna ast olarak artan lekelerde çoğunlukla tedaviye gereklilik duyulur” dedi.

Dr. Esen Salman, kir tedavisinde birinci basamakta değişik kremler ve krem kombinasyonları, (hidroksiklorokin, retinoid, kortikosteroid, C vitamini, azelaik asit vs), ikinci basamakta çeşitli soyucu (peeling) ajanlar, üçüncü basamakta ise mezoterapiler, dağıtılmış lazer ve ışık tedavilerinin uygulandığını belirtti.

Güneş lekeleri en zor dermatolojik sorunlardan biri

Lekelerin hasta ve doktor için tedavisinin en güç dermatolojik sorunlardan biri olduğunun altını çizen Dr. Kübra Esen Salman, “Yaşam kalitesini oldukça etkileyen güneş lekesi tedavisinde sabretmek ve kısa sürede olağanüstü sonuçlar alınamayabileceğini anlamak gerekir. Örneğin krem tedavilerinin etkisinin görülmeye başlanması 2 ayı bulabilirken, tedavi 6 ay da sürebilir” dedi.

Kremlerin veya peelinglerin faydasının olabileceği gibi yanlış kullanımlarının ciddi zararlara da niçin olabileceğini vurgulayan Dr. Kübra Esen Salman, “Lekeler başarılı olarak tedavi edilse bile güneşten korunulmazsa veya kalıtımsal olarak lekelenmeye yatkınlık varsa tekrarlayabilir. bu nedenle mutlaka dermatoloğun kontrolünde cilt tipine yerinde tedavilerle ilerlenmeli” uyarısında bulundu.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here