spot_img

Polikistik over sendromuna uyarı

Üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında gelen Polikistik Over Sendromu (PKOS), doğurganlığı negatif etkilemektedir. Polikistik over sendromu, yumurtlama bozukluğuna niçin olarak; infertilite (kısırlık), adet düzensizliği, tüylenme artışı gibi şikayetlere yol açmasının yanı sıra tedavi edilmediği durumlarda hipertansiyon, yürek ve damar hastalıkları gibi birçok ayrı hastalığa da zemin hazırlar.

Polikistik Over Sendromu belirtileri

Polikistik Over Sendromu, başlangıç döneminde bulgu vermese de zaman içerisinde birtakım semptomlar ile kendini göstermeye başlar. Semptomlar kişiden kişiye değişim göstermekle birlikte çoğu kadında görülen ortak belirtiler şunlardır

– Kanda androjen hormonlarının artışına yan olarak ortaya çıkan ciltte yağlanma, sivilcelenme, erkek tipi tüylenme, tüylerin koyulaşması ve kalınlaşması ve aşırı saç dökülmesi gibi problemler,

– Yamalı yumurtlama sonucunda adet olamama ya da düzensiz adet görülmesi, gebe kalmada güçlük yaşama,

– Tekrarlayan düşükler,

– İnfertilite (kısırlık),

– Bilhassa karın bölgesinde yağlanma, kiloda artma ve kilo vermede güçlük yaşama gibi kilo problemleri,

– Boyun, kasık, koltuk altı ve göğüs altı gibi sürtünmenin pozitif olduğu bölgelerde deri renginin koyulaşması ve derinin kalınlaşması,

– Bunalım ve ruh hali değişiklikleri,

– kan basıncı yüksekliği,

– İnsilüne aleyhinde direnç,

– Uyku apnesi, horlama,

– Endometrial hiperplazi (rahim duvarı kalınlaşması)

Polikistik over sendromu tanısı; hastanın şikayetleri, fizik tetkik, ultrason ve kan testleri ile konabilir. Polikistik over sendromu tanısının konulabilmesi için spesifik bir test olmasa da, tipik belirtileriyle kendisini göstermektedir. PKOS tanısı konulabilmesi için tanı kriterlerinden asgari iki tanesinin gözlenmesi gerekmektedir;

– Uzun süren adet gecikmeleri veya hiç adet görememe gibi yumurtlama bozuklukları olması.

– Yapılan ultrasonografide tipik polikistik over (PKO) görüntüsünün gözlemlenmesi, ultrasonda çapları 8-10 mm’yi geçmeyen, yumurtalıkların birinde veya her ikisinde ikâmetgâh bildiren çok sayıda kist (folikül) bulunması.

– Polikistik over sendromunda hormon ve bütün kan sayımı testleri ile kandaki androjen hormonlarının seviyesi ile FSH ve LH adlı hormonların seviyelerinin tespiti hastalığın tanısının konulmasında önemlidir. Keza; fazla tüylenme ya da tüylerin kalınlaşması, androjen hormonu seviyesinin yüksek olması gibi hiperandrojenizm (fazla androjen), belirtileri ve bulgularının olması da tanı konulması için zorunlu kriterler arasındadır.

PKOS tanısının konulabilmesi için ultrasonda PKO görüntüsünün olması, yumurtlamanın olmaması ya da sadece hiperandojenizm olması tek başlarına tatmin edici değildir ve bulgulardan en düşük iki tanesine aynı anda gözlenmelidir. bununla beraber hastanın tansiyon ve kan şekeri seviyesi de denetim edilmelidir.

Polikistik Over Sendromu tedavisi

Polikistik over sendromu için standart ve belli bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte, uygulanacak olan çare yöntemi, hastada gözlenen şikayetlere ve hastanın genel durumuna uygun olacak şekilde hekim kadar şahsi olarak planlanmalıdır. Hastalığın uzun vakit çare edilmediği durumlarda; müşteri 2 diyabet, yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı, yürek hastalıkları, obezite ve rahim kanseri gibi hastalıkların gelişmesine zemin hazırlar. Hastalarda aracısız görülen sorunların başında, yumurtalama bozukluklarına yan olarak hamile kalamama gelmektedir. Polikistik over sendromu kronik bir hastalıktır ve tedavide birincil adım, bu hastalığı tanıyarak buna yerinde bir yaşam tarzı benimsemek olmalıdır. böylece, bu hastalığa sahip kadınlar ilk kez sağlıklı beslenme, çalışma ve kilo kontrolü gibi faktörlere uyarı etmelidir. Vücuttaki hormon dengesinin sağlanması, yağ ve şeker metabolizmasının dengelenmesi amacıyla ilaç tedavileri; yumurtalama fonksiyonu bozulmuş olan hastalarda ise tekrar yumurtlama sağlamaya karşın ilaç tedavilerine veya laparoskopik (kapalı) yöntemlerle yumurtalıklara karşın cerrahi girişimlere başvurulmaktadır. Bunlara ilave olarak hastanın, beslenme uzmanı tarafından hazırlanan şahsi polikistik over sendromu diyeti ve bedensel aktiviteyle çare sürecini desteklemesi gerekmektedir.

Böylece çok hastalıkta olduğu gibi polikistik over sendromunda da hastalığın erken dönemde tanı edilmesi, hastalığın ilerlemeden durdurulması ve hastalığın niçin olacağı sorunların önüne geçilmesi açısından epeyce önemlidir. Dolayısıyla siz de Polikistik Over Sendromu belirtilerine rastlıyorsanız, kesin tanı ve tanı için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalısınız.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here