spot_img

Anne sütünü artıran 15 beslenme

1. Yoğurt

1. Yoğurt

İçeriğindeki mükemmel kalsiyum, fosfor oranı ile vazgeçilmez bir besin yoğurt. Ayrıca annenin bebeği ile paylaştığı mineral depolarını doldururken ayrıca de bebeğin kemik ve diş sağlığı için son derece önemli bir rol oynuyor. Annenin enerji ihtiyacına göre günde 2 veya 3 bardak mutlaka yoğurt tüketilmesi gerekiyor.

2. Yumurta

2. Yumurta

Yumurta içeriğindeki zengin A, C, E vitamini; iyot, fosfor ve çinko gibi mineralleriyle en manâlı, en kaliteli protein kaynaklarından biri. Bebeğinizin beyin gelişimine katkıda yer alan, sütünüzün kalitesine yardım meydana çıkan en değerli gıda!

3. Yulaf

3. Yulaf

Bu karışık karbonhidrat daha dinamik hissetmenizi sağlar ve süt miktarınızı arttırır. Nebati protein ve posadan zengin olan yulaf ezmesi sindirim sistemini düzenler. Bebeğini sakin sakin emzirmek isteyen anneler, akşam yemeğinden sonradan yoğurt ile tüketebilirsiniz!

4. Süt ve ayran

4. Süt ve ayran

Anne sütünü arttırmanın birincil yolu sıvı tüketimini arttırmaktır. Bu sıvıların başında da en kayda değer protein kaynağı olan ve kalsiyumdan zengin süt ve ayran gelir. Sütü yağsız, ayranı ise yağsız ve tuzsuz seçim edin. Bunun yanı sıra kefir içerdiği probiyotikler doğruca bebeğin ve annenin bağışıklık sistemini güçlendirir. Haftada en düşük 3-4 bardak kefir içmeye özen gösterin.

5. Somon

5. Somon

Somon omega-3 ve proteinin iyi kaynaklarıdır. Bebeğinizin beyin gelişimini destekler, sizin ise emziklilik döneminde stres yönetiminize takviye çıkar.

6. Maş fasulyesi

6. Maş fasulyesi

B grubu vitaminleri ve posadan zengin olan maş fassulyesi ve börülce gibi besinler; sindirim sistemini düzenler, kan şekeri kontrolünü sağlar ve bol miktarda nebati protein içerir. Haşlayıp koyu yeşil yapraklı sebzelerle karıştırıp salata biçiminde tüketebilirsiniz.

7. Buğday

7. Buğday

Karabuğday ve buğday düşük glisemik indeks değerlerine ve yüksek posa oranına sahiptir. Kan şekeri kontrolü sağlar, sindirim sistemi fonksiyonlarını iyileştirir. Karabuğdayı sebze yemeklerinde, salatalarınızda veya pilav olarak tüketin.

8. Yağlı tohumlar

8. Yağlı tohumlar

Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar varlıklı yağ asidi, vitamin ve mineral bileşimi ile ön plana çıkıyor. Annenin beslenmesinde yağ asidi bileşimine önem vermesi sütün daha nitelikli salgılanmasına ve bebeğin sinirsel gelişimine yardım oluyor.

9. Demir içeren gıdalar

9. Demir içeren gıdalar

Emzirme süresince bebeğiniz ve sizin için gerekli olan demir, kalsiyum ve folik asit taşıyan ıspanak, pazı, dereotunu çiğ veya eksik pişmiş olarak tercih edin, yemeklerin içinde de mutlaka kullanın.

10. Çemen tohumu

10. Çemen tohumu

Anne sütünü arttırıcı etkisi ile aşina çemen tohumu, içerisinde bulunan steroidal yapıların süt üretimini arttıran hormonların sentezini arttırdığı, müsilaj, vitamin ve protein içeriği ile besleyici takviye sağladığı ileri sürülmektedir. Tavuk ve et yemeklerinize tat katan çemen tohumu aynı zamanda sütünüze de bolluk katacaktır.

11. Rezene

11. Rezene

Rezenenin anne sütünü arttırıcı özelliğinin yanı sıra yatıştırıcı ve rahatlatıcı, anne ve bebekte gaz, şişlik, iştah kaybı gibi manâlı sindirim sorunları üzerinde de etkilidir. Rezene özellikle bebek koliklerinde faydalı olabilmektedir.

12. Soğan

12. Soğan

Anne sütünü arttıran en iyi besinler aralarında sarımsak ve soğan yer alırlar. Süt üretimine yardımcı bileşikler vardır. Yemeklerinizde ve salatalarınızda bol bol kullanın.

13. Kuşkonmaz

13. Kuşkonmaz

Kuşkonmazda, emziren annelerin süt üretimi için gerekli vitamin ve mineraller vardır. A vitamini, potasyum ve posadan zengin olan kuşkonmazı sebze yemeği olarak veya ızgara etlerin yanında kullanabilirsiniz.

14. Balkabağı

14. Balkabağı

Varlıklı karoten içeriğiyle sütünüzü arttıran balkabağını, tatlı olarak tüketmeniz keza tatlı isteğini azaltacak, keza de sütünüzü arttıracaktır.

15. Su

15. Su

Emzirme döneminde olan anne, sütünü arttırmak için 2,5-3 litre su içmelidir. Emzirirken terleyerek kaybettiğiniz elektrolitlerinizi ise günde 1 tane maden suyu ile tamamlayabilirsiniz.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here