spot_img

Baş ağrılarınız kabusunuz olmasın!

Dişleriniz için hasar teşkil eden yiyecekler harcamak plak ve diş çürümesine neden olabilir. Bu yazımda siz kıymetli okurlarıma, dişlerinizi olabildiğince sağlıklı tutmak için hangi yiyeceklerden uzak durmanız ya da en azından sınırlamanız gerektiğini bir uzman olarak derledim.

Sağlıklı gıdalar da dişleri çürütebilir

Sağlıklı gıdalar da dişleri çürütebilir!

şüphesiz ki gıda değeri yüksek gıdalar vücudumuz için iyi, metabolizmamız için uyarıcı ve zihnimiz için canlandırıcıdır. Şaşırtıcı bir şekilde, cisim için iyi olabilen, ama dişlerimiz için kötü olabilen besleyici gıdalar da vardır. Çalışmalar, bir takım gıdaların diş çürümesi riskimizi artıran maddeler içerdiğini gösteriyor. Bu gıdalarda olayı büyütmek, diş sağlığı için gözden düşmüş negatif bir tabi etkiye veya dönülmesi zorlama bir diş hastalığına yol açabilir. Sağlıklı beslenmeyi şahane görünen bir gülümsemeyle dengelemeye istekliyseniz, dikkatli olmak isteyebileceğiniz yiyecekleri sizler için listeliyoruz.

Dişleriniz için zararlı yiyecekler

Dişleriniz için zararlı yiyecekler

Çoğu insan, egzersiz ve diyetin kendilerini sağlıklı tutmada manâlı bir rol oynadığının farkındadır. Fakat, sağlıklı bir karoser için sağlıklı bir ağzın ne kadar önemli olduğunun haberdar mıyız acaba? Fena ağız sağlığı kişinin zihinsel, fiziki ve sosyal sağlığını etkileyerek hayat kalitesini negatif yönde etkileyebilir. Eksik dişler, ağız enfeksiyonları ve dış ağrıları, yemek yemek yeme şeklini, hitabe tarzını ve hatta sosyalleşme biçiminizi nasıl yapacağınızı etkileyebilir. İşte sağlığınızı etkileyebilecek ağız sorunlarına niçin olabilecek bazı sağlıklı gıdalar:

1. Çay

1. Dere

Biz Türk halkı olarak çaya olan düşkünlüğümüz başka herhangi bir şeyle kıyaslanamaz. Çay, bizim için az kalsın bir kültür niteliğindedir. Buna rağmen merak edebilirsiniz, dere gibi yumuşak bir şey dişlerinize nasıl zarar verebilir? 2014 yılında yapılan bir araştırmaya tarafından, çay içmek dişlerin rengini kahve, kırmızı şarap ve hatta koladan daha fazla bozabilir. Yüksek miktarda çaya maruz kalan dişlerde daha pozitif yüzey kaybı ve diş minesinde aşınma görülmüştür.

2. Narenciye

2. Narenciye

Narenciye, dengeli bir diyetin önemli bir bileşeni olabilir. Ama, çok pozitif tüketildiğinde, meyvedeki sitrik asit diş minesini aşındırarak dişlerinizi çürüklere aleyhinde savunmasız bırakabilir. Özellikle limon, greyfurt ve portakal gibi meyveler cisim için yardımcı antioksidanlarla doymuş olmalarına rağmen bu meyveler fazla asidiktir. Bu sebepten dolayı bu meyvelerin tüketiminde olayı büyütmek dişlerinizi zayıflama ve bozulma riskine sokabilir. Diğer yandan yaz aylarının vazgeçilmezi olan meyveler sularını tüketirken, bazı asitlerin dişlerinizi atlaması için pipet uygulamak yardımcı olacaktır.

3. Kahve

3. Kahve

Kafein dişlerin renklenmesine yol açan kayda değer maddelerden biridir. Antioksidan ve vitamin değerleri açısından yüksek olmasına karşın, kahvenin kendisi oldukça asidiktir. Hatta Şeker ekleyerek kahve içenler daha fazla lekelenme riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Kahveyi rutininizden dışlamak şiddet olsa da, iyi bir ağız hijyeni rutinine ast kalarak ve sabah fincanınızla birlikte su içerek etkileri en üye indirebilirsiniz.

4. Spor içecekleri

4. Spor içecekleri

İyi bir ter attıktan sonradan buz gibi bir spor içeceğinin yerini hiçbir şey tutamaz. Ama bu gibi içecekleri spor açık havada da tüketmeye devam ederseniz, bu elektrolit doymuş içecekleri harcamak size avantaj sağlamayacaktır. Bunlar sadece asidik değildir, bununla beraber içerdiği kalın istikrarsız dişlerinize uzun vakit yapışabilir ve diş erozyonuna yol açabilirler. Bu yüzden, Antrenmandan sonra vücudunuza yakacak ikmali yapmanız gerekiyorsa, spor içeceği alımınızı olağan bir kadeh soğuk su ile dengede tutmak en iyi yoldur.

5. Şeker

5. Şeker

İster esmer şeker, ister rafine beyaz şeker ya da bal olsun, yine de şeker şekerdir. Tipik olarak manâlı olan yediğiniz tedarik değil, ne sıklıkta yediğinizdir. Şeker, ağzınızı, tükettikten daha sonra birkaç saat devam eden asidik bir ortama dönüştürür. Birkaç saatte bir şeker içerseniz ya da yerseniz, dişlerinizi durmadan asitle yıkarsınız, bu da diş minenizi aracısız olarak çözebilir.

Fazla şekerli yiyecekler tüketiyorsanız, öğünler sırasında ağzınızda daha artı tükürük ürettiğiniz için bunları atıştırmalık yerine öğünlerinizle birlikte tüketmelisiniz ve bu da asit üretimini nötralize etmeye yardımcı olur. Yemekten daha sonra da dişlerinizi fırçalamadan önce takriben 20 dakika bekleyin. Bu, tükürüğünüze asidin çözüldüğü minenizi her tarafta mineralize etme şansı verecektir. O yüzden hastalarımıza daima diyoruz oysa; tatlı ihtiyacınızı varsa, ağzınızda şipşak eriyen tatlılar yiyin. Tabii aşırıya kaçmamak kaydıyla.

6. Kuru meyveler

6. Kuru meyveler

Kuru kayısı, kuru üzüm ve ananas gibi kuru meyvelerin leziz olduğu su götürmez bir gerçektir, ama bunları uyumlu olarak tüketmek diş çürümesine niçin olabilir. Kuru meyve, yüksek oranda şeker içerir ve sakızımsı dokusu dişlerinize yapışmasına neden olabilir. Keza bunlar kendi başlarına tüketildiğinde tükürük üretimi için fazla bir katkı maddesi sağlamazlar. Bunları öğünlere dahil etmek daha iyidir çünkü bütün bir öğün yemek atıştırmadan çok tükürük üretimini artırır.

7. Alkolsüz içecekler

7. Alkolsüz içecekler

Alkolsüz içecekler (meyve suları vs.), tatsız olsun veya olmasın, asit içerir. Dişlere hasar verebilirler ve artan boşluklara ve diş erozyonuna yol açabilirler. Dişlerinizi daha dinç tutmak için alkolsüz içeceklerden kaçınmanız veya sınırlamanız gerekir. Bunun yerine tatsız nehir ya da su içmek her halükarda daha sağlıklıdır. Alkolsüz içecekler içmeniz gerekiyorsa, dişlerinizi anında fırçalamaktan kaçının çünkü asit dişlerinizin yapısını yumuşatarak onları aşınmaya aleyhinde daha savunmasız hale getirir.

Tabii bu listeye eklenebilecek bir sürü gıda ve içecek mevcut (mesela; Turşu, domates, elma sirkesi vs.), ufak bir araştırma ile bunların listesine ulaşabilir ve diş sağlığınızı gözetmek için fazla tüketiminden kaçınmanız gereken gıdaları belirleyebilir ve daha sağlıklı bir ağza ve dolayısıyla dişlere sahip olabilirsiniz.

Denge, sağlığın anahtarıdır

Denge, sağlığın anahtarıdır!

Denge, dişlerinize hasar verebilecek yiyecekleri yerken anahtar kelimedir. En sevdiğiniz atıştırmalıklardan caymak yerine, yediğiniz miktarı yoklama altına alın. Kafein tüketiminizi düzenleyin, daha pozitif su için, şekerli yiyecekleri öğünlerinize dahil ederek yiyin, dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanmayı unutmayın.

Diş Hekimi Şahin Durmuş

Diş Hekimi Şahin Durmuş

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here