spot_img

Bize iyi gelmeyen toksik bir ilişkiyi bitirememenin nedenleri

Deriye rengini veren hücrelerin yani melanositlerin derinin üst tabakasında yer aldığını ve renk maddesi olan melanini ürettiğini belirten Dr. Hasan Benar, “Melanin normalde koyu tenlilerde daha pozitif, beyaz tenlilerde daha eksik üretilir. Bu şart kişiler arasındaki ten farklılıklarında net olarak görülür. Güneşlenme ile ortaya çıkan cilt renginin koyulaşması yani bronzlaşma hepimizin şahit olduğu bir durumdur.

Güneşe maruz kalma ardından deride melanin üretimi artar ve derinin gözle görülen en üst tabakası içinde dağılır. Bu renk pigmentleri deriyi bir kıyafet gibi örterek güneşin zararlı etkilerinden korumaya çalışır. Bu koşul bize kişiler arasındaki bronzlaşma farklılıklarını da gösterir. Bronzluk gerçekte derinin zararlı güneş ışınlarına karşı bir savunma mekanizmasıdır” açıklamasında bulundu.

Lekelenme sadece güneş ışınlarıyla olmaz

Lekelenme sadece güneş ışınlarıyla olmaz

Dermatoloji uzmanı Benar, “Güneş lekeleri, uzun süre ve tekrarlayan güneş ışığına maruz kalındığında özellikle yüz ve el üzeri gibi güneşe açık alanlarda görülen kahverengi lekelerdir. Güneş lekeleri sadece güneşlenmekle yok son yıllarda moda olan ve tehlike yaratıcı solaryumların sık kullanımı ile de meydana gelebilir.

Cilt üstünde oluşan lekeler sadece güneş ile yok yaralanma, akne, kozmetik ürünlerin kullanımı sonucunda oluşabileceği gibi hormonal değişimler, kalıtımsal yatkınlık, kullanılan bir takım ilaçlar sonucunda da oluşabilir. Bu yüzden kişilerin dinç değerlendirilebilmesi için mutlaka bir cilt hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekir” diye uyarıda bulundu.

Uzun vadeli cilt problemlerine neden olur

Uzun vadeli deri problemlerine neden olur

Güneş lekelerinin, cildin ihtiyar görünmesinde de en kayda değer nedenlerinden biri olduğunu vurgulayan Benar, “Güneşe korunmasız yakalanmak, deri yaşlanmasının asıl nedenidir ve bu durum güneş lekeleri olarak da tanıdık öteki uzun vadeli cilt problemlerine yol açabilmektedir. Güneş lekeleri daha fazla, el ve yüz gibi güneşi en çok görebilen cilt yüzeylerinde oluşmaktadır” açıklamasını yaptı. 

Güneş kremi parlak, genç görünümlü bir cildin anahtarlarındandır

Güneş kremi parlak, genç görünümlü bir cildin anahtarlarındandır

Dr. Benar konu ile ilgili açıklamalarına güneş lekelerinin önüne geçilmesinin nasıl mümkün olduğuna değinerek şöyle konuştu:

Erken yaşlanmayı durdurmak, güneş hasarı belirtilerini onarmak hatta bunu tersine döndürmek tekrar tekrar mümkündür. Bunun için jurnal olarak en düşük 30 UVA ve UVB SPF içeren deri bakım ürünleri kullanılmalı, pamuklu, nefes alan ve açık renkli kıyafetler tercih edilmeli, güneş gözlüğü seçimi modaya göre değil sağlık normlarına tarafından seçilmeli, güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde deri aracısız güneşe maruz bırakılmamalı. 

Güneş kreminin parlak, genç görünümlü bir cildin anahtarlarından birisi olduğunu gösteren Dr. Hasan Benar, güneş koruyucuların jurnal güneş ışığı alımını azaltarak bağışıklık sisteminde mevcut bir takım hasarları onarabilme şansı verdiğini ifade etti. Hem cildin iyileşme sürecine olumlu katkılarda bulunduğunu da söyleyen Benar, günlük kullanımın uzun süreli cilt kanseri riskini de azaltabildiğinin altını çizdi.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here