spot_img

Dinç atıştırmalıkların 7 dar faydası

1. Daha fazla vitamin almanıza yardımcı olur

1. Daha pozitif vitamin almanıza asistan olur

Ana öğünler açık havada dinç atıştırmalık tüketmek, jurnal beslenmenize daha artı gıda eklemenize tezgâhtar olur. Günde sadece 3 öğün yemek yemek yiyerek ihtiyacınız olan tüm vitaminleri almanız epeyce zordur. Bu yüzden gün içinde sağlıklı atıştırmalık olarak meyve ve sebze yemeniz sıklıkla nasihat edilir.

3 belli başlı öğün dışarıya besin tüketmemek, temel vitaminleri kaçırmanıza neden olur. Bu da vücudunuzda bambaşka semptomlarla kendini gösterebilir. Örneğin; daha kırılgan çivi ve saç dökülmesi ortaya çıkar.

2. Aşırı yemenizin önüne geçer

2. Aşırı yemenizin önüne geçer

Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği herkes için yeterli olmayabilir. Hafif atıştırmalıklar, kendinizi enerji dolu hissetmenize asistan olurken, bununla beraber aşırıya kaçmanızı da engeller. İsveç (fika), Japonya (Sanji no oyatsu) ve öteki ülkeler bunu sıklıkla uygular.

3. Beyin gücünüzü artırır

3. Beyin gücünüzü artırır

Beyin, özellikle kuvvet zamanlarda ya da zorlandığınız durumlarda yakacak olarak glikozu kullanır. Kan şekeriniz düştüğünde zihinsel yetenekleriniz kayda değer ölçüde azalır. Bu yüzden atıştırmalık olarak çikolata ya da ceviz gibi yiyecekleri tüketerek zihinsel odaklanmanızı geliştirebilirsiniz.

4. Stresinizi azaltır

4. Stresinizi azaltır

Kendinizi stresli veya depresyonda hissettiğinizde, vücudunuz kortizol salgılar. Uzmanlara tarafından bu durum kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Bu yüzden sinirli veya kötü hissettiğinizde, dinç bir atıştırmalık yiyerek serotonin seviyenizi yükseltin.

5. Öğle sonrası uyuklamanızı engeller

5. Öğle sonrası uyuklamanızı engeller

Öğleden sonradan vücutta görülen enerji düşüklüğü, sirkadiyen düzeniyle ilgili bir durumdur. Sirkadiyen ritim, beyin hücreleri ile birlikte 24 saat her tarafında birbiri ile düzenli olarak hareket eder ve vücudun uyumlu bir ritimle çalışmasını sağlar. Eğer beceriksiz beslenirseniz bu ritim bozulur ve öğleden daha sonra beden enerjiniz düşüp, uykunuz gelebilir.

Oysa meyve ve sebzeleri atıştırarak bu çöküşün önüne geçebilirsiniz. Hem kuru meyve ve tuzsuz fıstık da iştahınızı yenmenize tezgâhtar olur.

6. Sosyal bağlarınızı geliştirir

6. Sosyal bağlarınızı geliştirir

Oxford Üniversitesinde yapılan bir araştırma, birlikte yemek yemenin mutluluğu artırdığını ve ilişkileri geliştirdiğini buldu. Yani atıştırmalıklarınızı başkalarıyla paylaşmak daha kolay sosyal senet kurmanıza asistan olabilir. Kendinize değer verildiğini ve önemsendiğinizi hissettirir.

7. Sağlıklı bir gece uykusuna yardımcı olur

7. Sağlıklı bir gece uykusuna muavin olur

Yatmadan önce bir şeyler yemek bütün anlamıyla sağlıksız değildir. En önemli şey ne yediğinizdir. Mesela badem, melatonin içerdiğinden uyku kalitenizi artırır. Kalsiyum açısından zengin besinler uyku bozukluklarını önler.

Keza uyumadan önce bir kadeh sıcak süt ya da papatya çayı içmek kilo vermenize yardımcı olur.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here