spot_img

En dinç uyku süresi nedir?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, düşük kalite uykunun afiyet üzerinde çoğu olumsuz sonuç doğurabileceğine dikkati çekti.

Prof. Dr. Akkoyunlu, ani ölümler, kalp krizleri, felçler gibi çoğu hayatı tehdit eden durumun nedenleri arasında olan yürek ritim bozukluğunun, uyku süresi ile doğrudan doğruya ilişkili olduğunu belirterek, “Maalesef sağlığa bu dek tesir eden ve fazla basit alışılmışlık değişiklikleri ile çözebileceğimiz şeyler göz ardı ediliyor ve büyük bedeller ödüyoruz.

Mesela sağlık açısından genetiği değişmiş gıdalar, mikroplastik salgını, küresel iklim değişikliği gibi fazla popüler konular var gündemimizde. Bunlar şayet de bireysel anlamda hayata bu düzeyde tehdit oluşturmuyor.

Ayrıca bunları düzeltmek uykumuzu düzenlemenin kolaylığı ve ucuzluğu ile kıyaslanmaz. Uyku kalite ölçümü Faz 3 ve REM dediğimiz derin uyku ile değerlendiriliyor.

Bu baygın gibi uyuma azaldığında netice yeniden yıkım. Uyku kalitesinin bozulması uyku herhangi bir uyku hastalığına veya uyku hijyeninin bozulmasına tabi olabilir” diye konuştu.

Yemekten sonra gelen uykuya dikkat

Yemekten sonra gelen uykuya dikkat

Prof. Dr. Akkoyunlu, uyku kalitesi veya süresinin yetersizliğinin belirtilerini şöyle açıkladı: Vakit işi kolay 7 saat dinç asgari uykudur. 6 saat ve daha az uyku ise sağlığınızı bozmaya yetecek kritik seviye aşılmış demektir. Gün içinde yani açıkgöz kalmanız gereken dönemde uykunuz geliyorsa uyku problemi vardır.

Mesela araba yolculuğunda, öğle yemeğinden daha sonra gürültüsüz sakin bir ortamda eğer uykunuz geliyorsa bundan böyle uyku açısından bir hekim ile karşılaşmak gerekir sinyali olarak alınmalıdır. Uyku süresi ve kalitesi gençliğinizi, algınızı, sağlığınızı ve hatta hayatınızın süresini belirleyen müdahale edebileceğiniz çok önemli bir parametredir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here